dnes
Pondělí - jasno
12°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - oblacno
10°C
Praha 6 vybere podobu lavičky Ferdinanda Vaňka, Havlova alter ega
Už dva roky stojí na Maltézském náměstí projekt Lavička Václava Havla, dílem Havlova dvorního architekta Bořka Šípka. Foto: archiv MHMP

Praha 6 vybere podobu lavičky Ferdinanda Vaňka, Havlova alter ega

Svou lavičku by měl mít v Praze Ferdinand Vaněk, ústřední postava mnoha divadelních her dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. V rámci oslav Havlových nedožitých osmdesátin architektonickou soutěž na lavičku vypsala Praha 6. Do pondělní uzávěrky soutěže se sešlo 23 návrhů, komise je posoudí ve čtvrtek.

Součástí soutěže je i návrh na to, kde by lavička měla stát. Jak bude vypadat, městská část zveřejní až v lednu.

Vaňka jako své stylizované alter ego poprvé použil Václav Havel ve hře Audience roku 1975, od té doby ještě desetkrát. Ferdinand je disident, má některé rysy svého stvořitele, zrod všech vaňkovských her spadá do období normalizace a postavu Vaňka pak použili ve svých hrách i někteří Havlovi přátelé a souputníci jako Pavel Kohout, Jiří Dienstbier a Pavel Landovský; zahraniční vaňkovkou je hra Rock ́n ́roll Toma Stopparda.

Jméno Ferdinanda Vaňka se ale kromě divadelních scén objevilo také těsně před listopadovými událostmi roku 1989 v tehdejším stranickém Rudém právu. Pár dní po Havlových narozeninách vyšel v rubrice, kde si lidé vzájemně blahopřáli k jubileím, inzerát gratulující k narozeninám právě Ferdinandu Vaňkovi.

Doprovodila ho fotografie Václava Havla a krátký text obsahoval poděkování jeho přátel a spolupracovníků za „namáhavou práci, kterou v životě vykonal a vykoná" a přání všeho nejlepšího. Rudé právo bylo tehdy vyprodáno a i ti, kdo dosud nevěděli, jak Václav Havel vypadá, se to dozvěděli.

Letošní dvojí jubileum Václava Havla si lidé i řada institucí připomíná celý rok. Velká část akcí se konala v říjnu kolem výročí narození. Od jednoho jubilea k druhému, tedy od 5. října do 18. prosince, trvají Havlovy oslavy připravené Prahou 6. Začaly pod názvem Procházení a zahrnují výstavu snímků jednoho z Havlových fotografů Oldřicha Škáchy, divadelní představení, veřejné debaty či koncerty.

Na radnici se rozhodli, že by chtěli mít i trvalou připomínku Havla. Lavička podle zástupců městské části je objekt, který má „přinést do městského parteru výtvarnou kvalitu, může mít různé přidané funkce a může se na něm i sedět“. Má rezonovat s postavou Ferdinanda Vaňka ve světě komplikovaných vazeb, vždy ale ryzího a pevného názoru, uvedli.


Další články
Nahoru