dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Praha 6 řeší dopravní kolaps na Břevnově. Pojedou třináctého tramvaje již normálně?
Dnes dopoledne byl na místě klid, včerejšek však ukázal, že odpoledne se tu budou tvořit kolony aut. Foto: Anna Skálová

Praha 6 řeší dopravní kolaps na Břevnově. Pojedou třináctého tramvaje již normálně?

V sobotu 13. září už by měla tramvaj na pražském Břevnově jezdit dál než na zastávku Říčanova, odkud jezdí náhradní autobusová doprava. Snad! Pro lidi je totiž nyní problém dostat se na frekventovaný Vypich. Mezi 15. a 19. hodinou se navíc na Vypichu a na jedné z důležitých tepen metropole – Patočkově a Bělohorské – tvoří kolony aut. Co s tím?

Radnice Prahy 6 už tento stav nehodlá dál snášet, a proto pozvala novináře ke křižovatce Bělohorská – Patočkova, kde se k situaci vyjádřilo jak vedení městské části, které problémy nezapříčinilo a snaží se je řešit, tak především pražského dopravního podniku. Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš řekl, že zhotovitel rekonstrukce tramvajové trati – Skanska – slíbil, že 13. září bude již Vypich průjezdný.

Původní termín dokončení veškerých oprav měl být k 30. srpnu, aby počínaje novým školním rokem nedocházelo k dopravním kolapsům. Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) řekla, že občané se na radnici obracejí se stížnostmi. „Myslí si, že za to můžeme my, přitom my se snažíme dělat vše možné pro nápravu,“ dodala.

Ředitel Ďuriš řekl, že naposledy dnes ráno v sedm hodin měl „na koberečku“ výkonného ředitele divize Železniční stavitelství firmy Skanska Jindřicha Topola, který slíbil, že třináctého už bude vše v pořádku. „Nemůžeme připustit ani diskusi o tom, že by to tak nebylo. Technicky to lze stihnout,“ dodal technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Dopravce přistoupí k sankcím vůči firmě Skanska

Podle něj je nutné do opožděného termínu především rozlít asfalt mezi tramvajové koleje či dokončit přejezdy pro auta. Dopravní podnik hlavního města Prahy hodlá podle svých zástupců přistoupit vůči firmě Skanska k tvrdým sankcím. „Přistoupíme k takovým sankcím, které nám umožní smlouva,“ řekl Ďuriš. Přesnou sumu podle Šurovského ještě nelze sdělit, protože se neví, o kolik dnů se stavba zpozdí.

kousalikova-starostka-nahled

Nedokončenou opravu si prohlédla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková

Zástupci Skanska argumentují podle slov Ďuriše tím, že opravy se zdržely kvůli silnoproudým kabelům z 60. let a potížím s betony. Dalším důvodem je špatné počasí. Podle Šurovského je  vina na straně Skanska. To tvrdí i místostarosta Prahy 6 René Pekárek (ČSSD). Podle něj si měla Skanska technický stav předem zjistit.

Na Kabáty přijedou desetitisíce lidí…

Místostarosta šesté městské části pro školství Ondřej Balatka (ODS) uvedl, že situaci je nutné urychleně dořešit i kvůli základním a mateřským školám, které jsou v dosahu inkriminovaného místa. Pro děti je problém na Bělohorské přecházet. Všichni přítomní se shodli na tom, že třinácté září je nejzazší termín i proto, že v ten den se na Vypichu koná velký koncert skupiny Kabát, kam přijedou desetitisíce lidí.

Zástupci Prahy 6 doufají, že 13. září vše opravdu klapne. Zároveň se děsí toho, aby kvůli opravám nebyl přerušen tramvajový provoz o víkendech, ke kterému DPP inicioval jednání se Skanska, která na to ale zatím nereagovala. Vedení radnice šesté městské části by bylo rádno, aby sankce Skansku skutečně zabolely. Podle Ďuriše tomu tak bude.

Občané Prahy 6 si v poslední době užili své: o měsíc se prodloužila už tak zpožděná oprava stropní desky metra Dejvická. Prahu 6 zasáhla jedna z největších havárií vody v metropoli za poslední rok. Provoz a život občanům komplikují velké dopravní stavby a také tato rekonstrukce, přičemž ještě nedávno jezdila náhradní autobusová doprava až z Malovanky.


Autor: Anna Skálová

Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru