Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 7 chce pojmenovat vyhlídku ve Stromovce po Alexeji Navalném
Na vyhlídce se objevila cedule s pojmenováním poprvé v roce 2021. Foto: Tadeáš Švejda

Praha 7 chce pojmenovat vyhlídku ve Stromovce po Alexeji Navalném

Praha 7 se obrátí na Místopisnou komisi Rady hl. m. Prahy s návrhem, aby vyhlídka u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce byla pojmenována po zesnulém ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném. Informoval o tom mluvčí městské části Martin Vokuš.

Na místě se už před třemi lety objevila uliční cedule s nápisem Vyhlídka Alexeje Navalného, nicméně nebyl to oficiální název. „Cedule s jeho jménem se u Místodržitelského letohrádku objevila již v roce 2021, tehdy však nebylo možné vyhlídku po panu Navalném pojmenovat oficiálně, jelikož veřejná prostranství v Praze nesou jména pouze po lidech, kteří již nežijí. Vyjádřil jsem tehdy naději, že se Vladimíru Putinovi tuto překážku nepodaří odstranit, bohužel se tak nyní stalo,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 Sobě).

Neoficiální pojmenování vyhlídky u Místodržitelského letohrádku po Alexeji Navalném se v uplynulých letech již zažilo a objevuje se také v některých mapách

„Chceme připomínat odvahu a odhodlání lidí, kteří v boji za svobodu a spravedlnost zaplatili tu nejvyšší cenu. Je správné, že se tyto připomínky objevují na dohled od ruské ambasády, obzvláště když se jedná o jména, která se režim Vladimíra Putina dlouhodobě snaží vymazat z historie,“ pokračoval Čižinský v odkazu na přejmenování veřejných prostranství v blízkosti Velvyslanectví Ruské federace v ČR, ke kterým došlo v posledních letech.

Od roku 2020 nese náměstí před ruskou ambasádou jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, ve stejném roce byla promenáda ve Stromovce pojmenována po zavražděné novinářce Anně Politkovské, v roce 2022 se část ulice Korunovační u velvyslanectví přejmenovala na ulici Ukrajinských hrdinů a přilehlý most nad dráhou nese jméno ukrajinského válečného hrdiny Vitalije Skakuna.


Autor: Jan Puci

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru