Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
ZpravodajstvíKomerční sdělení

Praha 6: Žádost o dotace na opravu památek do konce dubna

Do 30. dubna mohou žádat majitelé památkově významných objektů či souborů v Praze 6 o dotace na stavební a restaurátorské práce. Celkem je na ně v rozpočtu radnice vyčleněno 720 tisíc korun.

K vyhlášení památkové dotace pro rok 2021 došlo vzhledem k pandemické situaci o dva měsíce později než obvykle ale dotaci na stavební, konzervační a restaurátorské práce započaté po 1. červenci 2020 lze poskytnout i zpětně.

Oproti minulým ročníkům byla pravidla dotací rozšířena o možnost získat je právě na objekty, které nejsou nemovitou kulturní památkou, ale jsou jakkoliv historicky či urbanisticky významné.

V Praze 6 se nachází přes 150 souborů, areálů a nemovitostí, které jsou zařazeny do seznamu nemovitých kulturních památek. Mnoho těchto objektů je ve vlastnictví soukromých osob nebo jim byly v rámci restitucí navráceny ve velmi žalostném stavu a majitelům se stále nedostávají prostředky, aby je mohli opravit či alespoň zakonzervovat.

Památková ochrana těchto objektů často majitele od rekonstrukce odrazuje. Požadavky na použité materiály, technologie a stavební postupy jsou mnohdy finančně i časově náročnější.

Městská část Praha 6 dotačními programy, které vypisuje od roku 2008, postupně přispěla na obnovu Jurkovičovy vily v Bubenči, obnovu vily od Josefa Gočára v ulici Tychonova, na úpravu sklepních prostor Suchardovy vily a vytvoření Muzea J. Suchardy, na postupné stavební úpravy venkovské usedlosti Staré náměstí 6 v Ruzyni nebo objektu Kaple Nejsvětější Trojice na Hadovce.

V roce 2019 byl poskytnut příspěvek na opravu dvorní fasády nemovité kulturní památky – bytového domu v ulici Čs. armády 5.  

Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru