dnes
Sobota - jasno
16°C
zítra
Neděle - oblacno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Praha 6 si připomněla 101 let od vzniku Československa. Co řekli hosté? Došlo i na Zemana
Součástí slavnostního aktu byly i projevy hostů. Foto: P6

Praha 6 si připomněla 101 let od vzniku Československa. Co řekli hosté? Došlo i na Zemana

V pondělí odpoledne se konalo slavnostní shromáždění k výročí 101 let samostatného československého státu u Písecké brány.

Za účasti hostů a veřejnosti setkání moderoval místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Poselství šesté městské části přednesl statutární místostarosta Jakub Stárek.

„Dnes si připomínáme 101 let od vzniku naší svobodné republiky. V dobách, kdy jsme byli v područí dvou totalitních režimů, nacistů a komunistů, se ukázala síla našeho národa. Tyto hrůzy nejen přečkal, ale i s nimi statečně bojoval všemi prostředky, aby se následující generace měly lépe. Dnes se máme nejlépe v historii České republiky i Československa, jsme ekonomicky úspěšní a pevně zakotvení v západních strukturách. Je dobré si uvědomit, že to nebylo zadarmo. Nic není navěky, což jsme se mohli opakovaně přesvědčit. Budujme odpovědnou a vzdělanou společnost, která bude nadále hájit demokratické principy, svobodu, vládu práva a kapitalismus. Takovou společnost, která obstojí v následujícím století a nebude svázaná v řetězech,“ uvedl Jakub Stárek.

S projevy vystoupili Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu, europoslanec Jan Zahradil i pražský radní Jan Chabr a tradičně i velvyslanec Slovenska Peter Weiss, který ve svém projevu připomenul význam a úlohu Milana Rastislava Štefánika při vytváření společného státu Čechů a Slováků. „Bez jeho obrovské diplomatické práce by neexistovaly československé legie a bez nich bychom možná neměli zajištěnu národní existenci,“ řekl Peter Weiss.

„Máme to štěstí, že žijeme v klidu, míru a prosperitě v jedné z nejbohatších částí věta, a že naše problémy už neřešíme válkami, ale u jednacího stolu. Kdyby to viděl Masaryk, byl by spokojen. Popřejme si k státnímu svátku vše nejlepší,“ uvedl Jan Zahradil.

„Prezident Masaryk opakovaně hovořil o důvěře. Ta je totiž tmelem každé společnosti. Jde o důvěru lidí navzájem i v demokratické instituce a v neposlední řadě o zdravou sebedůvěru každého z nás. Proces budování důvěry je dlouhodobý, ani po třiceti letech nebyl dovršen. Přeji nám všem, abychom i přes veškeré odlišnosti neztráceli vzájemnou důvěru a ani důvěru v naší liberálně-demokratickou společnost,“ řekl Jan Chabr.

Jiří Růžička se v projevu vyjádřil kriticky k předávání státních vyznamenání prezidentem republiky: „Nepochybně na vyvrcholení oslav na Pražském hradě uvidíme ty, kteří před třiceti lety zasahovali proti demonstrantům, uvidíme tam ty, kteří své komunistické myšlenky od té doby neztratili a považují oběti 21. srpna 1968 za oběti autonehod. Uvidíme tam také ty, kteří tuto zemi rozdělují. Není nám to lhostejné, ale dokážeme se s tím vyrovnat, protože si uvědomujeme, že to je významný den pro nás všechny, že to není něčí soukromá oslava."

Součástí slavnostního aktu byla i vernisáž výstavy Nestáli stranou o československých sportovcích bojujících za svobodu a demokracii, kterou společně s Prahou 6 připravil Vojenský historický ústav Praha. Výstavu otevřely sportovní legendy. Fotbalová Ivan Hašek a hokejová Dominik Hašek.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Praha bude do půlky listopadu přijímat nabídky na prodej ubytovacích zařízení a bytových domů

21. října 2020 ve 14:51

Záměr hlavního města nakoupit ve veřejné soutěži objekty k ubytování lidí z řad podporovaných profesí a osob v sociální tísni byl již zveřejněn na úřední desce.

Další články
Nahoru