Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 6 ocenila výjimečné osobnosti
Společnost je taková, jaké má vzory, řekl Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, při předávání Čestných občanství a Cen městské části. Foto: P6

Praha 6 ocenila výjimečné osobnosti

Praha 6 má nové čestné občany. Na ceremoniálu ve Ville Pellé toto ocenění získali dirigentka Miriam Němcová, ředitel Národní technické knihovny (NTK) Martin Svoboda, in memoriam dlouholetý zaměstnanec úřadu městské části Jan Hrubeš, bývalá ředitelka šestkové základní školy Jana Matoušová a neformální kronikář Bubenče Milan Podobský. Cenu městské části pak symbolicky za intenzivní boj s nákazou COVID-19 obdrželi zaměstnanci Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ve Střešovicích. Šéfkuchař a autor kuchařek Cameron Stauch, který během pandemie nezištně vařil pro azylový dům, převzal ocenění starosty pro zahraniční osobnost. 

„Vážíme si těch, kteří jsou vynikající v tom, co dělají, a svou činností zároveň zlepšují život v naší městské části, potažmo šíří její dobré jméno. Podobně jako v minulých letech, tak i letos se nám podařilo vybrat osobnosti napříč širokým spektrem oborů,“ říká Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, a doplňuje: „Uplynulý rok byl citelně poznamenaný koronavirem. Proto jsme se také rozhodli ocenit ty, kteří nám pomohli zmírnit dopady pandemie a postarat se o nejzranitelnější skupiny lidí. Jejich aktivita a obětavost je příkladem pro nás všechny, abychom v sobě – obzvláště je-li to vysoce naléhavé – probudili svou lidskost a dokázali ostatním podat pomocnou ruku.“     

Čestné občanství Prahy 6 z rukou starosty Ondřeje Koláře převzala dirigentka a hudební skladatelka Miriam Němcová, a to za vynikající zásluhy v oblasti hudby. Přibližně 15 let diriguje koncerty pořádané městskou částí Praha 6 a vztah k dirigování a hudbě pěstuje také u studentů na Pražské konzervatoři. Čestné občanství za zásluhy v rozvoji Kampusu Dejvice pak na ceremoniálu převzal ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda. Pod jeho vedením se knihovna přestěhovala do moderní budovy v Dejvicích, kde se stala středobodem místního univerzitního areálu. Martin Svoboda současně aktivně promlouvá do studie úprav Kampusu Dejvice, z něhož by se v budoucnu mělo stát centrum kulturních a volnočasových aktivit.

In memoriam obdržel čestné občanství Prahy 6 Jan Hrubeš. Na úřadě městské části pracoval přibližně 20 let a jeho otisk nese řada kulturních a sportovních akcí v Praze 6 (např. u veřejnosti široce oblíbená Opera v Šárce). Armáda České republiky jej v minulosti ocenila pamětním odznakem za zásluhy a dlouhodobě skvělou spolupráci s Prahou 6. Na jeho počest se pak od letošního ročníku pojede cyklistický závod Author Pražská padesátka pod názvem „Memoriál Jana Hrubeše“. Podobně spjata se Šestkou je další čerstvá držitelka čestného občanství Prahy 6, Jana Matoušová, jež přes 25 let působila jako ředitelka ZŠ a MŠ Červený vrch. S nástupem pandemie COVID-19 pomohla zajistit včasné vzdělávání pedagogů v oblasti on-line výuky. Učitelé v Praze 6 tak i její zásluhou bez potíží zvládli zavedení on-line technologií do vzdělávacího procesu. Do společnosti čestných občanů Prahy 6 se pak zařadil i Milan Podobský, který je dlouholetým neformálním kronikářem Bubenče. S pomocí archivních úředních spisů skládá příběhy nejen významných osobností, ale i architektonicky zajímavých staveb a vil v Praze 6.

Ocenění pro kuchaře a nemocnici
Držitelem ocenění starosty městské části pro zahraniční osobnost se stal šéfkuchař, autor kuchařek a popularizátor vaření Cameron Stauch. Do Prahy se tento kanadský rodák přistěhoval se svou manželkou, jíž je velvyslankyně Kanady v ČR Ayesha Patricia Rekhi. V období nejstriktnějších protipandemických opatření společně s manželkou nezištně vařil pro azylový dům sídlící v blízkosti ambasády. Odhadem připravil přes 700 litrů polévky, kterou obyvatelům azylového domu pravidelně osobně nosil.   

Cenu městské části Praha 6 na slavnostním ceremoniálu v neposlední řadě získala střešovická Ústřední vojenská nemocnice, kde v pandemickém období vzniklo jedno z prvních testovacích center. Díky úzké spolupráci s Prahou 6 ÚVN vloni rovněž spustila pilotní projekt vakcinace seniorů v centrech sociální péče, v jehož rámci významně pomáhal také nově zřízený mobilní očkovací tým. Zdravotníci z ÚVN se pak v květnu letošního roku zásadně podíleli na vzniku a provozu Národního očkovacího centra. Ocenění symbolicky za všechny zaměstnance nemocnice převzal Ivan Jeřábek, náměstek ředitele pro léčebnou a preventivní péči ÚVN.


Autor: TZ, red

V pondělí a ve středu na farmářské trhy u Komunitního centra Matky Terezy

Dnes v 09:39

Farmářské trhy se v Praze 11 konají každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 21. prosince.

Den dětí na Chodovské tvrzi

Včera ve 13:17

Odpoledne plné her, cukrovinek a zábavy ve stylu tradiční poutě v neděli 29. května ve 14 hodin v Praze 11.

Dětský den na Kampě

Včera v 11:18

Praha 1 zve děti v úterý 31. května od 8 hodin na Kampu.

Komentovaná prolídka: Olšanskými hřbitovy

Včera v 07:26

Čtvrtek 26. června ve 14:30 hodin. Provází Kamila Jurajdová.

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

19. května 2022 v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

19. května 2022 v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

19. května 2022 ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

19. května 2022 v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

19. května 2022 v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

19. května 2022 v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Další články
Nahoru