dnes
Středa - oblacno
15°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
16°C
pozítří
Pátek - oblacno
18°C
Praha 7 začala úřadovat v nové radnici, z nábřeží se přestěhovala do ulice U Průhonu
Nová radnice sedmé městské části. Foto: P7

Praha 7 začala úřadovat v nové radnici, z nábřeží se přestěhovala do ulice U Průhonu

Náklady na vybudování nedávno otevřené nové radnice Prahy 7 v ulici U Průhonu dosáhly 362 milionů korun bez DPH. Provozní náklady budou čtyři miliony. Městská část ročně uspoří šest až sedm milionů.

Na základě veřejné soutěže v listopadu 2015 zastupitelstvo Prahy 7 rozhodlo o nákupu staré administrativní budovy za 89 milionů korun bez DPH. Vklad vlastnického práva proběhl v únoru 2016. V první polovině téhož roku proběhla mezinárodní architektonická soutěž. Zvítězilo v ní studio Atelier bod architekti. V soutěži na zhotovitele stavby uspělo konsorcium firem Metrostav – Geosan. Rekonstrukce objektu odstartovala v listopadu 2017 a probíhala 27 měsíců. Původně bylo oznámeno, že se projekt stihne realizovat do konce roku 2018 a úředníci se měli do nového sídla stěhovat na začátku roku 2019.

Náklady na stavební práce vyšly na 241 milionů korun bez DPH. Celkem tak náklady na budovu bez daně dosáhly 362 milionů korun, a to včetně úpravy vnitřních dispozic, vybavení vestavným nábytkem a veškerou technologií. Z budovy na nábřeží Kapitána Jaroše se musela radnice odstěhovat kvůli končící nájemní smlouvě. Za pronájem tu platila 11 milionů.

Výběr nového sídla provázely problémy. Někdejší představitelé Prahy 7 pod vedením ODS plánovali za nové sídlo vydat přes miliardu korun. Proti tomu se tehdy postavili obyvatelé v čele s nynějším starostou Janem Čižinským (Praha 7 Sobě). Dosáhli referenda, v němž byl schválen půlmiliardový limit celkových nákladů.

„Do finančního limitu referenda jsme se vešli s velkou rezervou a jsme na zhruba třetině nákladů původního šíleného projektu. Navíc mají lidé z Prahy 7 krásnou radnici. Díky mezinárodní architektonické soutěži jsme mohli vybírat z návrhů od 70 studií z celého světa. To je v rámci Prahy velký úspěch,“ uvedl Čižinský.

„Radnici jsme v porovnání s jinými srovnatelnými projekty v Praze pořídili za krátkou dobu a velmi příznivou cenu. Obzvláště uvážíme-li, že šlo o kompletní přestavbu,“ dodal místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě).

Nová radnice Prahy 7 má sedm administrativních pater s celkovou podlahovou výměrou 5 500 metrů čtverečních. V budově je 202 pracovních míst a zasedací místnosti pro 230 lidí. Do nové budovy se přestěhovaly veškeré agendy, které dosud sídlily na nábřeží Kpt. Jaroše.

Vzhledem k tomu, že v ulici U Průhonu 1 byla již dříve umístěna agenda přestupků, zůstane zde. Zároveň bylo posíleno fungování infocentra v ulici Milady Horákové, kde si občané nově mohou vyřídit také parkovací oprávnění. 

Radnice je vybavena podzemním multifunkčním sálem pro 100 osob, který městská část vedle zasedání zastupitelstva využije také pro další akce. V přízemí v přepážkové hale si lidé budou moci koupit občerstvení, prosklená zasedací síň na střeše nabízí výhled na celé Holešovice a bude otevřená třeba pro vítání dětí či malé svatby.

Před hlavním vchodem lidé najdou z ulice přístupnou elektronickou úřední desku, uvnitř radnice nechybí pítka či toalety s přebalovacími pulty. Každé patro má své barevné odlišení, které lidem pomůže v orientaci. Nejvýraznějším prvkem budovy je fasáda z neomítnutých cihel s hluboko zasazenými okny, která odkazuje k industriálnímu původu Holešovic.


Odloženo: První Veřejné fórum Prahy 11

Dnes ve 12:42

Radnice Prahy 11 první Veřejné fórum naplánovala a připravila na 8. října do Komunitního centra Matky Terezy. S ohledem na vývoj epidemiologické situace a vládní omezení pro vnitřní akce radnice konání akce odkládá.

Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru