Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 6 otestovala žáky na covid-19, porovná odběry z nosu i ze slin
Děti podstoupily antigenní test výtěrem z přední části nosu. Foto(2x): MČ Praha 6

Praha 6 otestovala žáky na covid-19, porovná odběry z nosu i ze slin

Praha 6 uskutečnila pilotní testování žáků základních škol na onemocnění covid-19. Dobrovolně se zúčastnilo téměř 400 dětí, které si vyzkoušely dva druhy testů – PCR test z kloktání a antigenní test výtěrem z přední části nosu. Cílem je zjistit, kolik dětí, které školu navštěvují, je nakaženo a jaký typ testu nejvíce vyhovuje potřebám škol. Výsledky šetření by měly být k dispozici během týdne.

praha-6-pilotni-testovani-zaku-ve-skolach-4 Testování se dnes dobrovolně zúčastnilo přibližně 400 žáků prvních a druhých tříd ze tří základních škol v Praze 6 – ZŠ Emy Destinové, ZŠ náměstí Svobody 2 a ZŠ Antonína Čermáka. Testována byla rovněž jedna třída dětí z Mateřské školy Emy Destinnové. V rámci projektu dojde k porovnání dvou druhů testů.

„Přímo ve škole jsme děti testovali formou antigenního testu z výtěru z kraje nosu, nikoli výtěrem z nosohltanu, jako se běžně provádí na odběrových místech. Je to jednoduchá a v porovnání s výtěrem z nosohltanu méně invazivní metoda testování, kterou používají školy v Rakousku,“ uvedla praktická lékařka z Prahy 6 Ludmila Bezdíčková, která si k testování přizvala celkem dvacet mediků a zdravotníků, mezi nimiž byli i rodiče dětí ze zúčastněných škol.

„Všechny děti naše testování zvládly velice statečně, přestože to pro některé bylo přece jen trochu nepříjemné. Víme, že takto malé děti by si jen těžko zvládly výtěr z nosu udělat samy. Již teď je také zřejmé, že i pro učitele by testování přímo ve školách představovalo velkou zátěž a bylo by třeba vyřešit i nakládání s infekčním odpadem, kterého po testování vzniklo poměrně hodně,“ dodala. Antigenní testování odhalilo jen jednoho pozitivního žáka, dítě si následně vyzvedli ze školy rodiče.

Součástí projektu je rovněž test z kloktání, takzvaný GARGTEST. Vzorek získali žáci téhož dne za asistence rodičů u sebe doma vykloktáním pitnou vodou. Následně vzorek odnesli do školy na určené sběrné místo, odkud pak byl převezen do laboratoře k vyhodnocení. Výsledek obdrží rodiče dětí do druhého dne prostřednictvím SMS zprávy.

„Jsem rád, že si tento typ testu děti mohly vyzkoušet a můžeme tak zmapovat spokojenost všech zúčastněných s odlišnými metodami odběru. Testování nelze plošně nařídit ani vynutit, bude vždy dobrovolné. Uvědomujeme si proto, že právě ochota dětí a rodičů k testování je naprosto zásadní,“ uvedl Marián Hajdúch, zakládající ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, jehož odborný tým za vývojem GARGTESTu stojí.  Na vzniku projektu se podíleli i lékaři a zdravotníci z Prahy 6.  

„Chceme přispět k tomu, aby se školy zase postupně otevřely všem žákům. Ovšem pouze za podmínky, že tento návrat bude bezpečný. K tomu se jako nevyhnutelné v současné situaci jeví pravidelné testování,“ uvedla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS), která pilotní testování žáků za městskou část koordinuje, a to ve spolupráci s radním městské části se zaměřením na sociální politiku a zdravotnictví s Mariánem Hoškem (KDU-ČSL).

„Díky tomuto projektu jsme si vyzkoušeli, jakým způsobem by celý proces mohl ve školách probíhat, aby to pro všechny bylo co možná nejsnazší a nejpříjemnější. Zpětnou vazbu teď budeme prostřednictvím dotazníků sbírat jednak od samotných dětí, ale také od jejich rodičů a rovněž od učitelů,“ pokračovala.

O vyhodnocení projektu již dopředu projevil zájem Svaz měst a obcí ČR. Celkové závěry i se zpětnou vazbou od těch, kteří se do projektu šesté městské části zapojili, budou předány také Ministerstvu školství a Ministerstvu zdravotnictví.

„Věřím, že zásluhou všech těchto relevantních informací a zkušeností, které jsme získali a které ještě shromáždíme, se stát bude moci rozhodovat fundovaněji a pomůže nám najít cestu, jak zajistit návrat našich dětí do škol,“ podotkla radní Kubíková.  

Veškerý zdravotnický materiál k testování byl poskytnut zdarma. Společně s žáky byli dobrovolně testováni rovněž pedagogové a i nepedagogičtí pracovníci jednotlivých škol.


Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Dnes v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Dnes v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

Včera ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Včera ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Provoz radnice Prahy 2 bez omezení

Včera v 10:53

Od úterý 20. dubna se Úřad městské části Praha 2 vrací do obvyklého provozu.

Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

Včera v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

Včera v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

Další články
Nahoru