Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 6 vyhlásí soutěž na podobu polikliniky Pod Marjánkou během prázdnin
Pohled na polikliniku z jihu. Foto(3x): Jan Puci

Praha 6 vyhlásí soutěž na podobu polikliniky Pod Marjánkou během prázdnin

Architektonická soutěž na podobu přestavby polikliniky Pod Marjánkou v Praze 6 by měla být vyhlášená na přelomu července a srpna. Vítězný návrh představí radnice, která je zadavatelem soutěže a která zdravotnické zařízení spravuje, předběžně v polovině roku 2022. Účastníci soutěže by měli mimo jiné navrhnout novou podobu rekonstruované hlavní budovy i plánované novostavby, která nahradí stávající nižší část polikliniky. Pro ČTK to uvedla radní šesté městské části Eva Smutná (bezp. za TOP 09).

Břevnovskou polikliniku chce Praha 6 opravit kvůli špatnému technickému stavu budovy. Investiční akci městská část připravuje několik let a jedná se o její největší stavební projekt. Smutná na zasedání zastupitelstva na konci června řekla, že náklady na stavbu se odhadují na 0,5 miliardy korun.

Původně radnice plánovala, že do areálu polikliniky vestaví léčebnu dlouhodobě nemocných, od záměru ale ustoupila. Nakonec se vedení městské části rozhodlo, že nynější silueta výškové budovy zůstane zachovaná a objekt bude využívaný jako zdravotnické zařízení.

poliklinika-pod-marjankou-1 Zůstat by po rekonstrukci měly i charakteristické prvky hlavní výškové budovy, navržené architektem Richardem Podzemným. Ve výškové budově by měla být po rekonstrukci nově například lékárna, místa k posezení a pro bufet a prostory pro Pečovatelskou službu Prahy 6.

Plánuje se i to, že by mohly přibýt další zdravotnické služby jako rehabilitace, fyzioterapie nebo ordinace praktických lékařů a dalších odborností. Soutěžní návrhy by měly rovněž nabídnout možné řešení parkování v oblasti. Konkrétní soutěžní podmínky budou známé až při vyhlášení architektonické soutěže, jak dodala radní, v jejíž gesci je mimo jiné strategický rozvoj Prahy 6.

V září 2020 schválili zastupitelé šesté městské části, že se poliklinika bude rekonstruovat ve dvou etapách, aby bylo možné poskytovat zdravotní péči v objektu i po dobu, kdy budou probíhat projektové a stavební práce. Kvůli tomu bude nejprve na místě stávající nízké budovy postavená nová část polikliniky.

Do ní se budou stěhovat potřebné zdravotnické služby, které nyní sídlí v hlavní budově. Následně projde rekonstrukcí výšková budova. Některé zdravotní služby se po opravě hlavní budovy přesunou z přístavby zpět a doplní je laboratoře a podobná zařízení. V nízké novostavbě by měly být zvláště ordinace lékařů.

poliklinika-pod-marjankou2 Uspořádání polikliniky po dobu přestavby vzejde, stejně jako finální uspořádání polikliniky, z plánované architektonické soutěže. Ta by měla být dvoukolová. Druhého kola se budou moci účastnit porotou vybraní soutěžící, kteří své koncepce k budoucí podobě polikliniky dopracují v architektonické studii.

Poliklinika se na Břevnově otevřela pod jménem Poliklinika Břevnov v roce 1963, kdy měla sloužit až 45 000 obyvatel v dané spádové oblasti. Praha 6 toto zdravotnické zařízení spravuje od roku 2006.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100 000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.

Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru