Dnes Čtvrtek - jasno 13°C
Zítra Pátek - zatazeno 9°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 7 se rozloučila se zesnulými bez příbuzných a blízkých
Hrob na urny, které si nikdo nevyzvedl. Foto: P7

Praha 7 se rozloučila se zesnulými bez příbuzných a blízkých

Ve čtvrtek 19. října se na hřbitově ve Strojnické ulici uskutečnil pohřeb deseti zemřelých z Prahy 7. Městská část již sedmým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb.

„Pokračujeme v tradici, kterou jsme na Sedmičce zahájili v roce 2017. Od té doby jsme uložili již 57 uren. Za každou z nich jsou silné a často tragické příběhy. To nejmenší, co pro sousedy, kteří bohužel nezemřeli obklopeni milující rodinou, můžeme udělat, je zajistit jim důstojné poslední rozloučení,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).  

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat nebo se svých povinností zřeknou, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát.

Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií. 

Tuto praxi Praha 7 v roce 2017 změnila a zařídila zesnulým z městské části hrob na hřbitově ve Strojnické ulici. Vždy jednou ročně sem ukládá urny, které si nikdo nevyzvedl. Letos bylo uloženo 10 uren. 

Posledního rozloučení se zúčastnil starosta Prahy 7 Jan Čižinský, farář římskokatolické farnosti u kostela sv. Antonína P. Pavel Semela a další hosté.


Autor: Hla

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Dnes v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru