Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 6 zahájí na podzim úpravy parku v Bubenči, budou stát dvacet milionů korun
Radnice připravuje rehabilitaci západní části parku. Vizualizace: Praha 6

Praha 6 zahájí na podzim úpravy parku v Bubenči, budou stát dvacet milionů korun

Park Generála Lázaro Cárdenase v Bubenči se dočká revitalizace, lepší povrchy budou mít cesty. Do konce prázdnin chce vedení městské části vybrat zhotovitele. Realizace  by měla začít na podzim, s dokončením úprav se počítá na jaře. Celkové náklady by měly být 20 milionů korun + DPH.  Informoval o tom místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).  

Park Generála Lázaro Cárdenase v Praze 6-Bubenči vznikl na začátku 20. století a po mexickém generálovi a politikovi Lázaro Cárdenasovi byl pojmenován v roce 2000. V parku najdete tři sochy – Simona Bolívara u ulice Antonína Čermáka, dvě busty u střední příčné cesty – volně stojící busta Benita Chuareze na sloupku a nový pomník – busta Bernardo O´Higginse na kamenném pylonu.

V současné době je plocha parku v horní části hustě porostlá stromy, ve spodní části je dřevin méně. „Parkem prochází několik chodníků a širších zpevněných ploch, které jsou ve velmi špatném stavu. Jsou rozpraskané, částečně prorostlé travou," popsal Stárek.  

Kácet se v parku nebude

Praha 6 připravuje rehabilitaci západní části parku, v rámci které dojde k úpravě odpočinkového parkového prostoru. Cílem úprav je zvýšit uživatelskou hodnotu a atraktivitu místa. Proces přípravy probíhal několik let a zahrnoval podle místostarosty i participaci občanů.

V parku je řada vzrostlých stromů, u kterých provádí správce zeleně průběžně nutnou údržbu, včetně nutných prořezů a dosadeb, čištění nízkého keřového patra zeleně pro přehlednost a bezpečnost prostorů. V rámci rehabilitace zpevněných ploch parkového prostoru nebude prováděno kácení.

„Parter parku bude zkvalitněn upravenými parkovými cestami a zpevněnými plochami s novými povrchy. V plánu jsou vodní prvky – fontány ve zpevněné ploše. Součástí rehabilitace jsou lavičky, pítko, stojany na kola a odpadkové koše. Pro provoz fontánek bude nutné vybudovat i podzemní technologickou šachtu a přípojky vody, kanalizace a elektro," řekl Stárek.

2022-park-generala-lazaro-cardenase-2pg Charakter parkové plochy s dominujícími travnatými plochami a vzrostlými stromy bude zachován. Navrhované úpravy parku zachovávají jeho stávající funkci. Autorem projektu úpravy je architekt Luboš Pata z atelieru PATA & FRYDECKÝ architekti s.r.o.

„Na rehabilitaci parku Generála Lázaro Cárdenase del Rio naváže rekonstrukce ulic Antonína Čermáka a Maďarské. Jejich součástí bude rehabilitace chodníků kolem parku, připojení východního zeleného ostrůvku s pěší plochou u ulice Ve Strži k parku a vytvoření dlážděného náměstíčka se stromy u ulice Maďarské na vyústění ulic De Gaulla a Na Marně. Plochy parku a nové prostory mají být doplněny plastikami podle konceptu šesté městské části," dodal místostarosta.


Autor: Jan Puci

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru