Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 6 podpoří ekologické projekty, vypsala dotační programy

Radnice vypsala dotační programy na ekologické aktivity. Prioritně bude podporovat hospodaření s vodou i iniciativy ke zlepšení veřejných prostranství. V letošním roce je přístup k ekologickým dotacím přehlednější. Ekologické dotace jsou rozděleny do čtyř programů.

První je určený pro školy a školky, na jejichž projekty může jít až 250 tisíc korun. Z druhého mohou čerpat jednotlivci, spolky, společenství vlastníků jednotek a další veřejnost.

V rozpočtu městské části je na dotace pro veřejnost vyčleněna celková částka 400 tisíc korun, na jednu akci lze čerpat maximálně 50 tisíc korun.

Příjem žádostí začíná 11. února a končí 12. března. Žadatelé se mohou přihlásit v rámci pěti témat. Kromě již zmíněné podpory pro hospodaření s vodou, tedy zodpovědného nakládání s dešťovkou, šedou vodou či zadržování vody v krajině, lze žádat o peníze na vylepšení a úpravy veřejných prostranství, veřejně přístupné zeleně, rekonstrukce a výsadbu sadů a stromořadí, vysazování veřejné zeleně a péči o ni.

Radniční peníze lze využít i na komunitní projekty – zahrady, revitalizace vnitrobloků, drobné herní prvky či lavičky. Granty podpoří i užití hospodářských zvířat a opylovačů k údržbě luk nebo péči o hendikepované živočichy, provoz záchranných stanic a útulků.

Praha 6 může přispět také na vzdělávací projekty a procházky přírodou.

„Nově se také žádosti budou projednávat na komisi životního prostředí už během měsíce března, abychom celý proces zrychlili a příspěvky se tak k úspěšným projektům dostaly ještě během brzkého jara, kdy sezona péče o zeleň startuje,“ říká předsedkyně komise životního prostředí Martina Kaňáková.

Třetí grantový program dovoluje celoročně čerpat až 10 000 korun na malé projekty a čtvrtý, který si získal velkou oblibu, nabízí dotaci na údržbu stromů do hodnoty 25 tisíc korun. O ně lze žádat v průběhu celého roku až do října.

„Údržba vzrostlých stromů je poměrně drahá záležitost a často se volí levnější řešení: strom pokácet. Díky příspěvku od městské části se snažíme činit pravý opak: nekácet a dobře pečovat,“ doplňuje Kaňáková.

Podrobnosti najdete na: www.praha6.cz/granty

Autor: TZ, red

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

IPR představí nový Metropolitní plán v ulicích Prahy

10. května 2022 v 08:25

Obdobně jako v roce 2018, kdy byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti, zahájil Institut plánování a rozvoje (IPR) spolu s hlavním městem informační tour po městských částech. 

Další články
Nahoru