Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 6 vyzvala magistrát k jednání o výkupu či směně pozemků u Džbánu
Podzimní pohled na vodní nádrž Džbán. Foto: Daniel Baránek / Wikimedia Commons

Praha 6 vyzvala magistrát k jednání o výkupu či směně pozemků u Džbánu

Radnice Prahy 6 vyzvala magistrát, aby začal jednat s vlastníky pozemků u koupaliště Džbán o jejich výkupu nebo směně. Na pondělním jednání o tom rozhodli zastupitelé městské části. Ti zároveň schválili odmítavé stanovisko k jakékoliv výstavbě v okolí koupaliště. Zastupitelé Prahy v minulém týdnu odmítli podnět ke změně územního plánu, která by umožnila firmě Molepo na pozemcích stavět. Proti výstavbě se postavili i místní obyvatelé, kteří sepsali petici. Firma Molepo je vlastníkem pozemků od roku 2012.

Zastupitelé se usnesli na tom, že pro radnici je prvořadé, aby areál sloužil veřejnosti. „Ve spolupráci s hlavním městem jsme proto připraveni jednat o směně a výkupu pozemků. Pokud bychom dostali pozemky kolem vodní nádrže pod vlastní kontrolu, můžeme pracovat na revitalizaci areálu," uvedl místostarosta Jakub Stárek (ODS).

Městská část by chtěla ze Džbánu vybudovat sportovně-rekreační areál. Kromě možnosti koupání by zde byly rovněž další možnosti trávení volného času.

Území okolo nádrže je považováno za vstupní bránu do Šáreckého údolí. Podle nynější podoby územního plánu lokalita slouží výhradně odpočinku a rekreaci.

Firma chtěla v lokalitě stavět už dříve. Plán ale tehdy narazil na odpor obyvatel Prahy 6 a vedení radnice. Veřejnost se proti výstavbě ozvala i nyní. Petici proti zástavbě pozemků podepsalo asi 9000 lidí.

Firma Molepo získala celý areál v roce 2012 za zhruba 53 milionů korun a byla jediným účastníkem dražby majetku likvidovaného státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky.

Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský v minulém týdnu označil tehdejší postup, u kterého byli někteří současní zastupitelé ODS, za nestandardní. Vyzval firmu, aby pozemky převedla zpět na město za tehdejší cenu. Zástupci firmy i ODS kritiku tehdejšího postupu ostře odmítli.


Autor: ČTK

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Další články
Nahoru