Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 22°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Praha 6 připravuje nové květinové záhony

Opatřením ke zmírnění změny klimatu mohou být i květnaté pásy ve městě, které nahrazují trávník. Květiny ve veřejném prostoru nabízejí více než jen krásu. Nemusejí se kosit, přitáhnou více užitečného hmyzu, mikroorganismů a živočišných druhů, které zde nalézají útočiště. Proto jich nejen v Praze 6 přibývá.

Patočkova a Vypich
Naposledy koncem loňského roku byl v Patočkově ulici a na křižovatce Vypich, v lokalitách velmi zatížených dopravou, odstraněn trávník. Začátkem května se plocha oseje, kolem Patočkovy směsí Rondel, která obsahuje 48 rostlin, na Vypich přijde směs Karneval, namíchaná dokonce z 95 druhů různých rostlin a květin.

Obě směsi výrobce namíchal tak, aby obsahovaly traviny, jeteloviny, byliny i kvetoucí letničky, které slouží jako potrava pro hmyz. V prvním roce tak procházející kolem potěší květy měsíčků, chrpy, ostrožky, krásnoočka, sluncovky, okrasného tabáku, několika druhů šalvěje, aksamitníku nebo hlaváče. 
 

Levandulové pásy
Také levandulových pásů na šestce přibude. V listopadu loňského roku zahradníci nově založili 275 metrů čtverečních záhonů s touto středomořskou rostlinou na Patočkově ulici při křižovatce s ulicí Bělohorskou. Bude sice třeba počkat dva tři roky, než se levandule rozroste, pak zde vzniknou působivé fialové pásy. Okraje obou záhonů lemuje travnatý pás, který rostliny chrání před technickou solí, nezbytnou součástí zimní údržby komunikací, která ovšem rostlinám škodí. 
 

Nové květinové záhony
Praha 6 využila dotačního programu hlavního města, určeného pro strategie adaptace na změnu klimatu, a vytvořila další dva nové květinové záhony. Nový kruhový vznikl u památníku Tychona de Brahe a Johannese Keplera, v létě tady pokvetou trvalky včetně okrasných travin doplněné letničkami. A po zimě kolemjdoucí potěší směs kvetoucích jarních cibulovin.

Jako náhrada za avizované rušení dvou záhonů v křižovatce ulic Na Petřinách – Na Větrníku vznikne nový trvalkový záhon, do něhož zahradníci vybrali skupinu modrých, fialových a růžových trvalek a kontrast k nim vytvoří žluté a oranžové druhy – nejkrásnější budou v červnu a červenci.


Autor: Alo

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Dnes v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru