Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 7 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou základní školu
Lokalita, ve které vznikne nová škola. Foto: P7

Praha 7 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou základní školu

Praha 7 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou základní školu, která vznikne v Holešovicích. Škola pro téměř 600 dětí bude stát v ulici Jankovcova a ponese jméno nedávno zesnulého básníka, hudebníka a herce Jana Vodňanského. Tuzemští i zahraniční architekti mají nyní příležitost zapsat se do historie a po 100 letech v Praze 7 navrhnout novou základní školu. V tikové zprávě to uvedl mluvčí městské části Martin Vokuš.  

Nová škola bude jednou z prvních staveb, která předurčí vzhled nově vznikajícího bloku domů na území Holešovic. Kromě samotné budovy je součástí soutěže i návrh úprav venkovních prostor a obnovení uličky Přádelní pro pěší, cyklisty či nezbytné zásobování. 

Úkolem soutěžících je navrhnout takové řešení, které s přiměřenými ekonomickými náklady na výstavbu i na provoz budovy definuje smysluplný urbanismus místa. 

Návrhy mají přinést kreativní a kultivovanou architekturu a naplnit představu o škole pro 21. století, která bude respektovat současné ekologické, sociální i estetické nároky. 

„Většina škol, ve kterých se děti na Sedmičce dodnes učí, vznikala na přelomu 19. a 20. století. Představy o tom, jakou roli má škola v životě dítěte sehrávat, se však od té doby velmi změnily. Úkol naplánovat novou školu, která bude dětem sloužit možná i dalších 100 let, proto bereme velmi zodpovědně. Do přípravné fáze tohoto projektu jsme zapojili expertní skupinu složenou z učitelů, ředitelů, ale i dalších školních pracovníků či studentů z našeho Zastupitelstva mladých,“ řekla radní Prahy 7 pro školství a vzdělávání Hana Šišková (Praha 7 Sobě). 

Otevřená mezinárodní architektonická soutěž o návrh ZŠ Jana Vodňanského je koncipována jako dvoukolová. V prvním kole vybere porota šest finalistů, kteří pro druhé kolo rozpracují původní návrhy do větších podrobností. 

Termíny odevzdání návrhů jsou v 1. kole 25. března. Účastníci, kteří postoupí do 2. kola, budou své návrhy odevzdávat do 3. června. Hodnocení se ujme mezinárodní porota složená ze zástupců radnice a nezávislých odborníků.

Se zahájením výstavby školy počítá radnice Prahy 7 v roce 2024. Odhadované stavební náklady jsou 500 milionů korun bez DPH. Škola by měla pojmout až 540 dětí.


Autor: Hla

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru