Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 v únoru vyhlásí vítěze soutěže na návrh pomníku Pražského povstání
Na náměstí stál pomník maršála Koněva, na jaře v roce 2020 byl odstraněn. Foto: archiv

Praha 6 v únoru vyhlásí vítěze soutěže na návrh pomníku Pražského povstání

Městská část Praha 6 v únoru příštího roku vyhlásí vítěze architektonicko-výtvarné soutěže na návrh podoby pomníku Pražského povstání, který by mohl být hotový v roce 2025. Novinářům to řekl starosta městské části Jakub Stárek (ODS).

Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války bude stát na náměstí Interbrigády, změnit se má i samotné náměstí v Bubenči. Celková rekonstrukce by měla stát do 40 milionů korun.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

„Jsme teď ve druhém kole soutěže na pomník Pražského povstání, dostali jsme 34 návrhů, které jsme již zúžili na pět," řekl Stárek. Vítěze pak Praha 6 vybere na přelomu ledna a února příštího roku a veřejně ho vyhlásí v únoru.

Samotný pomník má financovat hlavní město a má stát asi sedm milionů korun. Za vlastní úpravy prostoru náměstí Interbrigády pak plánuje městská část vydat zhruba 25 milionů korun.

Ceny se však podle Stárka od té doby změnily, a tak se přesné finanční náklady ještě upřesní. Celková náročnost rekonstrukce včetně té architektonické soutěže se podle našich představ pohybuje zhruba do 40 milionů korun, řekl.

Úpravy by pak podle vítězného návrhu mohly být hotové v roce 2025. „Záleží, co se zvolí za variantu, někteří to totiž pojali menšími úpravami, někteří pak chtějí předělat celé náměstí," řekl Stárek. „Teoreticky se stavba může zahájit už příští rok, pokud půjde o něco menšího. A v roce 2025 by to mohlo být doděláno," dodal.

Památník sovětského maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl na náměstí častým terčem vandalů. Jeho pomník je nyní bezplatně zapůjčen Muzeu paměti XX. století.


Autor: ČTK

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru