Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 7 schválila rozpočet na příští rok, výdaje budou přes půl miliardy korun
Radnice Prahy 7. Foto: archiv P7

Praha 7 schválila rozpočet na příští rok, výdaje budou přes půl miliardy korun

Zastupitelstvo Prahy 7 včera schválilo rozpočet městské části na rok 2022. Radnice bude hospodařit s příjmy 294,63 milionu a výdaji 543,23 milionu korun. Na investice půjde 202,73 milionu korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude pokryt převážně z úspor z hospodaření minulých let.

Běžné výdaje dosáhnou 340,5 milionu korun. Nejvyšší částka je určená pro odbor vzdělávání a projektového řízení, a to 65,31 milionu Kč. Další peníze půjdou na rozvoj a péči o veřejný prostor a 15,4 milionu korun do sociální oblasti.

Mezi nejvýznamnější položky na výdajové stránce rozpočtu patří příspěvek na provoz mateřských a základních škol, zajištění sociální péče pro seniory, provoz Polikliniky Prahy 7 či finance na údržbu a úklid chodníků a parků.

Plánované investiční akce městskou část v příštím roce vyjdou na 202,7 korun. Největší částka půjde do oblasti školství. Na opravy školních budov a rozšíření jejich kapacit má Praha 7 v rozpočtu vyčleněno 107,3 milionu.

Městská část bude pokračovat v rekonstrukci ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově náměstí, kde už je dokončena půdní vestavba pro šest nových tříd. V roce 2022 zde proběhne modernizace gastroprovozu a rozšíření školní jídelny. 

Připravuje se nové předškolní zařízení v dlouho chátrajícím objektu v ulici Varhulíkové, kde vzniknou také toalety a občerstvení pro veřejnost. Dokončíme rekonstrukci spojenou s navýšením kapacity MŠ Janovského a zahájíme přípravu několika dalších projektů nových zařízení pro předškoláky. 

Vrcholí rovněž příprava vyhlášení architektonické soutěže na novou ZŠ Jana Vodňanského pro více než 500 dětí. Rekonstrukcí projde také ZŠ Letohradská, kde se uvolní prostory po dosavadním nájemci, které budou opět využity pro děti z Prahy 7. 

„Během pandemie dochází k výpadkům příjmů v řadě oblastí, zároveň se zvyšují ceny energií a s tím se zdražují kupříkladu práce ve stavebnictví a dalších odvětvích. Nadále také narůstají potřeby sociální pomoci seniorům, rodinám s dětmi a dalším lidem, kteří se kvůli pandemii a energetické krizi často ocitají v neřešitelných situacích,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Kromě školních objektů bude Praha 7 do rekonstrukcí domů ve správě městské části investovat 62,1 milionu korun. 

„Dokončíme rekonstrukci domu U Uranie 5, kde jsme opravili páteřní rozvody a rekonstruujeme zde volné byty. V příštím roce bude probíhat výměna oken, rekonstrukce střechy, fasády a výtahu společně s vybudováním dalších čtyř bytů půdními vestavbami. Zahájíme také realizaci úprav domu v ulici Přístavní 44, včetně rekonstrukce výtahu, modernizace vytápění a oprav volných bytů,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš (Praha 7 Sobě). 

Zároveň podle něj městská část chystá výstavbu nového bytového domu na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou, kde vznikne cca 66 malometrážních dostupných bytů pro seniory, mladé rodiny a klíčové profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, policisté či hasiči. 

Do projektů v oblasti rozvoje a péče o veřejný prostor se Praha 7 chystá investovat 27,2 milionu korun. Městská část mimo jiné připravuje nový park U Vody mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků, revitalizaci vnitrobloku U Uranie, rekonstrukci povrchů v parcích Tusarova a u kostela sv. Antonína či nové stromy a záhony v ulicích.

Pokračovat bude také projekt úpravy dalších podchodů pod Hlávkovým mostem pro sportovní a volnočasové využití. 

Daňové příjmy jsou naplánované na 78,4 milionu korun. Z toho největší část tvoří daň z nemovitosti, která by měla dosáhnout 50 milionů. Další peníze získá radnice ze správních poplatků nebo z poplatků za psa.

Nedaňové příjmy budou činit přes 21 milionů korun. Největší část příjmů tvoří transfery od hlavního města, které budou asi 152 milionů korun. Praha 7 dostane také ze státního rozpočtu 35 milionů korun na zajištění výkonu státní správy.


Autor: red

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Dnes v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru