Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražský život

Praha 6 připravuje nové květinové záhony

Opatřením ke zmírnění změny klimatu mohou být i květnaté pásy ve městě, které nahrazují trávník. Květiny ve veřejném prostoru nabízejí více než jen krásu. Nemusejí se kosit, přitáhnou více užitečného hmyzu, mikroorganismů a živočišných druhů, které zde nalézají útočiště. Proto jich nejen v Praze 6 přibývá.

Patočkova a Vypich
Naposledy koncem loňského roku byl v Patočkově ulici a na křižovatce Vypich, v lokalitách velmi zatížených dopravou, odstraněn trávník. Začátkem května se plocha oseje, kolem Patočkovy směsí Rondel, která obsahuje 48 rostlin, na Vypich přijde směs Karneval, namíchaná dokonce z 95 druhů různých rostlin a květin.

Obě směsi výrobce namíchal tak, aby obsahovaly traviny, jeteloviny, byliny i kvetoucí letničky, které slouží jako potrava pro hmyz. V prvním roce tak procházející kolem potěší květy měsíčků, chrpy, ostrožky, krásnoočka, sluncovky, okrasného tabáku, několika druhů šalvěje, aksamitníku nebo hlaváče. 
 

Levandulové pásy
Také levandulových pásů na šestce přibude. V listopadu loňského roku zahradníci nově založili 275 metrů čtverečních záhonů s touto středomořskou rostlinou na Patočkově ulici při křižovatce s ulicí Bělohorskou. Bude sice třeba počkat dva tři roky, než se levandule rozroste, pak zde vzniknou působivé fialové pásy. Okraje obou záhonů lemuje travnatý pás, který rostliny chrání před technickou solí, nezbytnou součástí zimní údržby komunikací, která ovšem rostlinám škodí. 
 

Nové květinové záhony
Praha 6 využila dotačního programu hlavního města, určeného pro strategie adaptace na změnu klimatu, a vytvořila další dva nové květinové záhony. Nový kruhový vznikl u památníku Tychona de Brahe a Johannese Keplera, v létě tady pokvetou trvalky včetně okrasných travin doplněné letničkami. A po zimě kolemjdoucí potěší směs kvetoucích jarních cibulovin.

Jako náhrada za avizované rušení dvou záhonů v křižovatce ulic Na Petřinách – Na Větrníku vznikne nový trvalkový záhon, do něhož zahradníci vybrali skupinu modrých, fialových a růžových trvalek a kontrast k nim vytvoří žluté a oranžové druhy – nejkrásnější budou v červnu a červenci.


Autor: Alo

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Další články
Nahoru