dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Pražská politika

Praha 6: Stanovisko politiků k fotografii prezidenta na radnici

Zástupci jednotlivých politických klubů zastupitelstva městské části Praha 6, jak koalice, tak opozice, vyjadřují svá stanovisko k fotografii prezidenta Miloše Zemana, která na pátečním zastupitelstvu pobouřila opozici a způsobila politickou roztržku. Přečtěte si některé z nich.

„Posoudím-li to esteticky, z jeho fotografií, které jsem viděl v posledních letech v médiích, patří ta veslařská z dovolené v člunu na rybníce k těm momentkám, které jsou vůči prezidentovi poměrně milosrdné. Větší problém mám osobně s tím, že Miloš Zeman dělá svým chováním a vyjadřováním vytrvale ostudu nejen sám sobě, ale i celé České republice. Tahle volba se prostě nepovedla," řekl Jan Lacina, zástupce starosty Prahy 6, Starostové a nezávislí.

„Před měsícem každý zastupitel složil slib, že bude pracovat v zájmu Prahy 6. Odejít bez vážného důvodu z jednání, na kterém se mají schválit např. příspěvky pro fungování hospiců a pečovatelské službě, je zvláštní. Doufám, že je to jen začátečnická chyba opozičních nováčků, nikoli pohrdání mandátem od voličů," řekla Petra Kolínská, zástupkyně starosty za Stranu zelených.

„Velmi mě mrzí přístup bývalého vedení radnice a současné opozice, kterým deklarují svůj nezájem na konstruktivní práci. Řada obyvatel čekala na schválení prodejů pozemků pod jejich domy, které jsme museli z programu stáhnout. Tyto body připravila ještě minulá rada a podle nás by u projednávání měly být jejich strany zastoupeny. Interpelace pana Ayebouy z Patriotů a následná svorná reakce ODS a ČSSD (a KSČM) je pro mě potvrzením, že se před volbami zas tak moc nezměnilo. Fotografie pana prezidenta není v rozporu se zákonem ani s naším názorem," řekl Martin Polách, zástupce starosty a předseda ANO Praha 6.

„To, že nový starosta stotisícové městské části jako první věc v úřadě vymění portrét prezidenta za jeho karikaturu, považujeme spíš za projev jeho mládí. Ovšem to, že se koalice, naprosto v rozporu se svými proklamacemi o otevřenosti a spolupráci s opozicí chová přesně opačně, počínaje nedodržením poměrů zastoupení stran v komisích a výborech, přes dozorčí radu společnosti SNEO, až po předsednictví kontrolní komise, rozhodně přehlížet nemůžeme. Vyvrcholením tohoto chování je neochota koalice diskutovat. To je ten pravý důvod, proč ODS odešla po devíti hodinách ze zasedání zastupitelstva. Na zavádějící výroky o neprojednání zásadních bodů, jakými jsou Key Investments nebo SNEO reagovat nebudeme. Na programu této schůze žádné takové body nebyly. Je zřejmé, že stávající koalice si je natolik jistá svoji početní převahou v zastupitelstvu, že ji v zásadě na opozici nezáleží a podle toho s ní také jedná,“ řekl Ondřej Balatka, zastupitel opoziční ODS.

„Jednání zastupitelstva mělo rozhodovat o důležitých věcech, které jsou potřebné pro chod městské části, jakými je kupř. schválení rozpočtového provizoria. Opozice se ale rozhodla blokovat zasedání různými procedurálními fintami a záminkami – zřejmě s úmyslem komplikovat koalici dostat se k důležitým bodům programu. Vybrala si k tomu zástupný problém, když ODS svorně s KSČM a ČSSD chtěli zařadit nový bod jednání, který se týkal nestandardního obrazu prezidenta v kanceláři starosty. Když se jim to dlouhých tahanicích nepovedlo, opustili sál a na další část jednání zastupitelstva rezignovali. Věřím, že to byl jenom zkrat po neúspěchu v jednání po volbách a že se situace v zastupitelstvu dostane do normálních kolejí tak, jak se to na stabilizovanou městskou část hodí,“ řekl Marián Hošek za koaliční KDU-ČSL.

Zástupci ČSSD a KSČM zatím stanovisko nezaujali.

O kroku starosty, kterým vyvolal reakce, jsme informovali zde: Na radnici doplul Miloš Zeman ve svém člunu, na zastupitelstvu to vyvolalo politické vášně


Další články
Nahoru