dnes
Sobota - obcasny-dest
15°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
15°C
pozítří
Pondělí - polojasno
21°C
Praha 6 spustila projekt pro zvýšení bezpečnosti. Je jedinečný ve své ucelenosti, říká radní Hořánek
Praha 6 realizuje na školách Dny IZS, při kterých se žáci mohou seznámit s ukázkami práce kynologů. Foto: archiv

Praha 6 spustila projekt pro zvýšení bezpečnosti. Je jedinečný ve své ucelenosti, říká radní Hořánek

Duben je již řadu let tradován jako měsíc bezpečnosti. Šestá městská část letos v jeho rámci zahájila dlouhodobý projekt. Na koho je zaměřen? Myslí i na žáky, seniory a handicapované očany? Na tyto a další otázky odpovídal Prahy 6 pro investice a bezpečnost Zdeněk Hořánek (za STAN).

Praha 6 v dubnu zahajuje v rámci měsíce bezpečnosti dlouhodobý projekt. Jaké jsou jeho parametry?
Cílem projektu je zvýšení bezpečnosti jednotlivých skupin obyvatel v různých rovinách. Představení bezpečnosti jako součásti pohledu na životní styl. Vytvoření základních dovedností, rozšíření dosud získaných vědomostí.

radni-horanek

Radní Prahy 6 Zdeněk Hořánek

Na jaké skupiny obyvatel je projekt zaměřen a v čem spočívá jeho jedinečnost?
Projekt je jedinečný ve své ucelenosti a zaměřením na oblast prevence a tím i výchovou obyvatelstva. Programy jsou připravené na míru dle věku a požadavků témat, jsou vedeny výhradně zážitkovou pedagogikou, aby si účastníci vše vyzkoušeli a tím si danou problematiku více upevnili.

Co je připraveno v rámci projektu pro školáky?
Všichni žáci sedmých ročníků základních škol (celkem 31 tříd) se zúčastní výuky první pomoci v cyklu „Dětský záchranář„. Na žádost ředitelů škol budeme letos realizovat šest „Dnů IZS“. Zde se žáci škol seznamují s tématy bezpečnosti v širším slova smyslu, kromě práce hasičů a záchranářů je čeká např. povídání s válečnými veterány, bezpečný internet, výcvik policejních psů, problémy extrémismu. K Mezinárodnímu dni dětí připravujeme na Koupališti Petynka program zaměřený na bezpečnost s ukázkami záchranné techniky, prověření si průběžným testem znalosti z mnoha oblastí bezpečnosti, jízdy zručnosti na kole a koloběžce, pravidla provozu a dětský řidičák, nebude chybět ani odborná instruktáž záchrany tonoucího z bazénu. V minulosti byla plošně na školách Prahy 6 realizována teoretická i praktická příprava invakuace, plánujeme každoroční prověření krátkým cvičením. My jsme se ale nezaměřili pouze na školáky, některé školkové děti čeká „Plyšáková nemocnice", kde se formou hry naučí prvním krokům v oblasti zdraví, hygieny a bezpečnosti. A jejich rodiče se zatím dozví o úrazech dětí v domácnosti, jejich předcházení a ošetření.

seniori-se-uci-prvni-pomoc

Senioři se učí první pomoc

A v rámci měsíce bezpečnosti je myšleno i na seniory a handicapované?
Pro seniory jsme připravili tento rok čtyřhodinové zážitkové kurzy první pomoci s maskovaným zraněním. A také pro zvýšení osobní bezpečnosti a primární prevence oblíbené cvičení Krav maga. Na handicapované myslíme v rámci zářijové akce Pražské organizace vozíčkářů Hvězda 2019, kde bychom rádi připomněli zásady bezpečného pohybu nejen na komunikacích, ale také vzhledem k osobní bezpečnosti.  Dalším připraveným prvkem bezpečnostního projektu jsou akce krizové připravenosti. Ty jsou zaměřené na obyvatele všech věkových skupin (včetně seniorů) současně. První je plánovaná pro občany Přední Kopaniny, jejichž starosta projevil velký zájem o ochranu obyvatel před mimořádnými událostmi a krizovými stavy.

Snaží se Praha 6 o to, aby na jejím území sloužilo více strážníků?
V rámci Prahy 6 slouží 101 strážníků, k naplnění tabulkového stavu chybí 14. Praha 6 významně podporuje nejen náborovou kampaň Městské policie hl. m. Prahy, ale rovněž se snaží vytvářet zlepšené pracovní podmínky. K benefitům, které nabízí Městská policie hl. m., pomáhá Praha 6 při řešení bytových otázek strážníků a finančním oceněním jejich práce nejen u vyhlašování nejlepších strážníků, ale i v rámci finanční odměny strážníkům sloužícím přímo v ulicích, za účelem jejich motivace a stabilizace.

Pro policisty a strážníky radnice připravila cyklus vzdělávání. V čem to spočívá?
Policisté a strážníci jsou vzděláváni odborníky na vyžádaná témata – jednání s osobami závislými na návykových látkách, s duševně nemocnými, s adolescenty. Připraven je cyklus vzdělávání na téma život zachraňující úkony, neboť policisté a strážníci často přijíždí na místo, kde jsou zraněné osoby, jako první. 

Jste spokojen s tím, jak jsou v Praže 6 rozmístěny kamery, případně požadujete jejich posílení, případně snížení počtu?
Praha 6 je součástí Městského kamerového systému hl. m. Prahy. Na základě poznatků republikové i městské policie navrhujeme umístění kamer na svém území, brány jsou v úvahu i podněty občanů. V minulých letech Praha 6 nechala vybudovat několik nových kamerových stání, nyní plánujeme obnovu některých stávajících analogových, za moderní, digitální. Kamery jsou všechny složky integrovaného záchranného systému nezbytné pro zajištění veřejného pořádku a snížení, respektive objasnění kriminality. Proto o snížení počtu nezvažujeme. Na druhé straně velmi pečlivě vážíme potřeby vybudování nových kamerových stání.


Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

27. května 2020 v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

25. května 2020 ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Další články
Nahoru