dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Praha 6 navýší počet míst v mateřských školách, uspokojeny by měly být všechny žádosti
Modulová školka v zahradě mateřské školy Čínská. Vizualizace MČ Praha 6

Praha 6 navýší počet míst v mateřských školách, uspokojeny by měly být všechny žádosti

O 147 chystá Praha 6 v letošním roce navýšit počet míst v mateřských školách. Letos by měly být postaveny modulová školka při mateřské škole Čínská, lesní třída ve Sbíhavé, tři školkové třídy při základní škole Emy Destinnové a jedna třída při základní škole Na Dlouhém lánu. Radnici by to mělo vyjít na 39 milionů korun.

V současné době je v mateřských školách v Praze 6 umístěno 2891 dětí. S novými projekty přibudou další místa. Podle vyjádření radního pro školství Ondřeje Balatky (ODS) počítá městská část s navyšováním míst i do budoucna.

„Letos postavíme modulovou školku v zahradě mateřské školy Čínská s kapacitou pro 56 dětí, vyroste lesní třída při mateřské škole Sbíhavá s kapacitou pro 15 dětí, zřídíme jednu třídu mateřské školy při základní škole Na Dlouhém lánu s kapacitou pro 21 dětí a tři třídy při základní škole Emy Destinnové s kapacitou pro 55 dětí,“ upřesnil radní.

Ze 147 nových míst ve školkách jich nejvíc bude v Dejvicích a Bubenči (celkem pro 111 dětí). Na rekonstrukci mateřské školy Čínská bude Praze 6, na základě nedávného rozhodnutí zastupitelstva hlavního města, přičleněna dotace 15 milionů korun.

Na začátku školního roku by mělo být přijato 950 dětí

Pokud se na letošek plánované rekonstrukce uskuteční, podle starostky Marie Kousalíkové (ODS) by měly být všechny stávající žádosti o umístění dětí s trvalým bydlištěm v šesté městské části do mateřských škol uspokojeny.

dlouhy-lan-nahled „Jen nedokážeme zajistit, že vždy bude místo ve školce v blízkosti bydliště, bude ale na území Prahy 6,“ řekla. „Dlouhodobou ambicí Prahy 6 je přijímat do mateřských škol děti, které dovrší k 31. srpnu v roce nástupu do školky věku 3 let a mají dlouhodobě trvalý pobyt na území městské části Praha 6,“ uvedl Balatka.

„V tuto chvíli je pro školní rok 2014/2015 přijato 820 dětí a předpokládáme, že na začátku školního roku bude přijato 950 dětí. Dodatečné zápisy na obsazení nových míst ve školkách proběhnou v letních měsících,“ dodal.

V kapacitách školek se počítá i s dětmi cizinců

Na území městské části podle jeho slov v současné době žije asi 1350 cizinců, přičemž i jejich děti mají právo hlásit se do místních mateřských škol. I s těmi se tedy v kapacitách školek počítá. Starostka Kousalíková dodala, že pokud se všechny projekty podaří, městská část se bude snažit umístit do školek i děti z přilehlých Nebušic.

Nebude ale moci uspokojit například děti z Kladna, jejichž rodiče pracují v Praze. „Vím, že je to pro ně takto pohodlnější, mít dítě ve školce u nás, ale musíme samozřejmě upřednostnit občany Prahy 6,“ dodala.

Balatka reagoval i na včerejší tiskovou zprávu opoziční Strany zelených, podle které nebude místo ve školkách pro 350 až 400 dětí – hlavně těch, co se narodily po 31. srpnu. Podle Balatky jsou v tomto čísle zřejmě započítány i děti bez trvalého pobytu na území Prahy 6.

Lesní školka: děti se budou učit ve Hvězdě či v Šárce

sbihava-nahled O konceptu lesní třídy v MŠ Sbíhavá, která je v Petřinách, hovořila ředitelka tamní školky Helena Petříčková. Inspirací pro projekt je Německo. „Děti se budou učit v přírodě, blízko je Divoká Šárka či Hvězda. Na 15 dětí budou dva pedagogové, čímž bude vyšší školné, nemělo by přesáhnout 2000 korun měsíčně,“ řekla.

Podle Balatky se ve veřejných mateřských školách Prahy 6 jinak školné pohybuje od 380 do 1100 korun měsíčně. Méně se platí ve větších školkách, kde je více dětí. Školné je odvozeno od provozních nákladů té které školky. Méně rodiče platí tedy například i tehdy, když je školka zateplena a jsou nižší náklady na energie.

Kousalíková: Pelléova vila je pro školku nevhodná

Podle slov Kousalíkové se Praha 6 snaží řešit dostatek míst ve školkách bez toho, aby byla mateřská škola obnovena v Pelléově vile, což žádá petice, podepsaná některými rodiči, kteří žijí především v blízkosti vily.

„Podle zpracované studie je vila z hlediska památkové ochrany, požární bezpečnosti a dalších náročných požadavků na zřízení mateřské školy zcela nevhodná. Není zde například únikové požární schodiště z druhého patra, chybí nehořlavé stropní konstrukce, třetí patro a suterén jsou pro školku prostě nepoužitelné,“ řekla Kousalíková.

Výstavbou tisícovky bytů přibyly v Praze 6 i děti

ema-destinnova-nahled Připomněla, že v 90. letech se v Praze 6 postavilo asi 1000 bytů, čímž přibyly i děti. „Výstavbou nových bytů také pro mladé rodiny na Červeném vrchu, v Podbabě a půdních bytů v Bubenči narostl i počet dětí. Praha 6 eviduje v posledních letech nejvyšší porodnost v metropoli. Na tisíc obyvatel se v roce 2009 v Praze 6 narodilo 106 dětí, zatímco v celé Praze je to 86 dětí,“ řekla.

„To je realita, na kterou ale díky naší dlouhodobé strategii a sledováním demografických ukazatelů dokážeme teď rychle reagovat a občanům nová místa pro děti nabídnout,“ dodala.

Městská část Praha 6 je zřizovatelem 31 mateřských škol, po roce 1989 – na rozdíl od mnoha jiných městských částí – žádnou školku nezbourala. Počet míst ve školkách byl navyšován od roku 2001, za třináct let byl navýšen o více než 50 procent, což – včetně oprav – vyšlo asi na 450 milionů korun.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru