Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 přijme do mateřských škol všechny tříleté děti městské části
Ilustrační foto: archiv

Praha 6 přijme do mateřských škol všechny tříleté děti městské části

Praha 6 je schopna zajistit místo v mateřských školách pro všechny děti v městské části, které se narodily před zářím 2020. ČTK o tom informovala místostarostka Prahy 6 pro školství Mariana Čapková (Praha Sobě) po poradě ředitelů mateřských škol. Řekla, že na rozdíl od základních a středních škol není letos v mateřských školách takový přetlak.

Městská část zajistí místa ve školkách pro všechny s datem narození do 31. srpna 2020, což podle Čapkové v tuto chvíli neznamená, že budou všechny děti v preferované školce. Od ředitelek mateřských škol rodiče obdrží informaci, ve kterých školkách jsou volné kapacity. Dále bude podle Čapkové na rodičích, zda nabízené místo přijmou nebo odmítnou.

V případě, že by preferovaná školka dítě nepřijala, a rodiče by se rozhodly nevyužít volných kapacit v jiných školkách, zůstane dítě vedené v elektronickém systému Prahy 6. Pokud se ve školce uvolní místo a dítě bude v pořadníku školy na řadě, ředitel školky kontaktuje rodiče s informací o možnosti přijetí.

„Naší prioritou je, abychom zajistili kapacity primárně pro děti rodičů, kteří společně žijí na území naší městské části," uvedl starosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). „Podařilo se nám to u základních škol a jsem rád, že tomu tak bude i u škol mateřských," dodal.

U základních škol spustila Praha 6 v březnu kvůli přetlaku program pro omezení takzvané spádové turistiky, kdy rodiče přehlašují trvalé bydliště dětí odjinud a umisťují je do základních škol městské části, kde pak chybí kapacita pro místní obyvatele. Základní školy prověřují shodu s trvalým bydlištěm rodičů a dobu trvání bydliště tak, aby byly přednostně přijaty děti ze svého spádu v šesté městské části.

U mateřských škol k tomuto kroku však Praha 6 podle Čapkové nepřistoupila, zájem o místa ve školkách není tak vysoký. „Přetlak není tak vysoký, abychom museli přistupovat k nějakým opatřením," řekla.

Dodala, že pokud by však zájem v příštích letech vzrostl, ke kontrole spádovosti by radnice přistoupila. „Podle čísel letošního roku se ale ukazuje, že budeme schopni vše pojmout," řekla Čapková.

Nyní si rodiče, kteří podali vícečetné přihlášky, vybírají školky. V návaznosti na to se uvolňují místa pro další v pořadí. Proces podávání přihlášek podle Čapkové nějakou dobu trvá, ale Praha 6 již nyní může garantovat, že pro všechny tříleté děti kapacity jsou, uzavřela.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru