Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 6 ocenila exvelvyslance Perebyjnise, sochaře Gebauera, kardinála Berana a další osobnosti
Oceněný sochař Kurt Gebauer. Foto: P6

Praha 6 ocenila exvelvyslance Perebyjnise, sochaře Gebauera, kardinála Berana a další osobnosti

Praha 6 v pátek slavnostně udělovala čestná občanství a další ocenění. Na ceremoniálu ve Ville Pellé čestné občanství převzali sochař Kurt Gebauer či biochemik Zdeněk Hostomský. In memoriam bylo uděleno kardinálu Josefu Beranovi. Cenu starosty Prahy 6 obdržel bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Hannich.  

„Vloni jsme naše ocenění předávali v atmosféře koronavirové pandemie, letos se nás silně dotýká válka na Ukrajině. Ve světle těchto událostí tak opět vzdáváme hold těm, kteří se dokážou zachovat správně, když to okolnosti vyžadují, a jsou morálním vzorem pro celou společnost,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). 

„Znovu si také potvrzujeme, že s Prahou 6 jsou spojeni lidé, kteří se vyznačují pracovitostí, talentem, odvahou a chutí posouvat věci dopředu. Je určitě dobře, že tyto své osobnostní a profesní kvality do značné míry věnují ve prospěch Prahy 6. Sluší se jim za to poděkovat,“ dodal. 

Čestné občanství Prahy 6 z rukou starosty převzal sochař Kurt Gebauer, který na sídlišti Dědina vytvořil stálé herní místo pro děti s názvem „Obludy“. Vloni na Vítězném náměstí také vystavil svou desetimetrovou „Housenku raného kapitalismu“. 

Za svůj celoživotní postoj vůči totalitním režimům obdržel in memoriam čestné občanství kardinál Josef Beran. Ten se stal politickým vězněm nacismu i komunismu, poslední roky svého života pak strávil ve Vatikánu. Jako jediný Čech zde směl být pohřben po boku papežů, komunistický režim v Československu totiž zakázal převoz jeho ostatků do vlasti. K tomu došlo až v roce 2018. 

Mezi čestné občany Prahy 6 se zařadil i Zdeněk Hostomský, biochemik a dlouholetý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, nebo Kateřina Bečková, autorka oblíbené knižní série „Zmizelá Praha“ a předsedkyně Klubu za starou Prahu. 

Držitelem Ceny starosty městské části Praha 6 se stal bývalý ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Jevhen Perebyjnis v České republice aktivně účastnil veřejných akcí na podporu své vlasti a soustavně rozvíjel dobré vztahy i s Prahou 6, kde sídlí ukrajinská ambasáda. Ocenění od starosty Ondřeje Koláře rovněž získalo chorvatské město Poreč, které je již deset let partnerským městem Prahy 6. 

Cenu městské části Praha 6 obdržely dva kolektivy. Za podporu ukrajinským uprchlíkům se tohoto ocenění dostalo Arcidiecézní charitě Praha. Ta významně pomohla Praze 6 s provozem adaptačních skupin pro ukrajinské děti a také s komunitním centrem Slunečnice v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích, které poskytovalo volnočasovou náplň ukrajinským uprchlickým rodinám. 

Druhým oceněným kolektivem se stali zakladatelé Hanspaulské ligy v malé kopané, která vznikla v roce 1972 a postupem času se stala fotbalovým fenoménem. In memoriam pak bylo ocenění městské části uděleno Monice Sáře Lindové, dlouholeté bezpečnostní ředitelce a vedoucí krizového řízení Prahy 6.  


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru