Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 6 si připomněla 101 let od vzniku Československa. Co řekli hosté? Došlo i na Zemana
Součástí slavnostního aktu byly i projevy hostů. Foto: P6

Praha 6 si připomněla 101 let od vzniku Československa. Co řekli hosté? Došlo i na Zemana

V pondělí odpoledne se konalo slavnostní shromáždění k výročí 101 let samostatného československého státu u Písecké brány.

Za účasti hostů a veřejnosti setkání moderoval místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Poselství šesté městské části přednesl statutární místostarosta Jakub Stárek.

„Dnes si připomínáme 101 let od vzniku naší svobodné republiky. V dobách, kdy jsme byli v područí dvou totalitních režimů, nacistů a komunistů, se ukázala síla našeho národa. Tyto hrůzy nejen přečkal, ale i s nimi statečně bojoval všemi prostředky, aby se následující generace měly lépe. Dnes se máme nejlépe v historii České republiky i Československa, jsme ekonomicky úspěšní a pevně zakotvení v západních strukturách. Je dobré si uvědomit, že to nebylo zadarmo. Nic není navěky, což jsme se mohli opakovaně přesvědčit. Budujme odpovědnou a vzdělanou společnost, která bude nadále hájit demokratické principy, svobodu, vládu práva a kapitalismus. Takovou společnost, která obstojí v následujícím století a nebude svázaná v řetězech,“ uvedl Jakub Stárek.

S projevy vystoupili Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu, europoslanec Jan Zahradil i pražský radní Jan Chabr a tradičně i velvyslanec Slovenska Peter Weiss, který ve svém projevu připomenul význam a úlohu Milana Rastislava Štefánika při vytváření společného státu Čechů a Slováků. „Bez jeho obrovské diplomatické práce by neexistovaly československé legie a bez nich bychom možná neměli zajištěnu národní existenci,“ řekl Peter Weiss.

„Máme to štěstí, že žijeme v klidu, míru a prosperitě v jedné z nejbohatších částí věta, a že naše problémy už neřešíme válkami, ale u jednacího stolu. Kdyby to viděl Masaryk, byl by spokojen. Popřejme si k státnímu svátku vše nejlepší,“ uvedl Jan Zahradil.

„Prezident Masaryk opakovaně hovořil o důvěře. Ta je totiž tmelem každé společnosti. Jde o důvěru lidí navzájem i v demokratické instituce a v neposlední řadě o zdravou sebedůvěru každého z nás. Proces budování důvěry je dlouhodobý, ani po třiceti letech nebyl dovršen. Přeji nám všem, abychom i přes veškeré odlišnosti neztráceli vzájemnou důvěru a ani důvěru v naší liberálně-demokratickou společnost,“ řekl Jan Chabr.

Jiří Růžička se v projevu vyjádřil kriticky k předávání státních vyznamenání prezidentem republiky: „Nepochybně na vyvrcholení oslav na Pražském hradě uvidíme ty, kteří před třiceti lety zasahovali proti demonstrantům, uvidíme tam ty, kteří své komunistické myšlenky od té doby neztratili a považují oběti 21. srpna 1968 za oběti autonehod. Uvidíme tam také ty, kteří tuto zemi rozdělují. Není nám to lhostejné, ale dokážeme se s tím vyrovnat, protože si uvědomujeme, že to je významný den pro nás všechny, že to není něčí soukromá oslava."

Součástí slavnostního aktu byla i vernisáž výstavy Nestáli stranou o československých sportovcích bojujících za svobodu a demokracii, kterou společně s Prahou 6 připravil Vojenský historický ústav Praha. Výstavu otevřely sportovní legendy. Fotbalová Ivan Hašek a hokejová Dominik Hašek.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru