dnes
Středa - polojasno
7°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
10°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
11°C
Praha 6 podpoří Dejvické divadlo dvěma miliony korun ročně, začne už letos
Soubor Dejvického divadla v roce 2018. Foto: Facebook DD

Praha 6 podpoří Dejvické divadlo dvěma miliony korun ročně, začne už letos

Praha 6 se po letech vrací k přímé finanční podpoře Dejvického divadla. Zastupitelé rozhodli, že pro letošní rok podpoří prestižní dejvickou scénu částkou dva miliony korun. Divadlu tak mimo jiné umožní žádat o další finanční zdroje ministerstva kultury. Šestá městská část o tom informovala v tiskové zprávě. 

„Praha 6 se plně hlásí k podpoře dalšího rozvoje této jedinečné profesionální scény na svém území. Dvoumilionová podpora by proto do divadla měla směřovat i v následujících čtyřech letech. Má to svůj velký symbolický význam. Chystám se proto nejprve radě a poté zastupitelstvu předložit návrh smlouvy na podporu divadla ve stejné výši také pro léta 2021 až 2024,“ říká místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN).

„Ačkoliv se může zdát, že v rámci více jak čtyřicetimilionového rozpočtu divadla to není částka zásadní, její hlavní význam tkví i v tom, že pro čerpání prostředků z Programu podpory profesionálních divadel – poskytovaných ministerstvem kultury – existuje zásadní podmínka, aby divadlo mělo ve svém finančním portfoliu další dva veřejné zdroje,“ uvedla ředitelka Dejvického divadla Blanka Cichon. Krok městské části tak Dejvickému divadlu umožnil opětovně se ucházet o prostředky z rozpočtu státu, které pokrývají zhruba 8 procent nákladů divadla.

Dejvické divadlo působí na území městské části Praha 6 již 28. rokem. Vzniklo jako příspěvková organizace řízená a financovaná městskou částí Praha 6. V roce 2004 se v rámci transformace pražské divadelní sítě stalo z příspěvkové organizace obecně prospěšnou společností, divadlo tak přestalo být přímo napojeno na rozpočet městské části.

V letech 2005 až 2008 v rámci transformace poskytla městská část divadlu příspěvek 38,1 milionů korun. V současné době je divadlo podporováno čtyřletou dotací hlavního města Praha a dočerpává peníze, které kdysi dostalo od Prahy 6 „na odchodnou“.

Další prostředky zajišťuje zmíněná dotace ministerstva kultury. Díky vlastním příjmům, které zahrnují mimo jiné tržbu z prodeje vstupenek, příjem ze zájezdové činnosti a v neposlední řadě prostředky od soukromých podporovatelů a sponzorů, dosahuje Dejvické divadlo více jak poloviční soběstačnosti.

Praha 6 se podílí dlouhodobě nejen na financování, ale zároveň na podpoře investičních akcí – v roce 2015 přispěla na rozšíření divadla o komorní scénu Anti.kvariát a před dvěma lety radnice financovala a realizovala první etapu revitalizace venkovního prostoru před divadlem (nové světelné označení, sjednocená fasáda, výměna výkladů i dveří) nebo uhradila vzduchotechniku pro sál divadla.

„Pokud by se za pomoci městské části podařilo v budoucnu rozšířit ještě hlediště, byl by to nejhezčí dárek k blížícímu se 30. výročí založení divadla,“ uzavírá ředitelka Blanka Cichon.


Odbor evidence majetku magistrátu obnovuje provoz

Včera v 08:01

Magistrát hl. m. Prahy včera obnovil provoz odboru evidence majetku, který musel přerušit činnost z důvodu výskytu koronaviru u dvou zaměstnanců. Mimořádná situace se týkala zhruba padesátky zaměstnanců odboru, kteří zůstali v uplynulých dvou týdnech v nařízené karanténě...

Pražský krizový štáb doporučil pro pobyt osob v karanténě stadion Strahov

30. března 2020 ve 22:39

Krizový štáb hl. m. Prahy byl na svém pondělním jednání informován o aktuální situaci od Hygienické stanice hl. m. Prahy, od složek integrovaného záchranného systému a z oblasti dopravy. Především se ale věnoval situaci v domovech pro seniory.  

Praha 8: Na účtu pro boj proti koronaviru je více než 160 tisíc korun

30. března 2020 v 10:13

Na radnici Prahy 8 se obrátili občané s přáním pomoci v současné epidemiologické situaci formou finančního příspěvku.

Praha 6 objednala a koupila roušky a respirátory

30. března 2020 v 07:47

Ochranné pomůcky Praha 6 objednala a koupila v Hongkongu za něco přes 3 miliony korun. Dorazilo 9 tisíc respirátorů a 150 tisíc roušek, které radnice posílá dál, do domovů seniorů v Praze 6 – seniorům a personálu, který se o ohrožené seniory stará, do domů s pečovatelskou službou a pečovatelům,...

Další články
Nahoru