Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 6 postaví domy, zvažuje i nákup bytů od developerů
V proluce v ulici Generála Píky vyroste za pár let bytový dům. Foto: Jan Puci

Praha 6 postaví domy, zvažuje i nákup bytů od developerů

Na místě garáží mezi bytovými domy v dejvické ulici Generála Píky chce Praha 6 postavit dům s nájemními byty. Obdobný projekt by ráda realizovala i v bubenečské ulici Jednořadá. Informoval o tom statutární místostarosta Petr Prokop (STAN), do jehož kompetenci patří správa majetku, hospodářská politika, koncepce a strategický plán.

Jak serveru Pražský patriot nedávno sdělil starosta Jakub Stárek (ODS), Praha 6 na volné ploše mezi ulicemi Rakovnická a Stochovská v Ruzyni, kterou má ve vlastnictví, postaví viladomy s byty určenými k pronájmu. Letos by měla být uzavřena smlouva s vítězem soutěže na zhotovitele, ambicí radnice je příští rok získat stavební povolení.

Městská část bytový fond, se kterým může disponovat, hodlá navýšit i dalšími projekty. V ulici Generála Píky by ráda do jednoho ze stávajících domovních bloků vtěsnala dům, který má nahradit garáže. Ty stojí na pozemcích ve vlastnictví společnosti SNEO, kterou stoprocentně vlastní Praha 6 a která bude celý projekt pro městskou část realizovat.

„Probíhá schvalování územního rozhodnutí a rozhodnutí o odstranění garáží. Naší ambicí je v tomto volebním období začít stavět a celý projekt mít zhruba do 4 až 5 let hotový,“ prozradil místostarosta Prokop.

Dům by měl mít šest nadzemních podlaží se třinácti bytovými jednotkami a čtrnácti podzemními parkovacími stáními, odhadované náklady na výstavbu jsou 80 až 100 milionů korun. SNEO bude projekt financovat z vlastních prostředků, případně z půjčky od městské části nebo banky, ale zároveň se pokusí sehnat dotace, například na energetické řešení budovy. Byty se budou pronajímat obálkovou metodou za nejvyšší nabídky. 

Jednořadá 

Praha 6 vlastní pozemky mezi bubenečskými ulicemi Jednořadá, Ve Struhách a Antonína Čermáka za kanadskou ambasádou. Na nevyužitém místě má vizi postavit dokonce blok obytných domů. „Tam nejsme ještě tak daleko, jako v ulici Generála Píky. Do dalších voleb chceme mít jasno, jaký projekt by zde měl být realizován. Výhodou je, že ani v Jednořadé se pro stavbu nemusí měnit územní plán, ten stávající výstavbu bytových domů umožňuje,“ zdůraznil místostarosta. 

Milady Horákové 

Zvýšit počet bytů ve svém vlastnictví by mohla Praha 6 v ulici Milady Horákové na dohled od stanice metra Hradčanská. Prázdný bytový dům z konce 19. století s číslem popisným 41, který má městská část svěřený do správy, by ráda zrekonstruovala a v součinnosti s památkáři dostavěla jedno patro. Vzniknout by zde mohlo až patnáct nájemních bytů. Současný odhad nákladů na rekonstrukci domu s novorenesanční fasádou je 60 až 80 milionů korun. 

Nákup bytů 

Podle místostarosty Prokopa současné vedení Prahy 6 zvažuje, že by městská část nakoupila byty v některém ze soukromých developerských projektů. „Byty bychom pronajímali lidem pracujícím v preferovaných profesích, jakými jsou například hasiči, policisté, záchranáři či učitelé, anebo by to byly byty pro občany Prahy 6 v sociální tísni. Tento nový koncept přístupu k bytové politice si dáváme do vznikajícího programového prohlášení,“ dodal Petr Prokop. Podle něj zatím není určeno, v jakých konkrétních projektech by se případně byty nakupovaly.


Autor: Jan Puci

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru