Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 schválila rozpočet na příští rok
Radnice Prahy 6. Foto: archiv

Praha 6 schválila rozpočet na příští rok

Radnice Prahy 6 bude v příštím roce hospodařit s příjmy 1,08 miliardy korun a výdaji 1,58 miliardy korun, což je meziročně více. Rozdíl by se měl uhradit z rezerv. Na investice plánuje městská část vydat 646,60 milionu korun. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé městské části. Na letošek měla radnice schválen rozpočet s příjmy 889,96 milionu korun a výdaji 1,36 miliardy korun.

„Je tam razantní nárůst příjmů, výrazně se totiž zvýší příjem z daně z nemovitosti na základě rozhodnutí vlády, ale nebude to kompenzováno sníženým příjmem ze sdílených daní. Takže je tam téměř zdvojnásobení daně z příjmu z nemovitosti, to činí ten nárůst oproti předešlým létům," řekl radní Prahy 6 Jan Lacina (STAN). „V průběhu roku taky dostáváme nějaké peníze z magistrátu na nějaké projekty," dodal.

Ve výdajích půjde větší část peněz na běžné výdaje, a sice 930,37 milionu korun, kdy nejvíc peněz dá městská část na svůj chod, a to 457,89 milionu korun. Druhá nejvyšší částka je určena pro školství, kam půjde 169,35 milionu korun, a na třetím místě je městská infrastruktura, na kterou radnice dá 124,11 milionu korun.

V kapitálových výdajích chce radnice dát nejvíc peněz na projekty v hospodářství, především na různé opravy a výstavby bytů a dalších projektů. Vyčlenila na ně 244,52 milionů korun.

Největší investiční akcí má být odkoupení komerčních prostor na Vítězném náměstí, do kterého půjde 145,56 milionů korun. Plánovány jsou dále například výstavba bytů v Rakovnické ulici, rekonstrukce Bubenečského nádraží nebo vybudování nového pódia na Vítězném náměstí.

Investice jsou naplánovány také do školství, na ty dá radnice 230,80 milionu korun. Za peníze se opraví či rozšíří školy, zmodernizují zařízení nebo sportoviště. Městská část opraví třeba ZŠ Červený vrch nebo MŠ Libocká.

Nejvyšší částku na straně příjmů tvoří takzvané transfery, tedy peníze od hlavního města, kdy radnice dostane zhruba 530,24 milionu korun. Ze státního rozpočtu pak Praha 6 získá více než 92,7 milionu korun. Celkem na dotacích radnice přijme 868,59 milionu Kč. Daňové příjmy budou 131,7 milionu korun a nedaňové asi 76 milionů korun.

„Všechny ty peníze, které vyděláme, plánujeme šetřit," řekl na zasedání zastupitel Prahy 6 a předseda finančního výboru Zdeněk Hlinský (ODS).

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije v ní přes 100 000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

Včera v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Další články
Nahoru