dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražský život

Praha 6: po osmi letech je na Prašném mostě zpět pamětní deska Václava Morávka

Dnes odpoledne byl na Prašném mostě v městské části Praha 6 slavnostně odhalen památník štábního kapitána Václava Morávka. Společně s Marií Kousalíkovou, starostkou Prahy 6, akt proběhl za účasti představitelů Hlavního města Prahy, Armády ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Společnosti Václava Morávka v Kolíně a dalších hostů. 

Štábní kapitán Václav Morávek je od roku 2012 čestným občanem městské části Praha 6, kdy bylo ocenění uděleno im memoriam skupině Tři králové – http://www.praha6.cz/cestni_obcane_2012.html
 
Václav Morávek (krycí jména León, Mladý, Vojta, Ota a Procházka, známý také jako Pobožný pistolník) (8. srpna 1904, Kolín – 21. března 1942, Praha) byl nejmladší člen legendární odbojové trojice Mašín, Balabán, Morávek, přezdívané gestapem Tři králové, která působila na území Protektorátu v letech 1939–1942. Morávek vydržel na svobodě ze slavného trojlístku nejdéle. Padl 21. března 1942 při přestřelce s agenty gestapa. Roku 2005 povýšen im memoriam do hodnosti brigádního generála.
 
Pamětní deska musela v červenci 2008 ustopit kvůli výstavbě tunelového komplexu Blanka. Dočasně byla proto přemístěna na Posádkové velitelství Praha v Dejvicích. Zde se v den výročí úmrtí V. Morávka konal v uplynulých letech pietní akt.
 
Nově byl v severní části parku Prašný most  vytvořen kruhový prostor, do něj byly postaveny tři čedičové kameny pocházející z lomu Dubičná. Před nimi  je usazena pamětní deska št. kpt. Václava Morávka a před ní čtvrtý, plochý, kámen určený pro ukládání květin či věnců při pietních nebo vzpomínkových akcích. Autorem architektonického ztvárnění pietního místa je Ing. arch. Klement Valouch.
 
Projev Marie Kousalíkové, starostky městské části Praha 6:
 
Vážené dámy a pánové,
„Heillige drei Könige“ – takový krycí název dali sami gestapáci zpravodajské a sabotážní odbojové skupině Obrana národa. Tři bibličtí králové symbolizovali tři stádia lidského života – mládí, zralost, konec života a smrt, tři králové naší odbojové skupiny, z nichž jeden je tady teď jeho pamětní deska umístěna symbolizovali novou naději a víru, že s okupačním zlem je možno bojovat a porážet ho. Představovali pevnost, statečnost a touhu našeho národa bránit se agresi, bojovat s násilím. Představovali ale také profesionalitu, ale také odhodlání zemřít za správnou věc.
 
Stojíme na místě, kde si všechny tyto věci připomínáme. Připomínáme si odhodlání, odvahu a statečnost těch, kdo bojovali za naši svobodu. Tady si připomínáme odvahu a statečnost pana generála Václava Morávka, který položil život za to, abychom se my později mohli mít lépe. On s nebývalou odvahou, obdivuhodnou vnitřní silou, nevyčerpatelnou energií a záviděníhodným smyslem pro humor stál aktivně proti devastujícímu režimu, který se snažil podrobit si svět. Uznával a ctil hodnoty, které dnes, bohužel, upadají v zapomnění. Jako je svoboda, sebeurčení, vlastenectví a spravedlnost. Měl to, co řada z nás postrádá a někteří z nás to ani nechtějí – měl víru. Víru v Boha, víru ve svou vlast, víru v přátelství, víru v sounáležitost, v loajalitu a v sebe sama.
 
Uplynulo jen sedmdesát dva let od doby, kdy byl český národ zadupáván do země. A ač národ malý, našli se v něm velké osobnosti, které se teroru a snaze vyhladit českou národní identitu postavili a zaplatili životem. A to nejmenší, čím jim to můžeme splatit je to, že zde bude stát tento památník a budeme k němu chodit a budeme stále vzpomínat a budeme se snažit nezapomenout.
 
Nesmíme dovolit, aby lhostejnost, hamižnost a touha po moci a nadvládě zničila mnoho lidských osudů a životů. Václav Morávek zemřel jako hrdina, a jeho hrdinství bylo někdy také zapomínáno a možná proto o to více bychom si ho měli připomenout. Připomínejme si ho – nejen při příležitostech, jakou je tato, ale i kvůli sobě samotným, naší morálce a pokoře.
 
Ráda bych poděkovala třem subjektům. Posádkovému velitelství Praha v Čínské ulici, kde byla deska od roku 2008 tato pamětní uchovávána. Děkuji hlavnímu městu Praze, protože tehdy v roce 2008 slíbilo, že se deska vrátí do stejného místa a skutečně téměř do stejného místa se vrátila a za to jsme tady u nás na Praze 6 velmi vděčni a děkuji Metrostavu, který za zasloužil o to, že ten pomník vypadá takto úžasně a že bude vidět ze všech stran a bude nám stále připomínat to, jací naši předkové byli.
Děkuji Vám za pozornost.
 
„Obnovením pietního místa připomínajícího hrdinnou smrt štábního kapitána Václava Morávka, který padl 21. března 1942 v boji s gestapem, splnilo město slib daný při zahájení prací na tunelovém komplexu Blanka v prostoru Prašného mostu. Tedy byla pamětní deska přenesena do areálu Posádkového velitelství Praha a nyní, po dokončení prací, byla upravena část parčíku pro umístění památníku v nové podobě. Chtěl bych poděkovat všem, kteří přispěli k obnovení tohoto významného pietního místa,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Nouza.  


Další články
Nahoru