dnes
Sobota - skorojasno
2°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Praha 6 udělila čestná občanství
Starosta Ondřej Kolář slavnostně udělil čestná občanství a Ceny městské části. Foto: Praha 6

Praha 6 udělila čestná občanství

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v pátek slavnostně udělil čestná občanství a také Ceny městské části Praha 6 významným osobnostem spjatým se „šestkou“. Během slavnostního ceremoniálu, který se uskutečnil na zahradě Pélleovy vily, obdrželi čestné občanství sochař Stanislav Kolíbal a dále in memoriam vědec Oskar Fischer a architekt Richard Ferdinand Podzemný. Cenu městské části Praha 6 pak získal tým vědců Českého vysokého učení technického (ČVUT) a kronikář Prahy 6 Pavel Krchov. Udílení čestných občanství a Cen městské části Praha 6 probíhá každoročně, letos k němu došlo u příležitosti oslav 100. výročí založení Prahy 6.   

„Sto let je bezpochyby úctyhodný kus historie. Praha 6 si v rámci hlavního města velice rychle vybudovala postavení dobrého místa pro život, a to zásluhou kvalitní samosprávy a pracovitosti svých občanů. Je pro nás velký závazek, abychom na tento odkaz navázali a také budoucím generacím přenechali Prahu 6 ve vynikajícím stavu,“ řekl na slavnostním ceremoniálu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal získal čestné občanství městské části Praha 6 za přínos v oblasti výtvarného umění a vybudování galerie v Praze 6. Od roku 1970 nesměl vystavovat a tak se jeho ateliér na „šestce“ stal výstavní síní. Mezi nejznámější díla Stanislava Kolíbala patří např. reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně či pankrácké předmostí Nuselského mostu. Jako jeden z mála českých autorů je svými díly zastoupen v předních světových sbírkách v New Yorku i Paříži. V tuzemsku je aktuálně práce Stanislava Kolíbala k vidění v Národní galerii v Praze, až do 10. ledna 2021 zde běží ozvěny Kolíbalovy výstavy z 58. ročníku Mezinárodního bienále výtvarného umění v Benátkách.

In memoriam obdržel čestné občanství Prahy 6 vědec Oskar Fischer, ocenění z rukou starosty Prahy 6 na ceremoniálu převzali rodinní příbuzní Oskara Fischera. Ten patří mezi spoluobjevitele Alzheimerovy choroby – roku 1907 publikoval studii o účincích a příznacích demence. Choroba byla nicméně nazvána po Aloisi Alzheimerovi z konkurenční mnichovské neuropatologické školy, který ji popsal ve stejný rok (nicméně méně obsáhle) jako Fischer. Od roku 1910 Fischer vedl spolu s Leo Kosákem psychiatrické sanatorium ve veleslavínském zámečku v Praze 6. V roce 1941 byl zatčen gestapem a zemřel následujícího roku v ghettu Terezín.

Čestné občanství Prahy 6 in memoriam bylo taktéž uděleno architektovi Richardovi Ferdinandovi Podzemnému, který je autorem Skleněného paláce v Bubenči. Tato funkcionalistická stavba, jež je dnes chráněna jako kulturní památka, byla otevřena v roce 1936 a patří mezi nejkvalitnější bytové stavby realizované před druhou světovou válkou. Jiným oceňovaným objektem v Praze, který se zrodil v nákresech architekta Podzemného, je plavecký stadion Podolí. Richard Ferdinand Podzemný zemřel v roce 1987 v Praze. Ocenění in memoriam na slavnostním ceremoniálu převzala dojatá dcera Radana Hamsíková.

Mezi oceněnými také kronikář a vědecký tým
Cenu městské části Praha 6 na slavnostním ceremoniálu získal tým vědců ČVUT, a to za přínos během pandemie covid-19. Cenu za své kolegy převzal rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Vědci a studenti Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT pracovali na automatizaci testování vzorků covid-19 pro Fakultní nemocnici Motol. Na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) rovněž vznikl postup na domácí 3D tisk ochranných masek, které dokážou zachytit viry. Z rukou starosty Ondřeje Koláře pak Cenu městské části Praha 6 převzal také Pavel Krchov, který je spoluautorem odborných publikací o dějinách Břevnova a dlouholetým vydavatelem lokálního časopisu Břevnovan. Tradice tohoto periodika sahá až do roku 1888. Vydávání časopisu bylo obnoveno v roce 1990, o což se zasloužil právě Pavel Krchov.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Dnes v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Další články
Nahoru