Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 6 vyhlásila soutěž na podobu polikliniky Pod Marjánkou
Pohled na polikliniku z jihu. Foto(3x): Jan Puci

Praha 6 vyhlásila soutěž na podobu polikliniky Pod Marjánkou

Městská část Praha 6 vyhlásila soutěž o návrh nové podoby břevnovské polikliniky Pod Marjánkou, kterou spravuje. Účastníci soutěže by měli mimo jiné navrhnout novou podobu hlavní budovy a podobu novostavby, která nahradí současnou nižší část polikliniky. Vítězný návrh by měl být známý v roce 2022. Oprava polikliniky by měla odhadem stát asi 500 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentů ke zveřejněné zakázce.

Břevnovská poliklinika, která je podle Prahy 6 ve špatném technickém stavu, se bude obnovovat po etapách. Důvodem je závazek radnice z roku 2006, kdy městská část zdravotnické zařízení přebírala do své správy, že bude v poliklinice bez přerušení poskytovat zdravotnické služby.

Nejprve proto bude na místě současné nízké budovy postavená nová část polikliniky, do níž se přestěhují potřebné zdravotnické služby, které nyní sídlí v hlavní budově. Následně se bude rekonstruovat výšková budova.

Některé zdravotní služby se po opravě hlavní budovy přesunou z přístavby zpět a doplní je laboratoře, rehabilitace a další zařízení. V nízké novostavbě by měly být zvláště ordinace lékařů.

poliklinika-pod-marjankou-1 Účastníci dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěže by ve svých návrzích měli navrhnout jak uspořádání polikliniky po dobu přestavby, tak finální uspořádání polikliniky. Soutěžící budou mimo jiné muset v hlavní budově polikliniky navrhnout prostory pro pečovatelskou službu, řešit parkování v areálu a zateplení budovy.

Podmínkou radnice je nicméně to, že musí být zachovaná nynější silueta a charakteristické prvky výškové budovy polikliniky, jejíž podoba je dílem architekta Richarda Podzemného.

Zájemci o účast v soutěži se mohou hlásit do 8. října. Z podaných žádostí vybere porota v čele s architektem Petrem Vávrou nejvýše deset účastníků, kteří budou moci do února 2022 předložit soutěžní návrh. Z nich porota vybere předběžně pět finalistů.

Ti své návrhy v rozšířené formě budou moci odevzdávat do 26. května 2022. Vítěz soutěže, který získá odměnu ve výši 1,6 milionu korun, by měl následně zpracovat projektovou dokumentaci k dostavbě a rekonstrukci.

Praha 6 připravuje svou dosud největší investiční akci několik let, jak už dříve uvedla radní šesté městské části Eva Smutná (bezp. za TOP 09), v jejíž gesci je mimo jiné strategický rozvoj Prahy 6. Náklady na úpravy břevnovského zdravotnického zařízení se odhadují na 500 milionů korun bez DPH.

poliklinika-pod-marjankou2 Vypsaná soutěž by měla předpokládané náklady ověřit. Radnice předběžně plánuje, že novostavbu začne stavět v roce 2025. Rekonstrukce výškové budovy polikliniky Pod Marjánkou by měla podle informací v zadání architektonické soutěže začít zhruba o dva roky později.

Poliklinika se na Břevnově otevřela pod jménem Poliklinika Břevnov v roce 1963, kdy měla sloužit až 45 000 obyvatel v dané spádové oblasti. Praha 6 toto zdravotnické zařízení spravuje od roku 2006.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100 000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.

Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru