Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 6 se chystá příští rok hospodařit s výdaji 1,15 miliardy korun, schválený rozpočet bude rozklikávací
Radnice Prahy 6 v ulici Československé armády. Foto: archiv

Praha 6 se chystá příští rok hospodařit s výdaji 1,15 miliardy korun, schválený rozpočet bude rozklikávací

Praha 6 bude v roce 2021 hospodařit s příjmy 748,1 milionu a výdaji na 1,15 miliardy. Rozdíl uhradí zvláště z rezerv. Rozpočet dnes schválili zastupitelé městské části. Na letošní rok byl schválen rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun.

„Do příjmů městské části se promítl dopad koronavirové pandemie, zavádíme tak prakticky ve všech odvětvích úsporná opatření. Díky tomu jsme oproti letošnímu roku ušetřili v plánovaném rozpočtu v oblasti běžných výdajů 35 milionů korun. Rozpočet na rok 2021 je tedy mezi rozpočtovými příjmy a provozními výdaji sestaven jako vyrovnaný,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro ekonomiku Jaromír Vaculík.  

V reakci na ekonomické dopady koronaviru Praha 6 pro příští rok sníží běžné výdaje o 35 milionů korun, nadále ovšem plánuje rozvojové investice, a to zejména do školství a vlastního bytového fondu.

Na příjmové straně rozpočtu očekává městská část propad zejména u příjmů z poplatků z pobytu a z dalších správních poplatků. Snížené příjmy předpokládá i u výnosů z podnikatelské činnosti, a sice od podnikatelů, kteří si od městské části pronajímají provozovny.

„Na horší časy jsme zásluhou rozpočtově odpovědného chování v předešlých letech připraveni. Nebudeme tak ani odkládat investice, neboť je pro rozvoj městské části považujeme za klíčové. Do kapitálových výdajů zařazujeme projekty, které podléhají uzavřeným smluvním vztahům, popřípadě jsou již realizovány. Stejně tak počítáme s projekty, z nichž většina byla již plánována v minulosti a z pohledu řádného hospodaření je jejich realizace nezbytná,“ přibližuje investiční strategii Prahy 6 Jaromír Vaculík.

Nejvíce investic – celkově jde o více než 168 milionů korun – pojme z rozpočtu městské části oblast školství, jde zejména o rekonstrukce budov základních a mateřských škol či sportovišť při školách. Dalších celkem 111 milionů korun Praha 6 investuje do rekonstrukcí a oprav bytového fondu, který vlastní.

Praha 6 současně v rozpočtu na rok 2021 počítá s rezervou na možné řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem. „Máme připravené mimořádné finanční prostředky na nákup ochranných zdravotních pomůcek pro úřad a také pro všechny příspěvkové organizace městské části, a to ve výši 20 milionů korun. Jestliže jako městská část obdržíme na řešení pandemie dotaci od hlavního města nebo ze státního rozpočtu, prostředky z rezervy se do rozpočtu nezapojí,“ sdělil Jaromír Vaculík.

„Budeme také sledovat reakci státu a hlavního města ohledně případné pomoci podnikatelům a samostatně výdělečně činným osobám. Podle potřeby bychom pak zareagovali vlastní formou podpory, například odpuštěním části nájmu, jako tomu bylo letos v září,“ dodal.

Rozpočet Prahy 6 pro příští rok si bude moci veřejnost detailně prohlédnout přes aplikaci CityVizor, která je propojena s účetním systémem městské části. Poskytuje tak komplexní přehled o jednotlivých rozpočtových kapitolách a průběžně i o čerpání konkrétních položek. Veškerá data budou do aplikace nahrána do konce ledna 2021.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo na rok 2020 rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun. Upravený rozpočet k 30. září počítal s příjmy 970,4 milionu korun a výdaji 1,265 miliardy korun.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru