Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 20. 6. 2024
Svátek má Květa
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému dni včel.

Valné shromáždění OSN vyhlásilo v prosinci 2017 na základě iniciativy Slovinska 20. květen Světovým dnem včel. Od té doby aktivity a osvěta spojené s tímto dnem významně přispívají ke zvyšování povědomí o významu včel a dalších opylovačů pro životní prostředí.

„Naše městská část je již řadu let považována za nejzelenější část Prahy a vedení radnice se snaží hledat nové možnosti, jak životní prostředí a naše bezprostřední okolí ještě více zvelebovat. Velice mě zaujala iniciativa Velvyslanectví Slovinské republiky a rozhodli jsme se letos poprvé připojit k oslavám Světového dne včel, a to nejen symbolicky, ale rovnou konkrétními činy a kromě již instalovaných včelstev budeme nadále vyhledávat vhodné lokality pro umístění dalších,“ řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Praha 6 se do oslav Světového dne včel zapojila aktivně. Nedávno byly přesunuty včelí úly místních včelařů na nová stanoviště v parku Ladronka a na střechu Polikliniky Pod Marjánkou. Praha 6 tak pomohla včelařům, kteří dosud neměli vhodné prostory pro chov včel. K posílení spolupráce na podporu opylovačů uzavřela Praha 6 se Včelařským spolkem memorandum o spolupráci.

„Naším cílem je nejen rozvíjet chov včel, ale také vzdělávat veřejnost o významu všech opylovačů. Instalace včelích úlů na nových stanovištích v Praze 6 je skvělým příkladem spolupráce s místní komunitou, která pomáhá včelařům a zvyšuje povědomí o důležitosti opylovačů pro ekosystém," říká Milan Šimonovský, člen Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7.

Slovinské velvyslanectví každoročně pořádá různé aktivity připomínající důležitost včel v životě na Zemi. V roce 2020 byla slavnostně vysazena lípa česko-slovinského přátelství (významný zdroj potravy pro včely) v parku Charlotty Masarykové v Praze 6 a od té doby na několika dalších místech v Praze a okolí.

V letošním roce připravuje Velvyslanectví Slovinské republiky výstavu o včelách a včelařském dědictví ve spolupráci s Muzeem včelařství ve slovinské Radovljici. Výstava bude umístěna před usedlostí Ladronka a vernisáž výstavy se uskutečnila 20. května v 15 hodin.

„Světový den včel je skvělou příležitostí, jak informovat veřejnost o úloze včel a dalších opylovačů a o hrozbách, kterým čelí. Je to příležitost pro nás všechny, abychom podpořili opatření na ochranu a podporu opylovačů. Včely jsou našimi klíčovými spojenci při řešení hlavních globálních problémů. Jsou klíčem k potravinové bezpečnosti a zdraví ekosystémů v celosvětovém měřítku. Závisí na nich každá třetí lžíce potravin, které jíme, a téměř 90 % planě rostoucích rostlin. Lidstvo proto bude stát nebo padat na své schopnosti je chránit a podporovat," říká velvyslankyně Slovinské republiky J. E. Tanja Strniša.

Součástí oslav budou i workshopy pro děti šestkových základních škol. Muzeum včelařství ve slovinské Radovljici zprostředkuje anglicky mluvícího lektora, který zajistí workshopy pro děti osmých a devátých ročníků šestkových ZŠ v průběhu 21. a 22. května. Praha 6 zajistila další 2–3 dny workshopů s česky mluvícími lektory pro nižší stupně základních škol prostřednictvím Včelařského spolku (v týdnu od 27. 5.).

„Spolek aktivně spolupracuje s Prahou 6 v oblasti vzdělávání, kde na své komunitní včelnici ve VÚRV Na Dědině pořádá pravidelné exkurze pro žáky základních škol Prahy 6 nebo různé kurzy o včelaření pro všechny zájemce. Teď jsme se rozhodli spolupráci rozšířit podpisem memoranda,“ řekla místostarostka pro školství městské části Praha 6 Mariana Čapková (Praha 6 Sobě), která tuto spolupráci iniciovala.


Autor: red

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

Včera ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

Včera v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

Včera ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Včera ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Včera v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Další články
Nahoru