Praha 7: Žáci rozhodovali, co koupí pro svou školu
20. prosince 2021 13:18
Rozhodli tak prostřednictvím hlasování o využití participativních rozpočtů, na které dostala každá základní škola od radnice sedmé městské části 50 tisíc korun.
Do přípravy návrhů participativních rozpočtů se zapojili žáci prvního i druhého stupně. První nápady vznikaly v třídních kolektivech ve spolupráci s třídními učiteli.
Nejlepší projekty pak postoupily do dalšího kola, kdy se nad nimi živě diskutovalo v rámci společných setkání, v letošním roce často pořádaných vzdálenou formou. Z nich pak vzešly finální návrhy. V této fázi sehrály významnou koordinační roli žákovské parlamenty, které již na řadě škol v Praze 7 působí.
Poté co byl na školách připraven finální výběr projektů, následovala fáze kampaně, v rámci které se děti snažily pro své návrhy nadchnout ostatní spolužáky. Následně proběhlo online hlasování, do kterého se mohli zapojit všichni žáci z jednotlivých škol. Letos bylo v součtu odevzdáno na 2000 hlasů.