Dnes Středa - oblacno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha 7 se rozloučila s lidmi bez příbuzných či blízkých

Sociální pohřeb zemřelých z Prahy 7 se dnes konal na hřbitově ve Strojnické ulici. Městská část již čtvrtým rokem pořádá důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se o to postarali.

Obvykle končí nevyzvednuté urny na anonymních loučkách u krematorií. Tuto praxi se Praha 7 v roce 2017 rozhodla změnit a zařídila zesnulým hrob na Holešovickém hřbitově. Letos zde bylo uloženo sedm uren.

„Tradici, kterou jsme zde za uplynulé čtyři roky vybudovali, jsme nechtěli opustit ani za současné komplikované situace. Letos jsme kupříkladu ukládali urnu z pozůstalosti praktického lékaře. Mezi jeho pacienty patřila paní, která zemřela před třinácti lety. Když pan doktor zjistil, že nikoho neměla, postaral se o kremaci. Urnu té paní měl až do své smrti doma. Rozloučení s panem doktorem zajistila jeho rodina. My jsme se nyní postarali o pohřeb jeho pacientky,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.  

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií.

 


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru