Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Praha 6 připravuje nové květinové záhony

Opatřením ke zmírnění změny klimatu mohou být i květnaté pásy ve městě, které nahrazují trávník. Květiny ve veřejném prostoru nabízejí více než jen krásu. Nemusejí se kosit, přitáhnou více užitečného hmyzu, mikroorganismů a živočišných druhů, které zde nalézají útočiště. Proto jich nejen v Praze 6 přibývá.

Patočkova a Vypich
Naposledy koncem loňského roku byl v Patočkově ulici a na křižovatce Vypich, v lokalitách velmi zatížených dopravou, odstraněn trávník. Začátkem května se plocha oseje, kolem Patočkovy směsí Rondel, která obsahuje 48 rostlin, na Vypich přijde směs Karneval, namíchaná dokonce z 95 druhů různých rostlin a květin.

Obě směsi výrobce namíchal tak, aby obsahovaly traviny, jeteloviny, byliny i kvetoucí letničky, které slouží jako potrava pro hmyz. V prvním roce tak procházející kolem potěší květy měsíčků, chrpy, ostrožky, krásnoočka, sluncovky, okrasného tabáku, několika druhů šalvěje, aksamitníku nebo hlaváče. 
 

Levandulové pásy
Také levandulových pásů na šestce přibude. V listopadu loňského roku zahradníci nově založili 275 metrů čtverečních záhonů s touto středomořskou rostlinou na Patočkově ulici při křižovatce s ulicí Bělohorskou. Bude sice třeba počkat dva tři roky, než se levandule rozroste, pak zde vzniknou působivé fialové pásy. Okraje obou záhonů lemuje travnatý pás, který rostliny chrání před technickou solí, nezbytnou součástí zimní údržby komunikací, která ovšem rostlinám škodí. 
 

Nové květinové záhony
Praha 6 využila dotačního programu hlavního města, určeného pro strategie adaptace na změnu klimatu, a vytvořila další dva nové květinové záhony. Nový kruhový vznikl u památníku Tychona de Brahe a Johannese Keplera, v létě tady pokvetou trvalky včetně okrasných travin doplněné letničkami. A po zimě kolemjdoucí potěší směs kvetoucích jarních cibulovin.

Jako náhrada za avizované rušení dvou záhonů v křižovatce ulic Na Petřinách – Na Větrníku vznikne nový trvalkový záhon, do něhož zahradníci vybrali skupinu modrých, fialových a růžových trvalek a kontrast k nim vytvoří žluté a oranžové druhy – nejkrásnější budou v červnu a červenci.


Autor: Alo

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Dnes v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

Včera ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Včera ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

Včera v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

Včera v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru