Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 6 v únoru vyhlásí vítěze soutěže na návrh pomníku Pražského povstání
Na náměstí stál pomník maršála Koněva, na jaře v roce 2020 byl odstraněn. Foto: archiv

Praha 6 v únoru vyhlásí vítěze soutěže na návrh pomníku Pražského povstání

Městská část Praha 6 v únoru příštího roku vyhlásí vítěze architektonicko-výtvarné soutěže na návrh podoby pomníku Pražského povstání, který by mohl být hotový v roce 2025. Novinářům to řekl starosta městské části Jakub Stárek (ODS).

Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války bude stát na náměstí Interbrigády, změnit se má i samotné náměstí v Bubenči. Celková rekonstrukce by měla stát do 40 milionů korun.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

„Jsme teď ve druhém kole soutěže na pomník Pražského povstání, dostali jsme 34 návrhů, které jsme již zúžili na pět," řekl Stárek. Vítěze pak Praha 6 vybere na přelomu ledna a února příštího roku a veřejně ho vyhlásí v únoru.

Samotný pomník má financovat hlavní město a má stát asi sedm milionů korun. Za vlastní úpravy prostoru náměstí Interbrigády pak plánuje městská část vydat zhruba 25 milionů korun.

Ceny se však podle Stárka od té doby změnily, a tak se přesné finanční náklady ještě upřesní. Celková náročnost rekonstrukce včetně té architektonické soutěže se podle našich představ pohybuje zhruba do 40 milionů korun, řekl.

Úpravy by pak podle vítězného návrhu mohly být hotové v roce 2025. „Záleží, co se zvolí za variantu, někteří to totiž pojali menšími úpravami, někteří pak chtějí předělat celé náměstí," řekl Stárek. „Teoreticky se stavba může zahájit už příští rok, pokud půjde o něco menšího. A v roce 2025 by to mohlo být doděláno," dodal.

Památník sovětského maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl na náměstí častým terčem vandalů. Jeho pomník je nyní bezplatně zapůjčen Muzeu paměti XX. století.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru