Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 6 se chystá příští rok hospodařit s výdaji 1,15 miliardy korun, schválený rozpočet bude rozklikávací
Radnice Prahy 6 v ulici Československé armády. Foto: archiv

Praha 6 se chystá příští rok hospodařit s výdaji 1,15 miliardy korun, schválený rozpočet bude rozklikávací

Praha 6 bude v roce 2021 hospodařit s příjmy 748,1 milionu a výdaji na 1,15 miliardy. Rozdíl uhradí zvláště z rezerv. Rozpočet dnes schválili zastupitelé městské části. Na letošní rok byl schválen rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun.

„Do příjmů městské části se promítl dopad koronavirové pandemie, zavádíme tak prakticky ve všech odvětvích úsporná opatření. Díky tomu jsme oproti letošnímu roku ušetřili v plánovaném rozpočtu v oblasti běžných výdajů 35 milionů korun. Rozpočet na rok 2021 je tedy mezi rozpočtovými příjmy a provozními výdaji sestaven jako vyrovnaný,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro ekonomiku Jaromír Vaculík.  

V reakci na ekonomické dopady koronaviru Praha 6 pro příští rok sníží běžné výdaje o 35 milionů korun, nadále ovšem plánuje rozvojové investice, a to zejména do školství a vlastního bytového fondu.

Na příjmové straně rozpočtu očekává městská část propad zejména u příjmů z poplatků z pobytu a z dalších správních poplatků. Snížené příjmy předpokládá i u výnosů z podnikatelské činnosti, a sice od podnikatelů, kteří si od městské části pronajímají provozovny.

„Na horší časy jsme zásluhou rozpočtově odpovědného chování v předešlých letech připraveni. Nebudeme tak ani odkládat investice, neboť je pro rozvoj městské části považujeme za klíčové. Do kapitálových výdajů zařazujeme projekty, které podléhají uzavřeným smluvním vztahům, popřípadě jsou již realizovány. Stejně tak počítáme s projekty, z nichž většina byla již plánována v minulosti a z pohledu řádného hospodaření je jejich realizace nezbytná,“ přibližuje investiční strategii Prahy 6 Jaromír Vaculík.

Nejvíce investic – celkově jde o více než 168 milionů korun – pojme z rozpočtu městské části oblast školství, jde zejména o rekonstrukce budov základních a mateřských škol či sportovišť při školách. Dalších celkem 111 milionů korun Praha 6 investuje do rekonstrukcí a oprav bytového fondu, který vlastní.

Praha 6 současně v rozpočtu na rok 2021 počítá s rezervou na možné řešení krizových opatření v souvislosti s koronavirem. „Máme připravené mimořádné finanční prostředky na nákup ochranných zdravotních pomůcek pro úřad a také pro všechny příspěvkové organizace městské části, a to ve výši 20 milionů korun. Jestliže jako městská část obdržíme na řešení pandemie dotaci od hlavního města nebo ze státního rozpočtu, prostředky z rezervy se do rozpočtu nezapojí,“ sdělil Jaromír Vaculík.

„Budeme také sledovat reakci státu a hlavního města ohledně případné pomoci podnikatelům a samostatně výdělečně činným osobám. Podle potřeby bychom pak zareagovali vlastní formou podpory, například odpuštěním části nájmu, jako tomu bylo letos v září,“ dodal.

Rozpočet Prahy 6 pro příští rok si bude moci veřejnost detailně prohlédnout přes aplikaci CityVizor, která je propojena s účetním systémem městské části. Poskytuje tak komplexní přehled o jednotlivých rozpočtových kapitolách a průběžně i o čerpání konkrétních položek. Veškerá data budou do aplikace nahrána do konce ledna 2021.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo na rok 2020 rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun. Upravený rozpočet k 30. září počítal s příjmy 970,4 milionu korun a výdaji 1,265 miliardy korun.


Autor: red

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru