Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 požaduje, aby se ve stanici metra Hradčanská vybudovaly výtahy
Nástupiště stanice metra Hradčanská. Foto: presbariery.cz

Praha 6 požaduje, aby se ve stanici metra Hradčanská vybudovaly výtahy

Vedení radnice Prahy 6 požaduje po dopravním podniku (DPP), aby při plánované rekonstrukci stanice metra Hradčanská na lince A vybudoval na místě nové výtahy, které umožní nástup vozíčkářům či rodičům s kočárky. Novináře o tom informoval mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Bezbariérový vstup do stanice nyní na Hradčanské chybí. Kompletní opravu stanice má podnik nachystanou na konec příštího roku či začátek roku 2026. Stanice byla otevřena v srpnu 1978. Dopravní podnik se vznikem výtahů počítá, ale jejich stavbu musí koordinovat se Správou železnic (SŽ), která buduje trať na letiště, řekl vedoucí oddělení komunikace DPP Daniel Šabík.

Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje na konci roku 2025 zahájit zásadní modernizaci stanice metra Hradčanská. Praha 6 požaduje, aby stanice v rámci rekonstrukce získala bezbariérový přístup. 

Městská část se z pozice účastníka řízení vyjádřila k chystané rekonstrukci stanice a své požadavky stvrdila usnesením rady. Vzhledem k tomu, že stanice bude minimálně po dobu deseti měsíců kompletně uzavřena, dojde k výraznému omezení a zásahu do fungování veřejného prostoru.

„Uzavření stanice metra Hradčanská bude mít negativní dopad na cestování městskou dopravou. Proto je zcela zásadní včas zahájit debatu s dopravním podnikem a Ropidem k posílení kapacit povrchové dopravy, mimo jiné trvalým nasazením souprav na linku 2,“ řekl Ondřej Matěj Hrubeš (ODS), radní pro dopravu Prahy 6, který byl jednáními pověřen.

Praha 6 také trvá na tom, aby stanice dostala bezbariérový výtah spojující nástupiště metra s ulicí Dejvická. „Stanice metra Hradčanská už jednou kompletní rekonstrukcí procházela v letech 1995 až 1996. I tehdy byla chyba, že se nestala stanice po rekonstrukci bezbariérová. Proto je zcela neakceptovatelné, aby nyní proběhla další rekonstrukce bez výstavby druhého vestibulu s bezbariérovými výtahy do ulice Dejvická,“ řekl Hrubeš.

Praha 6 chce podle něj současně dohlížet na to, aby se zábory pro staveniště směrem do Dejvic omezily na minimum.

Modernizace stanice, která je jednou z provozně nejstaršího úseku „áčka“ z roku 1978, by měla být zahájena ke konci roku 2025 nebo začátkem roku 2026. Opravy budou zahrnovat opravy nástupišť, vestibulu i výstupů z metra, klíčová je pak výměna pohyblivých schodů, které jsou za hranicí životnosti.

V plánu je rušení části obchodů, aby mohla být znovu odhalena stěna s původními uměleckými reliéfy, které budou restaurovány. V rámci projektu jsou řešena i ochranná opatření proti účinkům bludných proudů.

U vstupu do parku Charlotty G. Masarykové je proto navrženo trvalé osazení měřící podzemní sondy. V současné době je kompletována dokumentace pro stavební povolení, následovat bude dokumentace pro provedení stavby a výběr zhotovitele. Investorem akce je pražský dopravní podnik.

 


Autor: puc

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Omezení provozu odboru dopravně správních agend Prahy 1

7. června 2024 v 08:25

Ve dnech 11 až 14. června a 17. až 18. června bude z důvodu stěhování pro veřejnost uzavřen odbor dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 – výdejna parkovacích oprávnění a přestupkové pracoviště. Radnice o tom informuje na svých stránkách.

Parkování v Nových Butovicích za 50 korun

6. června 2024 v 07:53

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Práce na novém mostě omezí provoz v Praze 4

3. června 2024 v 11:09

Stavební práce na výstavbě nového mostu mezi Smíchovem a Podolím od začátku června do konce listopadu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkově ulici a především na křižovatce Dvorce.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Další články
Nahoru