Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 otevírá areál zámku Veleslavín veřejnosti. Na rok a čtvrt
Zámek Veleslavín. Zdroj foto: Městská část Praha 6

Praha 6 otevírá areál zámku Veleslavín veřejnosti. Na rok a čtvrt

Po třech týdnech od oficiálního převzetí správy zpřístupňuje Praha 6 areál zámku Veleslavín veřejnosti. Slavnostní otevření se uskuteční 20. června v 17 hodin. Návštěvníci zde najdou místo k odpočinku, trávení volného času s dětmi a otevírá se tím i možnost pro pořádání akcí a kulturních festivalů nejen pro místní spolky. Informoval o tom mluvčí městské části Marek Zeman.

Areál má Praha 6 v pronájmu do konce srpna příštího roku a samotnému otevření předcházela podle Zemna důkladná příprava zanedbaného areálu pro bezpečný vstup veřejnosti.

„Mé velké poděkování patří kolegům z Rady, ale především společnosti SNEO, která doslova za pár týdnů připravila tento zajímavý prostor k otevření. Jsem rád, že se nám podařilo konečně dosáhnout toho, aby tato zajímavá část Prahy 6 mohla sloužit veřejnosti k setkávání a odpočinku a nebyla jen další cennou chátrající památkou na území hlavního města,“ řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Návštěvníci zde najdou jednak místo k odpočinku, rodiny s dětmi místo pro trávení volného času na dětském hřišti a prostor je rovněž skvělým místem pro akce spolků. Zpřístupněna bude část areálu v bezprostředním okolí zámku, stav budov i parku v tuto chvíli z bezpečnostních důvodů neumožňuje kompletní otevření. Stávající veřejně přístupnou část bude správce, Prahou 6 stoprocentně vlastněná společnost SNEO, dále rozšiřovat.

„Zpřístupnění areálu zámeckého parku veřejnosti je jednou z priorit této koalice a jsem rád, že se nám podařilo ještě na tuto sezónu areál částečně otevřít. Městská část tak dohodou se státem získala i možnost hledat pro Veleslavínský zámek novou budoucnost. Nicméně nemůžeme zapomínat na fakt, že Ministerstvo financí avizovalo na letošní rok prodej areálu formou aukce," řekl statutární místostarosta městské části Praha 6 Petr Prokop (STAN).

Součástí slavnostního otevření budou i komentované prohlídky samotného zámku a to od 17:30 hodin. Zámecký park bude otevřen pro veřejnost po dobu letních měsíců denně od 8 do 20 hodin. V případě zájmu uspořádat zde akci je podle Zemana možné kontaktovat sekretariát místostarosty Petra Prokopa.

„Veleslavín postrádá přirozené centrum pro trávení volného času. Navíc se jedná o vzácnou kulturní památku, která by měla zůstat zachována a přístupná i pro další generace. V dlouhodobějším horizontu bude Praha 6 i nadále společně s dalšími partnery hledat udržitelný model budoucího využití zámku pro kulturní, sociální volnočasové či školské účely,“ dodal mluvčí.


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru