
Zapomenuté pumpy na svém území zmapovala Praha 6, příští rok se pustí do jejich postupné obnovy
11. prosince 2019 18:09

Pumpa v ulici Za Strahovem, Břevnov
Když radnice Prahy 6 požádala veřejnost o pomoc při mapování pump, odezva byla veliká. „Nejen, že jsme se dozvěděli o řadě neznámých umístění, ale také se ukázalo, že lidé mají v úschově různé součásti pump, například madla, kusy hadic a další artefakty, které poslouží pro obnovu,“ uvedl statutární místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor.
Radnice nechá provést pasportizaci pump na území městské části. Díky tomu se u každé pumpy zjistí, v jakém je technickém stavu, zda může být znovu napájena vodou a co je přesně potřeba k obnově její funkčnosti.
„Příští rok bychom chtěli začít s postupnou obnovou pump. Ty už nebudou jako v minulosti sloužit jako náhradní zdroj pitné vody, ale lidé se u nich třeba opláchnou nebo osvěží svého psa,“ pokračoval Stárek.

Pumpa v ulici Závěrka, Břevnov
Kde to bude možné, bude při napájení pumpy využit zdroj vody, který na místě historicky přirozeně byl. K pumpám budou připojeny vodoměry, protože i když bude voda čerpána z vrtu, je potřeba platit stočné. Je také potřeba vyřešit řadu administrativně-technických záležitostí.
„Vidím jako reálné, že v tomto volebním období by mohlo být zprovozněno zhruba pět až deset pump. Náklady budou rozdílné, ale u jedné pumpy by se mohly vejít do sto tisíc korun,“ odhaduje místostarosta.
Veřejnosti a firmám bude dána možnost si pumpy adoptovat, tedy na jejich obnovu přispět určitou částkou. Na oplátku budou mít u pumpy cedulku s informací, že se díky jejich finanční podpoře pumpa opravila.
Na území hlavního města jsou podle odhadů historiků až tři stovky starých ručních vodovodních pump, většinou nejsou funkční a ani nejsou vyznačené na mapách. Třeba na území Prahy 1 je volně přístupných šest funkčních pump, na Praze 3 jsou opravené pumpy tři. Do obnovy se v posledních letech také pustila Praha 7.