Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 7 schválila rozpočet na příští rok, výdaje budou přes půl miliardy korun
Radnice Prahy 7. Foto: archiv P7

Praha 7 schválila rozpočet na příští rok, výdaje budou přes půl miliardy korun

Zastupitelstvo Prahy 7 včera schválilo rozpočet městské části na rok 2022. Radnice bude hospodařit s příjmy 294,63 milionu a výdaji 543,23 milionu korun. Na investice půjde 202,73 milionu korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude pokryt převážně z úspor z hospodaření minulých let.

Běžné výdaje dosáhnou 340,5 milionu korun. Nejvyšší částka je určená pro odbor vzdělávání a projektového řízení, a to 65,31 milionu Kč. Další peníze půjdou na rozvoj a péči o veřejný prostor a 15,4 milionu korun do sociální oblasti.

Mezi nejvýznamnější položky na výdajové stránce rozpočtu patří příspěvek na provoz mateřských a základních škol, zajištění sociální péče pro seniory, provoz Polikliniky Prahy 7 či finance na údržbu a úklid chodníků a parků.

Plánované investiční akce městskou část v příštím roce vyjdou na 202,7 korun. Největší částka půjde do oblasti školství. Na opravy školních budov a rozšíření jejich kapacit má Praha 7 v rozpočtu vyčleněno 107,3 milionu.

Městská část bude pokračovat v rekonstrukci ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově náměstí, kde už je dokončena půdní vestavba pro šest nových tříd. V roce 2022 zde proběhne modernizace gastroprovozu a rozšíření školní jídelny. 

Připravuje se nové předškolní zařízení v dlouho chátrajícím objektu v ulici Varhulíkové, kde vzniknou také toalety a občerstvení pro veřejnost. Dokončíme rekonstrukci spojenou s navýšením kapacity MŠ Janovského a zahájíme přípravu několika dalších projektů nových zařízení pro předškoláky. 

Vrcholí rovněž příprava vyhlášení architektonické soutěže na novou ZŠ Jana Vodňanského pro více než 500 dětí. Rekonstrukcí projde také ZŠ Letohradská, kde se uvolní prostory po dosavadním nájemci, které budou opět využity pro děti z Prahy 7. 

„Během pandemie dochází k výpadkům příjmů v řadě oblastí, zároveň se zvyšují ceny energií a s tím se zdražují kupříkladu práce ve stavebnictví a dalších odvětvích. Nadále také narůstají potřeby sociální pomoci seniorům, rodinám s dětmi a dalším lidem, kteří se kvůli pandemii a energetické krizi často ocitají v neřešitelných situacích,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Kromě školních objektů bude Praha 7 do rekonstrukcí domů ve správě městské části investovat 62,1 milionu korun. 

„Dokončíme rekonstrukci domu U Uranie 5, kde jsme opravili páteřní rozvody a rekonstruujeme zde volné byty. V příštím roce bude probíhat výměna oken, rekonstrukce střechy, fasády a výtahu společně s vybudováním dalších čtyř bytů půdními vestavbami. Zahájíme také realizaci úprav domu v ulici Přístavní 44, včetně rekonstrukce výtahu, modernizace vytápění a oprav volných bytů,“ řekl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš (Praha 7 Sobě). 

Zároveň podle něj městská část chystá výstavbu nového bytového domu na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou, kde vznikne cca 66 malometrážních dostupných bytů pro seniory, mladé rodiny a klíčové profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, policisté či hasiči. 

Do projektů v oblasti rozvoje a péče o veřejný prostor se Praha 7 chystá investovat 27,2 milionu korun. Městská část mimo jiné připravuje nový park U Vody mezi holešovickým přístavem a mostem Barikádníků, revitalizaci vnitrobloku U Uranie, rekonstrukci povrchů v parcích Tusarova a u kostela sv. Antonína či nové stromy a záhony v ulicích.

Pokračovat bude také projekt úpravy dalších podchodů pod Hlávkovým mostem pro sportovní a volnočasové využití. 

Daňové příjmy jsou naplánované na 78,4 milionu korun. Z toho největší část tvoří daň z nemovitosti, která by měla dosáhnout 50 milionů. Další peníze získá radnice ze správních poplatků nebo z poplatků za psa.

Nedaňové příjmy budou činit přes 21 milionů korun. Největší část příjmů tvoří transfery od hlavního města, které budou asi 152 milionů korun. Praha 7 dostane také ze státního rozpočtu 35 milionů korun na zajištění výkonu státní správy.


Autor: red

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru