dnes
Středa - obcasny-dest
15°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
22°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
30°C
Praha 7 začala úřadovat v nové radnici, z nábřeží se přestěhovala do ulice U Průhonu
Nová radnice sedmé městské části. Foto: P7

Praha 7 začala úřadovat v nové radnici, z nábřeží se přestěhovala do ulice U Průhonu

Náklady na vybudování nedávno otevřené nové radnice Prahy 7 v ulici U Průhonu dosáhly 362 milionů korun bez DPH. Provozní náklady budou čtyři miliony. Městská část ročně uspoří šest až sedm milionů.

Na základě veřejné soutěže v listopadu 2015 zastupitelstvo Prahy 7 rozhodlo o nákupu staré administrativní budovy za 89 milionů korun bez DPH. Vklad vlastnického práva proběhl v únoru 2016. V první polovině téhož roku proběhla mezinárodní architektonická soutěž. Zvítězilo v ní studio Atelier bod architekti. V soutěži na zhotovitele stavby uspělo konsorcium firem Metrostav – Geosan. Rekonstrukce objektu odstartovala v listopadu 2017 a probíhala 27 měsíců. Původně bylo oznámeno, že se projekt stihne realizovat do konce roku 2018 a úředníci se měli do nového sídla stěhovat na začátku roku 2019.

Náklady na stavební práce vyšly na 241 milionů korun bez DPH. Celkem tak náklady na budovu bez daně dosáhly 362 milionů korun, a to včetně úpravy vnitřních dispozic, vybavení vestavným nábytkem a veškerou technologií. Z budovy na nábřeží Kapitána Jaroše se musela radnice odstěhovat kvůli končící nájemní smlouvě. Za pronájem tu platila 11 milionů.

Výběr nového sídla provázely problémy. Někdejší představitelé Prahy 7 pod vedením ODS plánovali za nové sídlo vydat přes miliardu korun. Proti tomu se tehdy postavili obyvatelé v čele s nynějším starostou Janem Čižinským (Praha 7 Sobě). Dosáhli referenda, v němž byl schválen půlmiliardový limit celkových nákladů.

„Do finančního limitu referenda jsme se vešli s velkou rezervou a jsme na zhruba třetině nákladů původního šíleného projektu. Navíc mají lidé z Prahy 7 krásnou radnici. Díky mezinárodní architektonické soutěži jsme mohli vybírat z návrhů od 70 studií z celého světa. To je v rámci Prahy velký úspěch,“ uvedl Čižinský.

„Radnici jsme v porovnání s jinými srovnatelnými projekty v Praze pořídili za krátkou dobu a velmi příznivou cenu. Obzvláště uvážíme-li, že šlo o kompletní přestavbu,“ dodal místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě).

Nová radnice Prahy 7 má sedm administrativních pater s celkovou podlahovou výměrou 5 500 metrů čtverečních. V budově je 202 pracovních míst a zasedací místnosti pro 230 lidí. Do nové budovy se přestěhovaly veškeré agendy, které dosud sídlily na nábřeží Kpt. Jaroše.

Vzhledem k tomu, že v ulici U Průhonu 1 byla již dříve umístěna agenda přestupků, zůstane zde. Zároveň bylo posíleno fungování infocentra v ulici Milady Horákové, kde si občané nově mohou vyřídit také parkovací oprávnění. 

Radnice je vybavena podzemním multifunkčním sálem pro 100 osob, který městská část vedle zasedání zastupitelstva využije také pro další akce. V přízemí v přepážkové hale si lidé budou moci koupit občerstvení, prosklená zasedací síň na střeše nabízí výhled na celé Holešovice a bude otevřená třeba pro vítání dětí či malé svatby.

Před hlavním vchodem lidé najdou z ulice přístupnou elektronickou úřední desku, uvnitř radnice nechybí pítka či toalety s přebalovacími pulty. Každé patro má své barevné odlišení, které lidem pomůže v orientaci. Nejvýraznějším prvkem budovy je fasáda z neomítnutých cihel s hluboko zasazenými okny, která odkazuje k industriálnímu původu Holešovic.


Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

Včera v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

Včera v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru