dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Praha 7 schválila rozpočet. Do čeho se bude investovat a kde penězovody vyschly?
Ilustrační foto: archiv

Praha 7 schválila rozpočet. Do čeho se bude investovat a kde penězovody vyschly?

Zastupitelstvo Prahy 7 schválilo rozpočet na letošní rok. Městská část počítá s příjmy ve výši 231 milionů korun. Plánované výdaje činí 329 milionů. Rozdíl představuje převod nedokončených investičních akcí s rozpočtovým krytím z loňského roku a zapojení finančních prostředků městské části z minulých let. „Sedmička“ bude letos hospodařit bez úvěrů.

„Schválený rozpočet představuje pouze základní rámec hospodaření a jako takový dozná v průběhu roku dalších změn. Naším hlavním úkolem pro celý rok bude důsledně snižovat běžné výdaje městské části a navyšovat příjmy proaktivním získáváním účelových dotací a efektivní správou svěřeného majetku,“ uvedl zástupce starosty Pavel Vyhnánek.

V oblasti investic se Praha 7 letos intenzivně zaměří na rozšíření míst pro předškolní vzdělávání. V rozpočtu je připraveno skoro šestnáct milionů na nové třídy ve školkách, které by měly pojmout až 100 nových žáků, a přípravné třídy v základních školách pro 30 dětí starších pěti let.

Další významnou investicí je dlouhodobě připravovaná rekonstrukce Vodárenské věže. Praha 7 na tuto akci již v minulosti schválila 24 milionů. Městská část nyní jedná s hlavním městem o udělení účelové dotace pro dokrytí zbylých nákladů ve výši 20 milionů korun.

V letošním roce se dočká rekonstrukce také populární Bio Oko. Renovace topení a vzduchotechniky, spojená s úpravami sálu, by měla vyjít na 12,4 milionů. Rekonstruovat se budou i nepronajaté městské byty, které by následně měly generovat další příjem do obecní pokladny.   

V rámci běžných výdajů je plánováno zvýšit školám příspěvek na žáka, který má Praha 7 nejnižší ze všech městských částí jedna až deset. Navýšení aktuálních 8 565 korun o 1 500 korun Prahu 7 přiblíží k současnému pražskému standardu.

Změní se i oblast kultury. Praha 7 upouští od organizace nákladných akcí a podpory promotérů velkých komerčních událostí. Z ušetřených prostředků vyčlenila částku 700 tisíc korun na kulturní granty pro lokální spolky a organizace a na podporu sousedských aktivit.

„Nižších výdajů se Praha 7 snaží dosáhnout optimalizací provozních nákladů i zastavením nadbytečných investic. Revidují se veškeré závazky, vypovídají se nevýhodné smlouvy a vyhlašují soutěže na nové poskytovatele služeb a servisu. V letošním roce se dočká zásadního zeštíhlení mimo jiné také značně předimenzovaný autoprovoz úřadu,“ uvedl mluvčí radnice Martin Vokuš.

Z velkých investic plánovaných v předchozím volebním období již městská část zastavila přípravu polyfunkčního domu na Ortenově náměstí či přestavbu horské chaty Supraphon.


Další články
Nahoru