Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 6 změnou pravidel pro přijetí do škol odradila spádové turisty
ZŠ Emy Destinnové a ZŠ nám. Svobody. Foto: P6

Praha 6 změnou pravidel pro přijetí do škol odradila spádové turisty

Změnou pravidel přijímání dětí do prvních tříd ZŠ odradila radnice Prahy 6 takzvané spádové turisty, tedy lidi, kteří před zápisem ke školní docházce mění dítěti trvalé bydliště jen za účelem jeho přijetí do dané školy. Radnice tak zajistila místo ve škole pro všechny děti z Prahy 6 a rodiče si budou moci vybrat zaměření školy. K zápisům dorazilo 1245 dětí a 971 jich bylo z šesté městské části. Rodiče museli například doložit, že dítě má trvalý pobyt na Praze 6 minimálně tři měsíce a společně s ním i jeden z rodičů. Novinářům to řekli starosta Jakub Stárek (ODS), místostarostka Mariana Čapková (Praha Sobě), poslanec a radní Jan Lacina (STAN), senátor Jiří Růžička (TOP 09). Praha 6 zřizuje 15 základních škol.

Praha 6 se jako městská část na okraji Prahy dlouhodobě potýká s problémem spádové turistiky. Výsledky letošních zápisů do prvních tříd podle představitelů městské části ukazují, že zvolená strategie postupu proti změnám trvalého pobytu dětí za účelem přijetí do „spádové“ školy funguje.

K letošním zápisům do prvních tříd přišlo celkem 1245 dětí. Z Prahy 6 jich (bez odkladu) bylo 971. Celkový počet volných míst pro spádové žáky činí 1055. Praha 6 tak přijme i zhruba 100 dětí mimo správní obvod Prahy 6. Přednost však mají vždy spádové děti, až poté další prvňáčci z Prahy 6, kteří usilují o jinou než o spádovou školu a teprve potom děti z jiných městských částí, či ze Středočeského kraje.

„Mám velkou radost, že jsme se do této akce společně s našimi řediteli pustili. Máme tak totiž k dispozici nově téměř sto míst pro šestkové děti, které si chtějí vybrat školu s jiným zaměřením, než je jejich spádová, například sportovní, výtvarná, bilingvní či alternativní směr vzdělávání,“ uvedla místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha Sobě 6). 

Již v minulosti se představitelé městské části proti spádové turistice veřejně vymezovali. „Společně s řediteli škol jsme nastavili podmínky, za kterých bude dítě přijato. Jednou z podmínek bylo prokázání trvalého bydliště jednoho z rodičů a dítěte na MČ Praha 6 minimálně po dobu 3 měsíců před samotným zápisem. Zvolili jsme tuto strategii s vědomím, že to může v některých případech vést až k soudním sporům. I přesto ředitelé škol byli ochotni společně s námi do toho jít,“ říká starosta městské části Jakub Stárek (ODS). 

„S fenoménem spádové turistiky bojujeme už řadu let. Nová koalice se rozhodla, že to určitě chce řešit, že děti bydlící mimo Prahu 6 nebudou mít výhodu spádovosti,“ podotýká. V tomto postupu se k Praze 6 připojily i Nebušice. V některých městech a obcích, jako jsou například Pardubice, tato strategie podle Stárka funguje již delší dobu. 

Do budoucna se bude městská část snažit prostřednictvím svých zástupců v Poslanecké sněmovně a v Senátu docílit legislativní změny, která by spádovou turistiku zcela eliminovala. Oporu k tomu městská část má jak v Poslanecké sněmovně, kde jako místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu působí Jan Lacina, který je zároveň radním MČ Praha 6. V Senátu pak má Praha 6 svého zástupce Jiřího Růžičku, který předsedá výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Ten na toto téma uspořádá v nejbližší době v Senátu kulatý stůl. 

„V boji se spádovou turistikou podnikla Praha 6 velmi zásadní kroky, u kterých sice vidíme úspěch, ale nejsou dlouhodobým řešením pro následující roky. Proto jsme připraveni spolupracovat mezi oběma komorami Parlamentu na změnách školského zákona, které by tento problém vyřešily trvale,“ shodují se v dalším postupu senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina. 

Senátor Růžička řekl, že chystá se svými kolegy změnu školského zákona, aby se v něm přesně definovalo, kam má které dítě chodit do školy. „Umožní to obcím, aby mohly situaci řešit," říká. Jak konkrétně se zákon upraví, zatím není jasné. Růžička chce rovněž jednat o situaci ve školství s nastupujícím ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN).

Poslanec a radní Prahy 6 Lacina doplnil, že ve sněmovním školském výbor panuje shoda na tom, že zákon se musí změnit. „Jsem rád, že současná politická reprezentace v Praze 6 našla odvahu otevřít toto kontroverzní téma a řešit ho. Všechny školy držely pohromadě,“ sděluje ředitel ZŠ a MŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek.

 


Autor: puc

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru