Dnes Úterý - mlha 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma
Ilustrační foto: pg-store.cz

Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma

Na území Prahy 6 by se od příštího jara mohl výrazně zvýšit počet veřejných toalet. Radnice restauratérům nabídla, že pokud umožní veřejnosti zdarma navštěvovat sociální zařízení ve svých podnicích, na oplátku dostanou slevu za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

V metropoli je nedostatek veřejných toalet, Praha 6 v tomto ohledu není výjimkou. Radnice loni nechala instalovat ke hřištím a do parků takzvaná chytrá WC, která lze využít po zaslání zpoplatněné smsky. Poptávka po dalších místech ve veřejném prostoru, kam si lze „odskočit“, je nadále velká.

Uspokojit by ji alespoň částečně mohl vstřícný krok podnikatelů, kteří by své toalety zpřístupnili veřejnosti. Kdo se do projektu zapojí, za zábor veřejného prostranství bude mít finanční zvýhodnění. To měli doposud podnikatelé od radnice při splnění řady podmínek, především té, že nábytek na předzahrádce stojí na pevném pódiu.

Památkáři však rozhodli, že tyto vyvýšené prvky, do kterých restauratéři investovali velké prostředky, musí z chodníků zmizet, aby po zavírací době nepřekážely kolemjdoucím.

„Navrhnul jsem, aby se sleva u restauračního zařízení odvíjela nově od toho, jestli je podnik ochotný vpustit na své toalety během své otvírací doby veřejnost, aniž by ji nutila si něco koupit nebo za toaletu platit,“ uvedl statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor. Takové podniky by byly označeny u vstupu samolepkou, která by na možnost využít WC upozorňovala.

Podle Stárka jsou reakce podnikatelů pozitivní a řada jich zvažuje nabídku přijmout. Radnice by chtěla údaje o zapojených podnicích exportovat do map na internetu, takže by lidé měli přehled, kde veřejně dostupné toalety jsou.

S obdobnou iniciativou přišla před třemi lety sousední Praha 7. K projektu SOS WC se připojily už více než tři desítky podniků, které umožňují občanům odskočit si na toaletu zdarma.


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru