dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská kultura

Praha 6: v úterý otevírá největší výstavu Nepromlčeno v historii projektu příběhy našich sousedů

Přesně 60 žáků z osmých a devátých tříd z deseti základních škol Prahy 6 objevilo 21 osudových příběhů lidí, kteří zlomové okamžiky dějin prožili jako děti. Jejich životy drasticky změnila nacistická nebo komunistická totalita a doteď zůstávaly veřejnosti skryté. Teď ale vůbec poprvé vycházejí najevo prostřednictvím výstavy „Nepromlčeno!“. Vůbec největší a nejrozsáhlejší výstavu v historii tříletého projektu „Příběhy našich sousedů“ pořádá Městská část Praha 6 a sdružení Post Bellum. V Praze 6 je k vidění před Národní technickou knihovnou až do konce června. 

V úterý 3. června v 15 hodin v Národní technické knihovně (Technická 6, Praha 6) výstavu slavnostně otevře Ondřej Balatka, radní Prahy 6 pro sport, a s ním Mikuláš Kroupa, ředitel společnosti Post Bellum a pamětníci.

„S podporou projektu Příběhy našich sousedů jsme neváhali ani minutu. Zaznamenávání životních příběhů pamětníků je ohromně inspirativní a záslužný počin a také výborná inovace ve výuce historie. Otřesná, autentická a hlavně unikátní svědectví všech pamětníků měla zůstat zapomenuta, právě v Praze 6 se ale podařilo poskládat zatím vůbec největší a nejobsáhlejší svědectví pamětníků v historii tohoto projektu,“ řekl Ondřej Balatka.

nepromlceno-nahled Výstava má ještě jeden efekt – základním školám slouží jako unikátní učebnice, protože si ji žáci můžou projít pomocí komentovaných prohlídek a přináší tak jedinečný pohled na milníky historie očima svědků.

„Až na tebe zítra padne saze, budu to já,“ řekla šestnáctileté Anně Hyndrákové v Osvětimi její kamarádka před odchodem do plynové komory, kde předtím zemřeli Anniny rodiče a sestra s manželem. „Nejhorší bylo, že jsme viděly do vedlejšího tábora, kde byli naši. A oni viděli nás. Jednoho dne byl tábor prázdný. Komíny kouřily a tábor byl prázdný. Od té doby skoro nebrečím.“   

Příběh Anny Hyndrákové a dalších dvou desítek pamětníků, mezi nimiž nechybí odbojáři, váleční veteráni, političtí vězni, disidenti z Prahy 6 nebo jedna z posledních přeživších tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi – Anna Hyndráková, by možná zůstaly zapomenuty, nebýt žáků osmých a devátých tříd, kteří jejich příběhy od začátku letošního roku objevili a zdokumentovali. Svědectví pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu je také na webu www.pribehynasichsousedu.cz

„Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívaly jako úplnou detektivku a přitom se seznamovaly s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká Hana Hniličková, manažerka projektu z pořadatelského sdružení Post Bellum.


Další články
Nahoru