Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 7 se chystá zakládat nové záhony, v plánu je i výsadba stromů
Předloni založený smíšený záhon v ulici Kostelní. Zdroj: MČ Praha 7

Praha 7 se chystá zakládat nové záhony, v plánu je i výsadba stromů

Praha aktuálně realizuje několik velkých projektů, které jsou zaměřeny na doplňování a úpravy zelně. O podrobnostech server Pražský patriot informoval radní Prahy 7 Jiří Knitl (Praha 7 Sobě), který má na starosti životní prostředí a veřejný prostor.  

Největší současnou akcí je realizace nového parku U Vody mezi mostem Barikádníků a holešovickým přístavem.  Park byl připravován společně s obyvateli Prahy 7 a jeho podoba vzešla z urbanisticko-krajinářské soutěže. Holešovice tak letos dostanou poprvé v historii svůj upravený městský park pro rekreaci, sport či komunitní a sousedské aktivity. 

„V následujících týdnech bude zahájena také rekonstrukce vnitrobloku U Uranie, kde proběhne rozsáhlá parková úprava celého prostoru, včetně nového mobiliáře, osvětlení, vodních prvků či klidových zón vhodných k posezení. Zároveň se chystáme na výsadbu pěti nových stromů v severní části Ortenova náměstí,“ sdělil radní. 

V rámci pilotního projektu využití principů modrozelené infrastruktury budou podle něj v místě výsadby provedeny úpravy zlepšující prokořenitelnost podzemních prostor nebo optimální využití dešťové vody.

Založeny zde budou také nové trvalkové záhony a travnaté plochy. „Nad rámec uvedených projektů budeme sázet nové stromy zejména na našich dětských hřištích a proběhnou dosadby trvalek v parku u kostela sv. Antonína na Strossmayerově náměstí,“ řekl Knitl. 

Bude se někde naopak muset kácet? „Stromy ve správě naší městské části procházejí pravidelnou kontrolou, abychom včas měli informace o tom, že některé dřeviny již dožívají a mohou se stát nebezpečnými pro své okolí. V takovém případě musíme rychle reagovat. Pět takových provozně nebezpečných stromů máme vytipováno i nyní. K jejich pokácení by mělo dojít v nejbližších dnech,“ řekl. 

Na jaře probíhá v Praze 7 pravidelná údržba mobiliáře, například mytí, nátěry a drobné opravy. Městská část se opět zapojí do projektu pražské židle a stolky, které se vždy na jaře umísťují do veřejného prostoru. Objeví se tedy znovu na Strossmayerově a Ortenově náměstí, nebo například na hřišti Sedmikráska.

Zároveň byl v poslední době nový mobiliář instalován například na dopravním hřišti Špejchar. Je ta, piknikový set, pět laviček a dva odpadkové koše, či nové herní prvky na hřištích, kde je houpačka na hřišti U Sparty či pingpongový stůl na hřišti Sedmikráska.

„V rámci realizovaných projektů se zaměřujeme na adaptaci na změnu klimatu, která zahrnuje systémové plánování. Připravujeme nový pasport zeleně včetně plánu další péče. Věnujeme se ochraně stávajících stromů s využitím prvků modrozelené infrastruktury,“ dodal radní Jiří Knitl. 

Praha 7 podle něj bude realizovat úpravy vedoucí ke zlepšení stanovištních podmínek stromů, nastavení správné zálivky, využití dešťové vody či optimálně zvolených substrátů při výsadbě nových stromů.


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru