
Praha 6 odmítla Metropolitní plán, podle ní nebyla zohledněna většina připomínek
1. července 2022 09:14
„V rámci předešlého jednání jsme vůči Metropolitnímu plánu vznesli celkem 204 zásadních připomínek. Dvě třetiny z nich zpracovatel nepřijal, přitom šlo o připomínky závažného charakteru. Za takové konstelace, kdy je v projednávání městská část víceméně na druhé koleji, ačkoliv má nejlepší povědomí o situaci v dotčených lokalitách, je pro nás Metropolitní plán nepřijatelný,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
„Cítíme odpovědnost za vyvážený a udržitelný rozvoj městské části a za prostředí a podmínky, v jakých v Praze 6 lidé žijí. Nemůžeme tedy souhlasit s mnohými parametry Metropolitního plánu, které by výhledově městské části jen ztěžovaly situaci,“ řekl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).
„Praha 6 je například dlouhodobě přetížena tranzitní dopravou, která na povrchu způsobuje hluk a představuje přímou zátěž pro životní prostředí. Metropolitní plán přitom pracuje s vybudováním takzvané Břevnovské radiály ve formě, jež přivede dopravu na Vypich a zde ji vpustí do současného, už tak velmi intenzivního provozu. To nemůžeme akceptovat. Naší zcela zásadní podmínkou je, jak ostatně bylo dohodnuto již v minulosti, zahloubení Břevnovské radiály po celé její délce, tedy i od Vypichu na Malovanku,“ pokračoval Stárek.
Městská část také upřednostňuje, aby zůstala zachována územní rezerva pro případné prodloužení trasy metra „A“ směrem na Letiště Václava Havla Praha nebo územní rezerva pro tramvajovou trať Vypich – Petřiny. Návrh Metropolitního plánu s těmito dopravními variantami nyní nepočítá.
Podobně Praha 6 požaduje výchozí podmínky pro budování občanské vybavenosti v lokalitách předpokládaného zahuštění.
Podle Prahy 6 by se Metropolitní plán měl vrátit do fáze „společného jednání“ s městskými částmi. K němu došlo v roce 2018, kdy Praha 6 uplatnila celkem 678 připomínek, z toho 204 připomínek bylo zásadních.
Již v této fázi Praha 6 přizvala k připomínkování Metropolitního plánu občanské spolky sdružené do iniciativy „Společně pro Šestku“. Současné „veřejné projednání“ má být posledním krokem před závěrečným projednáním Metropolitního plánu v orgánech hlavního města.