Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 změnou pravidel pro přijetí do škol odradila spádové turisty
ZŠ Emy Destinnové a ZŠ nám. Svobody. Foto: P6

Praha 6 změnou pravidel pro přijetí do škol odradila spádové turisty

Změnou pravidel přijímání dětí do prvních tříd ZŠ odradila radnice Prahy 6 takzvané spádové turisty, tedy lidi, kteří před zápisem ke školní docházce mění dítěti trvalé bydliště jen za účelem jeho přijetí do dané školy. Radnice tak zajistila místo ve škole pro všechny děti z Prahy 6 a rodiče si budou moci vybrat zaměření školy. K zápisům dorazilo 1245 dětí a 971 jich bylo z šesté městské části. Rodiče museli například doložit, že dítě má trvalý pobyt na Praze 6 minimálně tři měsíce a společně s ním i jeden z rodičů. Novinářům to řekli starosta Jakub Stárek (ODS), místostarostka Mariana Čapková (Praha Sobě), poslanec a radní Jan Lacina (STAN), senátor Jiří Růžička (TOP 09). Praha 6 zřizuje 15 základních škol.

Praha 6 se jako městská část na okraji Prahy dlouhodobě potýká s problémem spádové turistiky. Výsledky letošních zápisů do prvních tříd podle představitelů městské části ukazují, že zvolená strategie postupu proti změnám trvalého pobytu dětí za účelem přijetí do „spádové“ školy funguje.

K letošním zápisům do prvních tříd přišlo celkem 1245 dětí. Z Prahy 6 jich (bez odkladu) bylo 971. Celkový počet volných míst pro spádové žáky činí 1055. Praha 6 tak přijme i zhruba 100 dětí mimo správní obvod Prahy 6. Přednost však mají vždy spádové děti, až poté další prvňáčci z Prahy 6, kteří usilují o jinou než o spádovou školu a teprve potom děti z jiných městských částí, či ze Středočeského kraje.

„Mám velkou radost, že jsme se do této akce společně s našimi řediteli pustili. Máme tak totiž k dispozici nově téměř sto míst pro šestkové děti, které si chtějí vybrat školu s jiným zaměřením, než je jejich spádová, například sportovní, výtvarná, bilingvní či alternativní směr vzdělávání,“ uvedla místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha Sobě 6). 

Již v minulosti se představitelé městské části proti spádové turistice veřejně vymezovali. „Společně s řediteli škol jsme nastavili podmínky, za kterých bude dítě přijato. Jednou z podmínek bylo prokázání trvalého bydliště jednoho z rodičů a dítěte na MČ Praha 6 minimálně po dobu 3 měsíců před samotným zápisem. Zvolili jsme tuto strategii s vědomím, že to může v některých případech vést až k soudním sporům. I přesto ředitelé škol byli ochotni společně s námi do toho jít,“ říká starosta městské části Jakub Stárek (ODS). 

„S fenoménem spádové turistiky bojujeme už řadu let. Nová koalice se rozhodla, že to určitě chce řešit, že děti bydlící mimo Prahu 6 nebudou mít výhodu spádovosti,“ podotýká. V tomto postupu se k Praze 6 připojily i Nebušice. V některých městech a obcích, jako jsou například Pardubice, tato strategie podle Stárka funguje již delší dobu. 

Do budoucna se bude městská část snažit prostřednictvím svých zástupců v Poslanecké sněmovně a v Senátu docílit legislativní změny, která by spádovou turistiku zcela eliminovala. Oporu k tomu městská část má jak v Poslanecké sněmovně, kde jako místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu působí Jan Lacina, který je zároveň radním MČ Praha 6. V Senátu pak má Praha 6 svého zástupce Jiřího Růžičku, který předsedá výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Ten na toto téma uspořádá v nejbližší době v Senátu kulatý stůl. 

„V boji se spádovou turistikou podnikla Praha 6 velmi zásadní kroky, u kterých sice vidíme úspěch, ale nejsou dlouhodobým řešením pro následující roky. Proto jsme připraveni spolupracovat mezi oběma komorami Parlamentu na změnách školského zákona, které by tento problém vyřešily trvale,“ shodují se v dalším postupu senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina. 

Senátor Růžička řekl, že chystá se svými kolegy změnu školského zákona, aby se v něm přesně definovalo, kam má které dítě chodit do školy. „Umožní to obcím, aby mohly situaci řešit," říká. Jak konkrétně se zákon upraví, zatím není jasné. Růžička chce rovněž jednat o situaci ve školství s nastupujícím ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN).

Poslanec a radní Prahy 6 Lacina doplnil, že ve sněmovním školském výbor panuje shoda na tom, že zákon se musí změnit. „Jsem rád, že současná politická reprezentace v Praze 6 našla odvahu otevřít toto kontroverzní téma a řešit ho. Všechny školy držely pohromadě,“ sděluje ředitel ZŠ a MŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek.

 


Autor: puc

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru