dnes
Sobota - zatazeno
23°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
30°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
22°C
Praha 7 pořádá pohřeb osamělých zemřelých. Do hrobu uloží i urny, které se našly pod podlahou
Předloni se konal speciální pohřeb poprvé. Foto: archiv P7

Praha 7 pořádá pohřeb osamělých zemřelých. Do hrobu uloží i urny, které se našly pod podlahou

Zítra se se na hřbitově ve Strojnické ulici uskuteční uložení ostatků čtyř zemřelých z Prahy 7. Městská část pořádá již třetí důstojné rozloučení s lidmi bez příbuzných či blízkých, kteří by se postarali o jejich pohřeb. 

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Městské části kremaci proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií. Praha 7 ukládá urny společně do pronajatého hrobového místa ve Strojnické ulici.

V roce 2017, kdy se v Praze 7 takový pohřeb konal poprvé, byly do hrobu uloženy ostatky jedenácti lidí, loni bylo uloženo deset uren. Letos to jsou čtyři urny osamělých zemřelých, ale k nim přibudou i dvě urny, které mají neobvyklý příběh.

Jedná se o manželský pár, jejichž urny se našly ve sklepě pod podlahou při rekonstrukci domu, kde dříve bydleli. Pan Karel zemřel již v roce 1965, paní Marie o dvacet let později v roce 1985. O nálezu uren informovala městskou část policie. Příbuzné zesnulých se nepodařilo dohledat.    

Uložení uren se uskuteční ve středu 22. května v 11 hodin na hřbitově ve Strojnické ulici, kde si sedmá městská část pronajala v roce 2016 hrobové místo.

Obřadu se zúčastní starosta Prahy 7 Jan Čižinský, farář Římskokatolické farnosti u kostela sv. Antonína P. Pavel Semela, farář Církve československé husitské v Praze 7 Jan Daniel Došek a další představitelé Prahy 7. Pohřeb bude zároveň otevřen pro širší veřejnost.


Další články
Nahoru