dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská politika

Praha 7 chce zefektivnit jednání s dlužníky

Praha 7 mění systém práce s osobami, které dluží za nájem či služby v bytech a nebytových prostorech.  Radnice si od tohoto kroku slibuje menší zadlužení pro občany a více uhrazených dluhů pro městskou část.

Rada MČ Praha 7 schválila nový vzor Uznání dluhu a Smlouvy o zaplacení uznaného dluhu ve splátkách. Občané, kteří dluží na nájemném, se tak mohou vyhnout nárůstu penále v případě, že svůj dluh uznají a následně v dojednaných splátkách celou částku uhradí.

„Chtěli bychom touto cestou zefektivnit a zpřehlednit jednání městské části s dlužníky. Našim cílem je pomoci občanům, kteří mají snahu své dluhy uhradit, a zároveň zvýšit příjem z dlužných částek do obecního rozpočtu,“ uvedl zástupce starosty Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.    

V praxi to znamená, že poplatky či úroky z prodlení se budou dlužníkovy započítávat pouze do dne podpisu Uznání dluhu. Po té městská část uzavře s dlužníkem smlouvu o zaplacení dluhu ve splátkách. Pokud budou všechny splátky (stejně jako další nájemné a platby za služby) včas uhrazeny, nebude městská část po dlužníkovi požadovat další penále. Pokud se stane, že dotyčný splátky či jiné platby neuhradí, bude mít městská část lepší pozici pro případné soudní vymáhání dluhu.

Praha 7 se zároveň snaží těmto situacím maximálně předcházet. Již při prvním opoždění platby jsou nájemníci telefonicky kontaktováni pro vysvětlení.

„Často zjistíme, že nájemce jen zapomněl nebo popletl variabilní symbol, a platba tak musí být přiřazena ručně. Je důležité, aby toto pracovník správní firmy věděl, jinak není v jeho silách mezi tisícem plateb identifikovat ty nezařazené,“ doplnil místostarosta Mareš.     

Občanům, kteří se dostali do momentální tíživé situace, radnice zprostředkuje informace, jak požádat o státní příspěvek na bydlení.   


Další články
Nahoru