Dnes Čtvrtek - oblacno 28°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 6 otestovala žáky na covid-19, porovná odběry z nosu i ze slin
Děti podstoupily antigenní test výtěrem z přední části nosu. Foto(2x): MČ Praha 6

Praha 6 otestovala žáky na covid-19, porovná odběry z nosu i ze slin

Praha 6 uskutečnila pilotní testování žáků základních škol na onemocnění covid-19. Dobrovolně se zúčastnilo téměř 400 dětí, které si vyzkoušely dva druhy testů – PCR test z kloktání a antigenní test výtěrem z přední části nosu. Cílem je zjistit, kolik dětí, které školu navštěvují, je nakaženo a jaký typ testu nejvíce vyhovuje potřebám škol. Výsledky šetření by měly být k dispozici během týdne.

praha-6-pilotni-testovani-zaku-ve-skolach-4 Testování se dnes dobrovolně zúčastnilo přibližně 400 žáků prvních a druhých tříd ze tří základních škol v Praze 6 – ZŠ Emy Destinové, ZŠ náměstí Svobody 2 a ZŠ Antonína Čermáka. Testována byla rovněž jedna třída dětí z Mateřské školy Emy Destinnové. V rámci projektu dojde k porovnání dvou druhů testů.

„Přímo ve škole jsme děti testovali formou antigenního testu z výtěru z kraje nosu, nikoli výtěrem z nosohltanu, jako se běžně provádí na odběrových místech. Je to jednoduchá a v porovnání s výtěrem z nosohltanu méně invazivní metoda testování, kterou používají školy v Rakousku,“ uvedla praktická lékařka z Prahy 6 Ludmila Bezdíčková, která si k testování přizvala celkem dvacet mediků a zdravotníků, mezi nimiž byli i rodiče dětí ze zúčastněných škol.

„Všechny děti naše testování zvládly velice statečně, přestože to pro některé bylo přece jen trochu nepříjemné. Víme, že takto malé děti by si jen těžko zvládly výtěr z nosu udělat samy. Již teď je také zřejmé, že i pro učitele by testování přímo ve školách představovalo velkou zátěž a bylo by třeba vyřešit i nakládání s infekčním odpadem, kterého po testování vzniklo poměrně hodně,“ dodala. Antigenní testování odhalilo jen jednoho pozitivního žáka, dítě si následně vyzvedli ze školy rodiče.

Součástí projektu je rovněž test z kloktání, takzvaný GARGTEST. Vzorek získali žáci téhož dne za asistence rodičů u sebe doma vykloktáním pitnou vodou. Následně vzorek odnesli do školy na určené sběrné místo, odkud pak byl převezen do laboratoře k vyhodnocení. Výsledek obdrží rodiče dětí do druhého dne prostřednictvím SMS zprávy.

„Jsem rád, že si tento typ testu děti mohly vyzkoušet a můžeme tak zmapovat spokojenost všech zúčastněných s odlišnými metodami odběru. Testování nelze plošně nařídit ani vynutit, bude vždy dobrovolné. Uvědomujeme si proto, že právě ochota dětí a rodičů k testování je naprosto zásadní,“ uvedl Marián Hajdúch, zakládající ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jehož odborný tým za vývojem GARGTESTu stojí.  Na vzniku projektu se podíleli i lékaři a zdravotníci z Prahy 6.  

„Chceme přispět k tomu, aby se školy zase postupně otevřely všem žákům. Ovšem pouze za podmínky, že tento návrat bude bezpečný. K tomu se jako nevyhnutelné v současné situaci jeví pravidelné testování,“ uvedla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS), která pilotní testování žáků za městskou část koordinuje, a to ve spolupráci s radním městské části se zaměřením na sociální politiku a zdravotnictví s Mariánem Hoškem (KDU-ČSL).

„Díky tomuto projektu jsme si vyzkoušeli, jakým způsobem by celý proces mohl ve školách probíhat, aby to pro všechny bylo co možná nejsnazší a nejpříjemnější. Zpětnou vazbu teď budeme prostřednictvím dotazníků sbírat jednak od samotných dětí, ale také od jejich rodičů a rovněž od učitelů,“ pokračovala.

O vyhodnocení projektu již dopředu projevil zájem Svaz měst a obcí ČR. Celkové závěry i se zpětnou vazbou od těch, kteří se do projektu šesté městské části zapojili, budou předány také Ministerstvu školství a Ministerstvu zdravotnictví.

„Věřím, že zásluhou všech těchto relevantních informací a zkušeností, které jsme získali a které ještě shromáždíme, se stát bude moci rozhodovat fundovaněji a pomůže nám najít cestu, jak zajistit návrat našich dětí do škol,“ podotkla radní Kubíková.  

Veškerý zdravotnický materiál k testování byl poskytnut zdarma. Společně s žáky byli dobrovolně testováni rovněž pedagogové a i nepedagogičtí pracovníci jednotlivých škol.


Autor: Jan Puci

Praha 13: Platba kartou na Czech POINT a Ověřování

Včera v 17:04

Praha 13 poskytuje desítky služeb a na většině pracovišť lze platit platební kartou. Dalšími místy, na kterých mohou klienti úřadu nově kartu použít, jsou Czech POINT a Ověřování.

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

28. června 2022 v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Další články
Nahoru