Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha 6: Žádost o dotace na opravu památek do konce dubna

Do 30. dubna mohou žádat majitelé památkově významných objektů či souborů v Praze 6 o dotace na stavební a restaurátorské práce. Celkem je na ně v rozpočtu radnice vyčleněno 720 tisíc korun.

K vyhlášení památkové dotace pro rok 2021 došlo vzhledem k pandemické situaci o dva měsíce později než obvykle ale dotaci na stavební, konzervační a restaurátorské práce započaté po 1. červenci 2020 lze poskytnout i zpětně.

Oproti minulým ročníkům byla pravidla dotací rozšířena o možnost získat je právě na objekty, které nejsou nemovitou kulturní památkou, ale jsou jakkoliv historicky či urbanisticky významné.

V Praze 6 se nachází přes 150 souborů, areálů a nemovitostí, které jsou zařazeny do seznamu nemovitých kulturních památek. Mnoho těchto objektů je ve vlastnictví soukromých osob nebo jim byly v rámci restitucí navráceny ve velmi žalostném stavu a majitelům se stále nedostávají prostředky, aby je mohli opravit či alespoň zakonzervovat.

Památková ochrana těchto objektů často majitele od rekonstrukce odrazuje. Požadavky na použité materiály, technologie a stavební postupy jsou mnohdy finančně i časově náročnější.

„Smyslem dotace je motivovat majitele významných památkových objektů k jejich ochraně a obnově a zároveň je finančně podpořit,“ říká radní Eva Smutná, která má památkovou péči v gesci.

Městská část Praha 6 dotačními programy, které vypisuje od roku 2008, postupně přispěla na obnovu Jurkovičovy vily v Bubenči, obnovu vily od Josefa Gočára v ulici Tychonova, na úpravu sklepních prostor Suchardovy vily a vytvoření Muzea J. Suchardy, na postupné stavební úpravy venkovské usedlosti Staré náměstí 6 v Ruzyni nebo objektu Kaple Nejsvětější Trojice na Hadovce.

V roce 2019 byl poskytnut příspěvek na opravu dvorní fasády nemovité kulturní památky – bytového domu v ulici Čs. armády 5.  


Autor: TZ, red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru