Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 6 si připomněla odkaz Václava Morávka

Praha 6 si připomněla 80. výročí úmrtí štábního kapitána Václava Morávka, který padl 21. března 1942 při hrdinném odporu během přestřelky s gestapem. U Prašného mostu, kde k incidentu došlo, dnes proběhlo pietní shromáždění za účasti ministryně obrany Jany Černochové a slovenského velvyslance Rastislava Káčera.

Pobožný pistolník, jak se Václavu Morávkovi přezdívalo, byl členem protinacistické odbojové skupiny Tři králové, která působila na území Protektorátu Čecha Morava v letech 1939–1942. Jeho závěrečný boj se odehrál u Prašného mostu – na místě, kde se dnes nachází Morávkův park.

pieta-21-3-2022

Foto: Praha 6

Zde splnil svůj slib, že do rukou Němců nepadne živý. Krátce po válce byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka a roku 2005 na brigádního generála. Je také in memoriam čestným občanem městské části Praha 6.

„Václav Morávek byl jednou z osobností, za nimiž je potřeba se ohlížet a dávat je jako příklad budoucím generacím. Aby současné i budoucí generace viděly, že láska k vlasti znamená být připraven za vlast padnout a obětovat jí úplně všechno,“ řekl na pietním aktu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a dodal: „Žijeme v době, kdy v Evropě opět vypukla válka, jakou si nikdo z nás asi nedokázal představit. Ten konflikt je strašlivý a já jsem rád, že se Česká republika postavila do čela zemí, které se rozhodly Ukrajině pomoci všemi silami.“

„Štábní kapitán Václav Morávek se uměl postavit agresorovi. Dokonce takovým způsobem, že místo toho, aby bojoval o svůj vlastní život, chtěl zachránit svého přítele, nenechat ho na holičkách – a to ho stálo život. Zemřel jako hrdina. Myslím si, že to je pro nás pro všechny obrovské memento. Děkuji všem občanům České republiky – občany Prahy 6 nevyjímaje – za to, jak se nyní, kdy na Ukrajině zuří válka, semkli a jak pomáhají, kde je to potřeba. Ještě s pomocí vydržme, protože válka nekončí a Ukrajina bude naši další podporu potřebovat. Věřím, že štábní kapitán Václav Morávek, jemuž zde vzdáváme hold, by souhlasil, že je zapotřebí slabší chránit,“ řekla na pietním setkání ministryně obrany ČR Jana Černochová.

Pietního aktu se zúčastnil rovněž slovenský velvyslanec v ČR Rastislav Káčer, který řekl: „Svoboda je jako láska – když si myslíme, že nám zůstane navěky, tak ji většinou ztratíme. A stojí nás pak hodně sil, abychom ji zase získali zpět. Tak jako kdysi jeden fašistický diktátor obhajoval svůj lebensraum, tak dnes jiný malý diktátor ničí životy celé generace a ohrožuje celý náš svět. Těmto hodnotám musíme být připravení něco obětovat. Jsem rád, že na Slovensku i v České republice je společnost sjednocená, že česká vláda je jednoznačně na správné straně, spolupracuje se slovenskou vládou – a společně podporujeme Ukrajinu.“

Pietního aktu na Prašném mostě se zúčastnili rovněž Jiří Oberfalzer, místopředseda Senátu Parlamentu ČR, generálporučík Jaromír Zúna, první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, a dále zástupce hlavního města, radní a zastupitelé Prahy 6, Jaroslava Karbanová, neteř Václava Morávka, a rovněž zástupci Společnosti Václava Morávka.Autor: Hla

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru