Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha 6: Žádost o dotace na opravu památek do konce dubna

Do 30. dubna mohou žádat majitelé památkově významných objektů či souborů v Praze 6 o dotace na stavební a restaurátorské práce. Celkem je na ně v rozpočtu radnice vyčleněno 720 tisíc korun.

K vyhlášení památkové dotace pro rok 2021 došlo vzhledem k pandemické situaci o dva měsíce později než obvykle ale dotaci na stavební, konzervační a restaurátorské práce započaté po 1. červenci 2020 lze poskytnout i zpětně.

Oproti minulým ročníkům byla pravidla dotací rozšířena o možnost získat je právě na objekty, které nejsou nemovitou kulturní památkou, ale jsou jakkoliv historicky či urbanisticky významné.

V Praze 6 se nachází přes 150 souborů, areálů a nemovitostí, které jsou zařazeny do seznamu nemovitých kulturních památek. Mnoho těchto objektů je ve vlastnictví soukromých osob nebo jim byly v rámci restitucí navráceny ve velmi žalostném stavu a majitelům se stále nedostávají prostředky, aby je mohli opravit či alespoň zakonzervovat.

Památková ochrana těchto objektů často majitele od rekonstrukce odrazuje. Požadavky na použité materiály, technologie a stavební postupy jsou mnohdy finančně i časově náročnější.

„Smyslem dotace je motivovat majitele významných památkových objektů k jejich ochraně a obnově a zároveň je finančně podpořit,“ říká radní Eva Smutná, která má památkovou péči v gesci.

Městská část Praha 6 dotačními programy, které vypisuje od roku 2008, postupně přispěla na obnovu Jurkovičovy vily v Bubenči, obnovu vily od Josefa Gočára v ulici Tychonova, na úpravu sklepních prostor Suchardovy vily a vytvoření Muzea J. Suchardy, na postupné stavební úpravy venkovské usedlosti Staré náměstí 6 v Ruzyni nebo objektu Kaple Nejsvětější Trojice na Hadovce.

V roce 2019 byl poskytnut příspěvek na opravu dvorní fasády nemovité kulturní památky – bytového domu v ulici Čs. armády 5.  


Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Dnes ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Dnes ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru