dnes
Úterý - polojasno
-1°C
zítra
Středa - zatazeno
0°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
1°C
Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma
Ilustrační foto: pg-store.cz

Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma

Na území Prahy 6 by se od příštího jara mohl výrazně zvýšit počet veřejných toalet. Radnice restauratérům nabídla, že pokud umožní veřejnosti zdarma navštěvovat sociální zařízení ve svých podnicích, na oplátku dostanou slevu za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

V metropoli je nedostatek veřejných toalet, Praha 6 v tomto ohledu není výjimkou. Radnice loni nechala instalovat ke hřištím a do parků takzvaná chytrá WC, která lze využít po zaslání zpoplatněné smsky. Poptávka po dalších místech ve veřejném prostoru, kam si lze „odskočit“, je nadále velká.

Uspokojit by ji alespoň částečně mohl vstřícný krok podnikatelů, kteří by své toalety zpřístupnili veřejnosti. Kdo se do projektu zapojí, za zábor veřejného prostranství bude mít finanční zvýhodnění. To měli doposud podnikatelé od radnice při splnění řady podmínek, především té, že nábytek na předzahrádce stojí na pevném pódiu.

Památkáři však rozhodli, že tyto vyvýšené prvky, do kterých restauratéři investovali velké prostředky, musí z chodníků zmizet, aby po zavírací době nepřekážely kolemjdoucím.

„Navrhnul jsem, aby se sleva u restauračního zařízení odvíjela nově od toho, jestli je podnik ochotný vpustit na své toalety během své otvírací doby veřejnost, aniž by ji nutila si něco koupit nebo za toaletu platit,“ uvedl statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor. Takové podniky by byly označeny u vstupu samolepkou, která by na možnost využít WC upozorňovala.

Podle Stárka jsou reakce podnikatelů pozitivní a řada jich zvažuje nabídku přijmout. Radnice by chtěla údaje o zapojených podnicích exportovat do map na internetu, takže by lidé měli přehled, kde veřejně dostupné toalety jsou.

S obdobnou iniciativou přišla před třemi lety sousední Praha 7. K projektu SOS WC se připojily už více než tři desítky podniků, které umožňují občanům odskočit si na toaletu zdarma.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Dnes ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Pražské vodovody a kanalizace: Ochrana vodoměrů před mrazy

Dnes ve 12:17

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

V Praze 11 chystají hotely pro hmyz

Dnes v 10:51

Na různých místech městské části nechá Praha 11 v nejbližších dnech instalovat sedm hmyzích hotelů.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Dnes v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Dnes v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

Včera ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Další články
Nahoru