Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 6 přijme do mateřských škol všechny tříleté děti městské části
Ilustrační foto: archiv

Praha 6 přijme do mateřských škol všechny tříleté děti městské části

Praha 6 je schopna zajistit místo v mateřských školách pro všechny děti v městské části, které se narodily před zářím 2020. ČTK o tom informovala místostarostka Prahy 6 pro školství Mariana Čapková (Praha Sobě) po poradě ředitelů mateřských škol. Řekla, že na rozdíl od základních a středních škol není letos v mateřských školách takový přetlak.

Městská část zajistí místa ve školkách pro všechny s datem narození do 31. srpna 2020, což podle Čapkové v tuto chvíli neznamená, že budou všechny děti v preferované školce. Od ředitelek mateřských škol rodiče obdrží informaci, ve kterých školkách jsou volné kapacity. Dále bude podle Čapkové na rodičích, zda nabízené místo přijmou nebo odmítnou.

V případě, že by preferovaná školka dítě nepřijala, a rodiče by se rozhodly nevyužít volných kapacit v jiných školkách, zůstane dítě vedené v elektronickém systému Prahy 6. Pokud se ve školce uvolní místo a dítě bude v pořadníku školy na řadě, ředitel školky kontaktuje rodiče s informací o možnosti přijetí.

„Naší prioritou je, abychom zajistili kapacity primárně pro děti rodičů, kteří společně žijí na území naší městské části," uvedl starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). „Podařilo se nám to u základních škol a jsem rád, že tomu tak bude i u škol mateřských," dodal.

U základních škol spustila Praha 6 v březnu kvůli přetlaku program pro omezení takzvané spádové turistiky, kdy rodiče přehlašují trvalé bydliště dětí odjinud a umisťují je do základních škol městské části, kde pak chybí kapacita pro místní obyvatele. Základní školy prověřují shodu s trvalým bydlištěm rodičů a dobu trvání bydliště tak, aby byly přednostně přijaty děti ze svého spádu v šesté městské části.

U mateřských škol k tomuto kroku však Praha 6 podle Čapkové nepřistoupila, zájem o místa ve školkách není tak vysoký. „Přetlak není tak vysoký, abychom museli přistupovat k nějakým opatřením," řekla.

Dodala, že pokud by však zájem v příštích letech vzrostl, ke kontrole spádovosti by radnice přistoupila. „Podle čísel letošního roku se ale ukazuje, že budeme schopni vše pojmout," řekla Čapková.

Nyní si rodiče, kteří podali vícečetné přihlášky, vybírají školky. V návaznosti na to se uvolňují místa pro další v pořadí. Proces podávání přihlášek podle Čapkové nějakou dobu trvá, ale Praha 6 již nyní může garantovat, že pro všechny tříleté děti kapacity jsou, uzavřela.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru