Dnes Středa - polojasno -7°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno -6°C
Středa 21. 1. 2026
Svátek má Běla
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Pražská kulturaPražský život

Praha 6 si 80. výročí konce druhé světové války připomene sérií akcí

Praha 6 si připomíná 80. výročí konce 2. světové války prostřednictvím tematických přednášek, výstav a slavnostního koncertu. Městská část připravila pestrý program, který nabídne nejen historické ohlédnutí, ale také kulturní a vzdělávací akce pro širokou veřejnost. A také odhalí nové pamětní desky československým občanům, které speciální jednotky Rudé armády SMĚRŠ začaly v posledních dnech války vraždit či unášet z Československa do ruských gulagů.
„80. výročí konce 2. světové války si připomínáme v mimořádné mezinárodní situaci. Ruská federace nesmyslně napadla Ukrajinu a opotřebovávací válka tam stále trvá. Nový americký prezident vytváří chaos v mezinárodním řádu a bezpečnostní architektuře budované právě od konce posledního celosvětového konfliktu a dlouhodobé jistoty se poroučejí,“ uvedl radní Prahy 6 pro kulturu, sport a bezpečnost Jan Lacina (STAN).

Součástí programu bude také celorepubliková výstava „Nezapomeňme 80“, kterou pro nás připravili Post Bellum a Paměť národa. Tato výstava přináší svědectví pamětníků z období druhé světové války a připomíná, že svoboda a mír nejsou samozřejmostí. Výstava bude k vidění od 1. května do 31. května na Vítězném náměstí. Více informací naleznete na www.nezapomenme80.cz.

„Je pro nás důležité si připomínat, jak zásadní okamžik to byl pro naši zemi i celý svět. Nejde jen o vzpomínku na minulost, ale také o připomenutí hodnot, na kterých byla poválečná Evropa vystavěna," uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

V průběhu oslav bude k vidění přímo v centru Dejvic a Bubenče vojenská historická technika například: britský 40mm protiletadlový kanon Bofors L/60, sovětský 37mm protiletadlový kanon vz.39, německý motocykl v provedení sidecar, americký Dodge WC54 a další.

Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude slavnostní koncert Orchestru Karla Vlacha, který se uskuteční v Národní technické knihovně dne 7. května od 18 hodin. Sólisté Dasha a Chuck Wensley zazpívají písně, které symbolizovaly konec války a návrat ke svobodě.

Celý vzpomínkový program Prahy 6 uzavře osazení nových bronzových desek „Oni byli první“, a to v Rooseveltově ulici v Bubenči jako připomínku těch československých občanů, které speciální jednotky Rudé armády SMĚRŠ v prvních dnech po skončení války vraždily či unášely do ruských koncentračních táborů, tzv. Gulagů.

PROGRAM

5. 5. 2025              17:00               Přednáška: Zimní válka, Carl Henrik Meinander (Vila Lanna, Apollonův sál)

6. 5.                      15:30                Vernisáž výstavy NEZAPOMEŇME 80 (Vítězné nám.)

                            17:00               Přednáška: Květen1945 a Směrš: Osvobození ke svobodě?

(Villa P651 – Pevnostní ulice)

7. 5.                      18:00               Koncert Orchestru Karla Vlacha, sólisté: Dasha a Chuck Wensley (NTK)

11. 5.                    9:30                 Odhalení nových pamětních desek „Oni byli první“ (Rooseveltova ul.)


Autor: red

Podezření na špatné požární zabezpečení mohou občané hlásit místostarostovi

Dnes v 07:36

V souvislosti s novelou vyhlášky o požární prevenci (platí od 1. ledna 2026, pozn. red.) i novým stavebním zákonem dochází letos v Česku k významným změnám v oblasti požární bezpečnosti budov. V Praze budou probíhat kontroly zejména barů, nočních klubů a restaurací z hlediska dodržování požárních...

Komorní koncert v zámečku Prahy 10: Pražské dechové trio

Včera v 15:27

Renomovaný soubor Pražské dechové trio vystoupí 22. ledna v 18 hodin ve Vršovickém zámečku.

Hasičský ples v Divadle U22

Včera v 08:45

Akce pro všechny, kteří chtějí strávit příjemný večer ve společnosti přátel a podpořit hasičský sbor v sobotu 24. ledna v Divadle U22 v 19 hodin.

Houby, jak je neznáte

Včera v 07:10

Přednáška zahradníka Aleše Dvořáka v úterý 27. ledna od 17 hodin.

Večírek s Dudáckou muzikou Praštěnka

19. ledna 2026 v 10:16

Dudácká muzika Praštěnka pořádá v pátek 23. ledna v klubu Letka na Letné Folklorní večírek, kde si budete moci zazpívat známé i méně známé jihočeské a chodské hity.

Cantoria Praha v obřadní síni vysočanské radnice

19. ledna 2026 v 08:16

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje i v lednu 2026.

Praha 14: Hudba z rodinného archivu

18. ledna 2026 ve 14:34

Ve středu 21. ledna se v Galerii 14 na nám. Plk. Vlčka 685, Černý Most uskuteční tradiční komorní koncert.

Praha 9: Pod bývalou Komerční bankou se bude kácet

18. ledna 2026 v 11:26

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že v pondělí 19.ledna bude pokračovat kácení pod bývalou Komerční bankou na nám. OSN. Dokácena bude část svahu pod objektem nad ul. Freyova, v souladu s povoleným rozsahem.

Koncert Katica Illényi a Pétera Sárika

18. ledna 2026 v 10:43

Maďarské kulturní centrum Praha zve na slavnostní koncert v rámci Dne maďarské kultury ve čtvrtek 22. ledna v 19 hodin na Novoměstskou radnici.

Do Chuchle míří festival, kde hrají nevidomí DJs

18. ledna 2026 v 10:31

Jak vnímá elektronickou hudbu někdo, kdo nikdy neviděl blikající světla klubu nebo nadšený dav pod pódiem? Odpověď přinese unikátní hudební festival Echoes of Sound (EoS), který se uskuteční v sobotu 14. března v pražském Sálu K8.

Velká letňanská masopustní veselice

18. ledna 2026 v 10:29

Už máte připravenou masku na letošní Masopust? Tradiční letňanský masopustní rej plný barev, hudby, masek a skvělé nálady se koná už 24. ledna.

Další články
Nahoru