dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
-1°C
Pražská kultura

Praha 6: pouliční knihovnu Prahy 6 ocenilo UNESCO

Díky projektu Praha město literatury, který vznikl z iniciativy Městské knihovny v Praze, získalo hlavní město titul Kreativní město literatury od UNESCO. Městská část Praha 6 se do tohoto projektu zapojila jako jediná pražská radnice v říjnu 2012 se svojí unikátní pouliční knihovnou.

„Ta je vůbec první pouliční knihovnou v Praze a v Česku už od 23. října 2012 umístěna v Praze 6 na náměstí Svobody. Za více než dva roky její existence se v pouliční knihovně protočily již tisíce knih a podařilo se tak vytvořit unikátní výměnu knih mezi lidmi nejen z Prahy 6, ale celé metropole,“ řekl Jan Lacina, radní Prahy 6 pro kulturu.

Praha se stala jedním z členů sítě kreativních měst literatury UNESCO. Tento titul se uděluje od roku 2004 a jeho nositelem jsou města Edinburgh (2004), Melbourne (2008), Iowa City (2008), Dublin (2010), Reykjavik (2011), Norwich (2012) a Krakow (2013).

Koncept pouliční knihovny spočívá v tom, že si tady každý může vypůjčit knihu, odnést domů a po přečtení ji zase vrátit. Zdarma, bez poplatků, bez čekání. Když při vracení vypůjčené knížky přidá navrch jednu svou knihu, kterou chce dát do oběhu, tím lépe. Literatura si tak najde cestu i k těm lidem, kteří knížky nekupují, nebo nemají čas vybírat si v knihovnách. 


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru