dnes
Sobota - zatazeno
31°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
27°C
Praha 6 výrazně navýšila dotace na volný čas a sport, říká radní Libor Bezděk
Ing. Mgr. Libor Bezděk je radním Prahy 6 a zodpovídá za oblast sportu a volného času. Foto: archiv

Praha 6 výrazně navýšila dotace na volný čas a sport, říká radní Libor Bezděk

Radní Prahy 6 Libor Bezděk (STAN) zodpovídá ve vedení městské části za oblast sportu a volného času. Serveru Pražský patriot v rozhovoru okomentoval přístup radnice k podpoře v této oblasti a prozradil své plány do dalšího volebního období, pokud na podzim dostane od lidí opět důvěru. Prozradil také, na jaké volnočasové a sportovní akce se veřejnost může ještě letos těšit.

Na jaké velké volnočasové akce, které se budou v Praze 6 konat v následujících měsících, byste čtenáře pozval?
Před námi je léto a většina velkých akcí se bude konat od září. Přesto se rád zmíním o projektu Letní oddechové plochy (LOP), kterou jsme spustili koncem května na Kulaťáku. Jedná se vlastně o přesnější pojmenování, všem dobře známé, Pláže č. 6. V provozu bude do konce září, a to od pondělí do neděle. Návštěvníci si mohou na místě zdarma zapůjčit například řadu stolních her, zahrát si stolní tenis, pétanque, badminton a mnoho dalšího. Nechybí ani vodní atrakce, trampolína a jiná skákadla nebo dětské pískoviště. Pořádají se tam kulturní akce, divadélka pro ty nejmenší či sportovní lekce cvičení. Na místě jsou stánky s občerstvením a nápoji, místa pro grilování či ohně na opékání buřtů. V rámci projektu se zde prezentují sportovní kluby a spolky se svými aktivitami.

Bude se opět konat Ladronkafest?
Ano, na něj bych chtěl určitě čtenáře a občany pozvat. Uskuteční se 15. září. Jedná se o největší přehlídku sportovních a volnočasových aktivit ve střední Evropě, která je primárně určena dětem, mládeži a studentům, zaměřen je však i na rodiny s dětmi a širokou veřejnost. Festival se tradičně koná v areálu volného času Ladronka v Břevnově a jeho návštěvnost se pohybuje zhruba kolem 18 000 návštěvníků z celé Prahy. Cílem je návštěvníky zapojit do nabízených aktivit a na vlastní kůži si vyzkoušet nejrůznější sporty, kreativní workshopy, zúčastnit se prezentací zajímavých organizací nebo třeba soutěžit o ceny. Souběžně s tím probíhá atraktivní kulturně zábavný program, koncerty a exhibice extrémních sportů. Výhodou je, že všechny aktivity na Ladronkafestu jsou pro všechny zdarma.

Na jaké podzimní a zimní akce se už nyní mohou lidé těšit?
Třeba na „Duše a dušičky“. Akce se uskuteční v sobotu 3. listopadu v oboře Hvězda. Jelikož se jedná již o tradiční akci, očekáváme až 10 000 návštěvníků. Je určena především pro rodiny s dětmi, na místě jsou workshopy, různá stanoviště a úkoly za jejichž splnění dostanou děti na konci odměnu a také jako vždy Strašidelná stezka. Na konec roku se opět chystá kluziště, které bude v zimním období na Vítězném náměstí a které Praha 6 pořídila v roce 2016. Jako v loňském roce bude kluziště v dopoledních hodinách otevřeno pro školy a školky. Dopoledne a večer bude patřit široké veřejnosti, kdy bude připraven doprovodný program.

A jaké sportovní akce za podpory radnice bude letos šestá městská část hostit?
Jednou z nejvýznamnějších sportovních akcí je Author Pražská padesátka, která v letošním roce slaví jubilejní 20. ročník a proběhne 15. září. Jedná se o závod na horských kolech určený široké veřejnosti. Padesátikilometrová trasa závodu začíná a končí v Dejvicích, mezi tím projíždí krásným prostředím Divoké Šárky, dále přes Horoměřice až do Zákolan a kolem zříceniny hradu Okoř zpět. Závod je součástí prestižní série Author Maraton tour a na startu se každoročně sejde kolem tisíce účastníků. Doprovodným programem akce bude dětský závod na kolech, živá hudba, tombola a mnoho speciálních překvapení k 20. ročníku závodu. V areálu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy organizujeme akci „Sportujeme v každém věku“, která se letos uskuteční 25. září. Jedná se o akci pro všechny seniory nad 60 let, kde je čeká bohatý doprovodný program a atraktivní sportovní disciplíny, včetně tombola o věcné ceny. 1. října pak proběhne 50. Memoriál Luboše Tomíčka na plochodrážní stadion Markéta. Tato akce se koná každoročně a je jednou z nejprestižnějších závodů v České republice.

Jak vysoká suma je v rozpočtu Prahy 6 na oblast volného času a sportu a je to podle vás dostatečná podpora?
Ve schváleném rozpočtu na letošní rok je vyčleněno necelých 14 milionů. V minulém volebním období radnice formou dotací přerozdělovalo kolem jednoho milionu korun, nyní se k mé radosti tak přerozděluje téměř 10 milionů. Každý rok pravidelně vyhlašujeme několik dotačních programů. Programem Aktivní Šestka podporujeme pravidelnou činnost sportovních a volnočasových organizací pracujících s dětmi a mládeží do 26 let. Organizace získávají dotaci dle počtu členů a četnosti dané aktivity, kterou s dětmi dělají. Dalším program je Sport a volný čas na Šestce, který vyhlašujeme dvakrát ročně a kde se jedná o podporu jednorázových sportovních a volnočasových aktivit konaných na území MČ Praha 6. Posledním dotační program je Senior & handicap sport, kterým podporujeme sportovní aktivity seniorů a osob se zdravotním postižením.

bezdek-radni Změnil se za poslední roky v něčem zásadním přístup radnice „šestky“ k oblasti sportu a volného času?
Mám velkou radost, že se nám podařilo nastavit výše zmíněné dotační programy, které tady do roku 2014 nebyly. Zároveň musím zmínit projekt „Aktivní město“, který jsme poprvé spustili v loňském roce a který měl u rodičů a dětí velmi pozitivní ohlas. Na rozdíl od dotačních programů je tato podpora určena přímo dětem (resp. jejich zákonným zástupcům), kteří přes webovou aplikaci  www.aktivnimesto.cz získají slevu 500 nebo 700 korun (v případě technického či přírodovědného oboru) na kroužek, který navštěvují jejich děti alespoň jednou týdně. Tuto sumu následně Městská část Praha 6 hradí přímo organizátorovi kroužku a o ní se rodině sníží členský příspěvek za kroužek. V roce 2017 se tímto způsobem rozdělilo více než dva miliony korun.
Jsem rád, že obyvatelé Prahy 6 přijali s nadšením vybudování kluziště na Kulaťáku a běžkařské dráhy Na Vypichu. To bych chtěl, aby se stalo jistou tradicí zimního období Prahy 6. Přál bych si, aby kluziště mohla být vybudována ještě ve dvou dalších lokalitách.

Oblíbená jsou venkovní workoutová a fitness hřiště. Je nabídka pro zájemce o toto cvičení v Praze 6 dostatečná a lze očekávat vybudování nových hřišť?
Celkem zatím je vybudováno sedm workoutových hřišť, ale věřím, že toto není konečné číslo. Máme vytipované další lokality, kde chceme tyto hřiště vybudovat.

Vzniknou výhledově v Praze 6 nová sportoviště?
Mým velkým přáním je, aby Praha 6 měla více sportovišť, ať už pro ty malé, ale i ty velké. Bohužel narážíme na jeden zásadní problém, kterým je nedostatek volných pozemků, kde by tato sportoviště mohla stát. Snažíme se proto alespoň podporovat kluby, které se sami budují či rekonstruují nová sportoviště, a to přispěním finančních prostředků městské části na spoluúčast. Podmínkou naší podpory je, že kluby získají finanční prostředky z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo z rozpočtu hlavního města Prahy.

Do voleb zbývá pět měsíců, co byste rád do té doby ve vedení radnice realizoval, popřípadě alespoň nastartoval?
Určitě mohu slíbit, že budu prosazovat pokračování v projektu Aktivní město i pro školní rok 2018 / 2019. O ostatních aktivitách jsem mluvil v úvodu rozhovoru.

Budete se ucházet o znovuzvolení? Pokud ano, tak jaké by byly vaše plány a priority pro další volební období?
V komunálních volbách, které proběhnou začátkem října, se o znovuzvolení budu ucházet. A pokud mi voliči opět dají důvěru, tak bych rád nastartoval myšlenku budování multifunkčních volnočasových a sportovních hal. Praze 6 právě nějaké víceúčelové sportovní hala chybí. Vytipovány jsou nějaké lokality, ale to je běh na delší trať. Koupaliště Petynka si určitě zaslouží mít zastřešený bazén, aby mohlo koupaliště být navštěvováno i v zimním období. A v neposlední řadě bych se rád věnoval intenzivnějšímu a pravidelnějšímu využití plochy Na Vypichu, samozřejmě s ohledem podmínek památkářů.


Přes dva miliony korun na výsadbu nových stromů v Praze 11

16. července 2019 v 16:00

Včera radní Prahy 11 přijali do rozpočtu dotaci od hlavního města ve výši 2,17 milionu korun. Tyto prostředky budou na podzim použity pro výsadbu nových stromů v jedenácté městské části.

Další články
Nahoru