dnes
Úterý - zatazeno
20°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
Zpravodajství

Praha 6 odhalila lavičku na počest prezidenta Václava Havla

Před rokem vzdala Praha 6 hold poslednímu československému a prvnímu českému prezidentu Václavu Havlovi projektem „Pocta VH“ k 80. výročí jeho narození a 5. výročí úmrtí, do nějž se na téměř tři měsíce zapojila většina kulturních institucí na území městské části. Posledním projektem byla výtvarná soutěž na Lavičku Ferdinanda Vaňka, Havlova slavného literárního alter ega‎. Lavička byla dnes slavnostně odhalena před budovou Národní technické knihovny.   

„Dnes je to už sedm let, co nás opustil prezident Václav Havel, který se stal symbolem boje za demokracii. Jeho jméno pro mě představuje vizi moderního českého státu založeného na dělbě moci a vládě práva, ve kterém platí svoboda slova a tisku, slušnost a také respekt jednoho vůči druhému,“ říká starosta Ondřej Kolář /TOP 09/. „Události poslední doby bohužel nabízí i scénář, který nás vrací o 28 let zpět. Proto je potřeba si odkaz, díky kterému žijeme ve svobodném a demokratickém státě, stále připomínat,“ uzavírá Kolář.

Vítězným návrhem se stala lavička posazená na dobovém 50litrovém sudu, na kterém spočívá téměř v rozporu s gravitací fošna symbolické délky 1989 mm. Na boku desky je reliéfní nápis s klíčovým Vaňkovým výrokem „Já se přece z principu nemohu podílet na praxi, s kterou nesouhlasím.“

„Letos, právě rok od konce Pocty VH, děláme symbolickou tečku za celým projektem odhalením Lavičky Ferdinanda Vaňka před Národní technickou knihovnou. Bylo mi ctí předsedat porotě, která tento vítězný návrh vybrala," konstatuje zástupce starosty Jan Lacina /STAN/.

Odhalení lavičky proběhlo za přítomnosti starosty Ondřeje Koláře, zástupce starosty Jana Laciny, ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského, ředitele Národní technické knihovny Martina Svobody, rektora ČVUT Petra Konvalinky, rektora VŠCHT Karla Melzocha, ředitele ÚOCHB AV ČR Zdeňka Hostomského a prorektora UK Aleše Gerlocha. Celou dnešní připomínkou provázela spolupracovnice Václava Havla a herečka Bára Štěpánová.

Postava Ferdinanda Vaňka je známou ústřední postavou mnoha Havlových divadelních her. Jedná se o stylizované „druhé já“ Václava Havla v představení Audience (1975), ve Vernisáži (1975) a v Protestu (1978).

Sám autor o svém hrdinovi řekl: „Vaněk není Havel. Samozřejmě, uložil jsem do té postavy určité své zkušenosti… a nepochybně jsem té postavě dal i určité své osobní rysy. Přesněji řečeno něco z toho, jak já sebe v určitých situacích vidím. To všechno ale neznamená, že jde o nějaký můj autoportrét …. Vaňkovské hry nejsou tedy v podstatě hry o Vaňkovi, ale o světě, jak se projevuje, když je s Vaňkem konfrontován,“ napsal.


Postupně přerostla postava Ferdinanda Vaňka až v mýtickou postavu. Objevila se ve hře Pavla Landovského Sanitární noc (1978) a Arest, hře Pavla Kohouta Atest (1979) a Marast (1981) a Jiřího Dienstbiera ve hře Příjem (1984). V roce 1986 se nakonec objevil Ferdinand Vaněk v exilové hře Pavla Kohouta „Safari“ (1986).
Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

Dnes ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

Dnes v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Další články
Nahoru