dnes
Čtvrtek - jasno
25°C
zítra
Pátek - skorojasno
28°C
pozítří
Sobota - skorojasno
30°C
Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi a stav klimatického ohrožení
V okolí Vítězného náměstí se denně tvoří kolony, toto je pohled do Svatovítské ulice. Foto: archiv

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi a stav klimatického ohrožení

Zastupitelé Prahy 6 včera vyhlásili stav dopravní nouze. V rámci ní městská část přijme několik opatření, například zavede světelné závory na hlavních přivaděčích, tedy Karlovarské a Podbabské ulici, které pustí vozidla obyvatel šesté městské části do pruhů pro autobusy. Praha 6 také zavede zónu placeného stání na celém svém území. Tyto kroky odůvodňuje šestá městská část údajnou nečinností pražského magistrátu. Na „šestce" byl ve čtvrtek také vyhlášen stav klimatického ohrožení, usnesení zastupitelstva zároveň jednotlivým radním konkrétní úkoly.

Nedokončený vnější okruh přivádí auta na Patočkovu, jinou možnost, jak Prahu překonat ze západu na sever, řidiči nemají. Nedokončený vnitřní okruh zase způsobuje, že auta v Holešovicích nemají kam odjíždět, a proto se přeplněné tunely průběžně zavírají, což způsobuje nekonečné kolony aut a jejich škodlivé exhalace na Patočkově ulici, v těsné blízkosti rezidenčního Břevnova.

„Vyzývám pana primátora za všechny obyvatele Prahy 6 – začněte s tím už něco dělat! Rozhýbejte dostavbu okruhu! Tři čtvrtě roku od voleb se nestalo vůbec nic. Držíte kurz? Zatím bohužel pouze kotvíte v přístavu,“ říká statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

„Abychom ochránili obyvatele Prahy 6, jsme nuceni začít fungovat jako jakýsi ostrov s omezenou propustností. Mnoha lidem tím nepochybně znepříjemníme život, jedná se ale o dokončení klíčových a strategických staveb magistrátu, který už musí začít konat,“ dodává místostarosta pro dopravu Jiří Lála (ODS).

„Vlivem nečinnosti pražského magistrátu v posledních letech se z Prahy 6 stalo jedno velké parkoviště. Je ovšem také možné, že si bývalí pražští radní naše úpěnlivé volání po P+R parkovištích špatně vyložili a všechny, kdo hledají, kde zaparkovat, poslali na Patočkovu, Svatovítskou, Jugoslávské partyzány, Miladu Horákovou, ale i na Ořechovku, Hanspaulku a tak dále. Vyhlášení dopravní nouze je tak zcela přirozeným krokem, protože Praha 6 doopravdy v nouzi je. Až se divím kolegům z ODS, že nenavrhli rovnou stav dopravní katastrofy. Pevně věřím, že na magistrátu se konečně pohnou ledy a doprava se nejen v Praze 6 začne zlepšovat,“ uzavírá starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). O požadavcích bude v polovině července starosta informovat primátora.

Seznam všech opatření, která Praha 6 pro hlavním městu požaduje:

•    Vyvíjet tlak na dokončení Silničního okruhu kolem Prahy
•    Pokračování přípravy Městského okruhu v navazujících částech (Balabenka)
•    Okamžité zahájení přípravy realizace Břevnovské radiály v zahloubené variantě
•    Realizace tramvajové trati Dědina a Suchdol včetně navazujících P+R a tramvajové trati Strahov a odbočky Trója – Bohnice – Kobylisy
•    Vyvíjet tlak na modernizaci železniční trati Praha – letiště – Kladno včetně navazující P+R v Praze i Středočeském kraji
•    Prověření možnosti prodloužení metra A Nemocnice Motol – Bílá Hora – Dědina – Dlouhá Míle, příp. letiště s finanční participací státu
•    Realizaci rozšíření Horoměřické včetně napojení na  P+R
•    Řešení návrhu na zavedení emisních zón v Praze, kde celá Praha 6 uvnitř Pražského okruhu bude zahrnuta do nízko-emisní zóny
•    Realizaci zavedení mýta pro vjezd do Prahy pro mimopražská vozidla
•    Realizaci obchvatu Vítězného náměstí (Evropská – Svatovítská, KES)
•    Zadání studie obchvatu Vítězného náměstí (Evropská – Podbaba, KEP)
•    Revitalizaci Vítězného náměstí
•    Zavedení expresních autobusových linek používajících městský okruh s preferencí na vjezdech do tunelu
•    Zavést zóny placeného stání na celém území Prahy 6

