Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 6 spustila s ÚVN pilotní projekt očkování seniorů, zájemcům pomůže s registrací do databáze
Očkování seniorů v šesté městské části. Foto: P6

Praha 6 spustila s ÚVN pilotní projekt očkování seniorů, zájemcům pomůže s registrací do databáze

V centrech sociální péče na Praze 6 se rozjel projekt pilotní vakcinace proti koronaviru. Zajistila ho městská část společně s Ústřední vojenskou nemocnicí (ÚVN). Nechala se očkovat většina klientů domova pro seniory, domovů s pečovatelskou službou, léčebny dlouhodobě nemocných a také terénních pečovatelů.

„Praha 6 od začátku přistupuje k řešení pandemie zodpovědně a s pokorou, stejně tak budeme přistupovat i k očkování. Současná krize trvá bohužel až příliš dlouho, ničí příliš mnoho a nařízení jsou nesrozumitelná. Z tohoto stavu se ale nedostaneme jejich odmítáním a porušováním a už vůbec ne vyzýváním k občanské neposlušnosti,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

„Pro všechny z nás je důležité, abychom vydrželi, nepodléhali konspiračním teoriím a neblbli. Znám několik lidí, kteří jsou už naočkováni. Nikomu z nich nenarostla další končetina, ani nikdo nevysílá žádné mikrovlnné záření. Očkování, stejně jako roušky, pomáhá, neubližuje,“ dodal.

Radní Prahy 6 pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Marián Hošek (KDU-ČSL) ocenil, že se společným projektem s ÚVN podaří ochránit nejohroženější skupinu, tedy seniory a dlouhodobě nemocné.

„Věřím, že jim tak vedle protilátek vůči nebezpečnému viru dodáme i tolik potřebný optimismus a naději, že se v dohledné době budou moci vidět se svými blízkými,“ uvedl.

První vlna očkování vakcínou Pfizer, která vyžaduje podání dvou dávek s rozestupem několika dní, proběhla v domovech s pečovatelskou službou Šlejnická a Liboc a dále v léčebně dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici a v Domově pro seniory Elišky Purkyňové, jehož zřizovatelem je hlavní město.

Očkování provedl speciální mobilní tým ÚVN u klientů, kteří dosud neprodělali nákazu koronavirem nebo nemají kontraindikace. Této možnosti využili téměř všichni. Naočkováni byli také terénní pracovníci přímé péče Pečovatelské služby Praha 6, také mezi nimi byl o očkování velký zájem. 

Radnice pomůže s registrací do očkovací databáze 

Ministerstvo zdravotnictví připravuje v následujících dnech možnost registrace seniorů ve věku nad osmdesát let do centrální databáze k očkování proti koronaviru. Dle věku a zdravotního stavu bude registrovaným přidělen možný termín očkování.

Seniorům, kteří registraci sami nezvládnou, je Praha 6 připravena nabídnout pomoc. Odbor sociálních věcí připravuje databázi přibližně dvou tisíc seniorů z Prahy 6 starších osmdesáti let, kterým zašle základní informace k očkování. Šestkoví senioři se také budou moci informovat u zaměstnanců odboru po telefonu.

Obdobnou pomoc rozjela radnice Prahy 2. Pro seniory zřídila informační linku 800 600 604, která je dostupná v pracovní dny, vždy od 8 do 16 hodin.

Senioři, kteří budou mít o očkování zájem, se mohou na lince přihlásit, zaměstnanci humanitního odboru zodpoví jejich případné dotazy a poskytnou rady. Na základě zájmu bude vytvořen harmonogram, podle kterého budou kontaktováni a dozví se termín svého očkování.

Radnice v uplynulých dnech poslala devíti stovkám seniorů nad osmdesát let dopis s informacemi o této lince, k čemu slouží i jak může městská část seniorům pomoci se zajištěním očkování.


V Praze 15 očkovali seniory

Dnes v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

Dnes v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

Včera ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

Včera v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

16. ledna 2021 v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

16. ledna 2021 v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

16. ledna 2021 v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Další články
Nahoru