Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 7 se rozloučila s lidmi bez příbuzných či blízkých

Sociální pohřeb zemřelých z Prahy 7 se dnes konal na hřbitově ve Strojnické ulici. Městská část již čtvrtým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se o to postarali.

Obvykle končí nevyzvednuté urny na anonymních loučkách u krematorií. Tuto praxi se Praha 7 v roce 2017 rozhodla změnit a zařídila zesnulým hrob na Holešovickém hřbitově. Letos zde bylo uloženo sedm uren.

„Tradici, kterou jsme zde za uplynulé čtyři roky vybudovali, jsme nechtěli opustit ani za současné komplikované situace. Letos jsme kupříkladu ukládali urnu z pozůstalosti praktického lékaře. Mezi jeho pacienty patřila paní, která zemřela před třinácti lety. Když pan doktor zjistil, že nikoho neměla, postaral se o kremaci. Urnu té paní měl až do své smrti doma. Rozloučení s panem doktorem zajistila jeho rodina. My jsme se nyní postarali o pohřeb jeho pacientky,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.  

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

 


Autor: TZ, red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Další články
Nahoru