Dostavba Silničního okruhu kolem Prahy se pro městskou část Praha 6, ale i pro celé území hlavního města, stává existenční otázkou. Praha 6 je chybějící propojkou mezi dálnicemi D0 (resp. D7) a D8 dennodenně blokována na hranici únosnosti. Dalším krokem je zahloubení Patočkovy do tunelu už od Vypichu až po křižovatku Malovanka, tato možnost však bude realizovatelná až v momentě dokončené severozápadní části okruhu, tedy staveb 518, 519 a 520.

Praha 6 vyhlásila stav klimatického ohrožení

Zelené střechy, vyšší tráva, lepší hospodaření s dešťovou vodou. To jsou jen základní opatření, která již Praha 6 uvedla do praxe. Dalším byla pocitová mapa, do které téměř 1000 občanů Prahy 6 vnášelo své poznatky a podněty, kterými přispěli ke zmapování a teplotnímu modelování.

„Klimatické ohrožení říká ano, vnímáme problém a tady na něj máme řešení. Proto ohrožení, které je naštěstí teprve předstupněm nouze, do které se doufám nedostaneme,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Radnice dlouhodobě spolupracuje s vysokými školami, od kterých má velmi dobrou zpětnou vazbu. „Studenti oceňují, že je politici vnímají jako partnery s relevantními názory, namísto některých vrcholných představitelů, kteří je spíš přehlíží, poučují a dávají jasně najevo, jak jim na této zemi záleží, proto mě osobně mrzí, že z usnesení, které přijalo zastupitelstvo napříč všemi stranami, vypadla pasáž o podpoře studentů,“ dodává Kolář.

Čtvrteční usnesení zastupitelstva zároveň ukládá jednotlivým radním konkrétní úkoly, od rozmístění mlhovišť a pítek, přes nabíjecí stanice pro elektromobily až po zákaz jednorázových plastů na akcích pořádaných MČ Praha 6.

„ODS vnímá schválené prohlášení jako deklaratorní a naší zástupci se i nadále budou věnovat realizaci jednotlivých opatření stejně jako doteď,“ říká předseda Komise dopravní Vladimír Šuvarina (ODS).

„Pokládám za důležité vnímat potřebu reagovat na klimatické změny i na místní úrovni a vychovávat mladou generaci pro vnímání těchto opatření jako samozřejmou součást života,“ říká radní Marián Hošek (KDU-ČSL).

„Jednotlivá opatření jako vodní prvky, rozvoj elektromobility, omezení energetické spotřeby nebo omezení plastů rádi podporujeme. Nechceme, aby šlo o módní hurákampaň, proto se zaměříme na prakticky proveditelná opatření, která ihned zlepší život občanů i dlouhodobě sníží negativní vlivy činnosti samosprávy na životní prostředí,“ komentuje usnesení zastupitelstva předseda výboru pro participaci Oldřich Kužílek (STAN).

„Vítáme  schválený dokument vyhlášení stavu klimatického ohrožení, zvláště také oceňujeme, že je v dokumentu obsažen i náš původní návrh, že veřejné akce pořádané a podporované MČ budou do budoucna bez plastů a poskytování účelových dotací ve všech oblastech bude také podmíněné ´,neplastování´,“ říká zastupitelka Eva Tichá (Piráti).

„Je dobře, že se Praha 6 chce chovat zodpovědně. Vždyť samospráva by měla jít ostatním investorům příkladem. Do návrhu jsme prosadili rozšíření tolik potřebných vodních prvků i na školní hřiště Prahy 6," říká zastupitel Martin Polách (ANO).

„Praha 6 již dva roky pracuje na plánu adaptace na klimatickou změnu,” říká k tomu Pavel Weber, zastupitel za Stranu zelených. „Jenže podle nás je to málo. Jako politici zodpovědní za svět budoucích generací se nemůžeme na změny klimatu pouze adaptovat, musíme se všemi prostředky snažit, abychom jim předcházeli.”


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

Včera ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Včera v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Další články
Nahoru