dnes
Neděle - oblacno
24°C
zítra
Pondělí - oblacno
25°C
pozítří
Úterý - oblacno
20°C
Praha 6 podpoří Dejvické divadlo dvěma miliony korun ročně, začne už letos
Soubor Dejvického divadla v roce 2018. Foto: Facebook DD

Praha 6 podpoří Dejvické divadlo dvěma miliony korun ročně, začne už letos

Praha 6 se po letech vrací k přímé finanční podpoře Dejvického divadla. Zastupitelé rozhodli, že pro letošní rok podpoří prestižní dejvickou scénu částkou dva miliony korun. Divadlu tak mimo jiné umožní žádat o další finanční zdroje ministerstva kultury. Šestá městská část o tom informovala v tiskové zprávě. 

„Praha 6 se plně hlásí k podpoře dalšího rozvoje této jedinečné profesionální scény na svém území. Dvoumilionová podpora by proto do divadla měla směřovat i v následujících čtyřech letech. Má to svůj velký symbolický význam. Chystám se proto nejprve radě a poté zastupitelstvu předložit návrh smlouvy na podporu divadla ve stejné výši také pro léta 2021 až 2024,“ říká místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN).

„Ačkoliv se může zdát, že v rámci více jak čtyřicetimilionového rozpočtu divadla to není částka zásadní, její hlavní význam tkví i v tom, že pro čerpání prostředků z Programu podpory profesionálních divadel – poskytovaných ministerstvem kultury – existuje zásadní podmínka, aby divadlo mělo ve svém finančním portfoliu další dva veřejné zdroje,“ uvedla ředitelka Dejvického divadla Blanka Cichon. Krok městské části tak Dejvickému divadlu umožnil opětovně se ucházet o prostředky z rozpočtu státu, které pokrývají zhruba 8 procent nákladů divadla.

Dejvické divadlo působí na území městské části Praha 6 již 28. rokem. Vzniklo jako příspěvková organizace řízená a financovaná městskou částí Praha 6. V roce 2004 se v rámci transformace pražské divadelní sítě stalo z příspěvkové organizace obecně prospěšnou společností, divadlo tak přestalo být přímo napojeno na rozpočet městské části.

V letech 2005 až 2008 v rámci transformace poskytla městská část divadlu příspěvek 38,1 milionů korun. V současné době je divadlo podporováno čtyřletou dotací hlavního města Praha a dočerpává peníze, které kdysi dostalo od Prahy 6 „na odchodnou“.

Další prostředky zajišťuje zmíněná dotace ministerstva kultury. Díky vlastním příjmům, které zahrnují mimo jiné tržbu z prodeje vstupenek, příjem ze zájezdové činnosti a v neposlední řadě prostředky od soukromých podporovatelů a sponzorů, dosahuje Dejvické divadlo více jak poloviční soběstačnosti.

Praha 6 se podílí dlouhodobě nejen na financování, ale zároveň na podpoře investičních akcí – v roce 2015 přispěla na rozšíření divadla o komorní scénu Anti.kvariát a před dvěma lety radnice financovala a realizovala první etapu revitalizace venkovního prostoru před divadlem (nové světelné označení, sjednocená fasáda, výměna výkladů i dveří) nebo uhradila vzduchotechniku pro sál divadla.

„Pokud by se za pomoci městské části podařilo v budoucnu rozšířit ještě hlediště, byl by to nejhezčí dárek k blížícímu se 30. výročí založení divadla,“ uzavírá ředitelka Blanka Cichon.


Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

1. července 2020 v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Další články
Nahoru