dnes
Čtvrtek - zatazeno
4°C
zítra
Pátek - zatazeno
10°C
pozítří
Sobota - polojasno
10°C
Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma
Ilustrační foto: pg-store.cz

Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma

Na území Prahy 6 by se od příštího jara mohl výrazně zvýšit počet veřejných toalet. Radnice restauratérům nabídla, že pokud umožní veřejnosti zdarma navštěvovat sociální zařízení ve svých podnicích, na oplátku dostanou slevu za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

V metropoli je nedostatek veřejných toalet, Praha 6 v tomto ohledu není výjimkou. Radnice loni nechala instalovat ke hřištím a do parků takzvaná chytrá WC, která lze využít po zaslání zpoplatněné smsky. Poptávka po dalších místech ve veřejném prostoru, kam si lze „odskočit“, je nadále velká.

Uspokojit by ji alespoň částečně mohl vstřícný krok podnikatelů, kteří by své toalety zpřístupnili veřejnosti. Kdo se do projektu zapojí, za zábor veřejného prostranství bude mít finanční zvýhodnění. To měli doposud podnikatelé od radnice při splnění řady podmínek, především té, že nábytek na předzahrádce stojí na pevném pódiu.

Památkáři však rozhodli, že tyto vyvýšené prvky, do kterých restauratéři investovali velké prostředky, musí z chodníků zmizet, aby po zavírací době nepřekážely kolemjdoucím.

„Navrhnul jsem, aby se sleva u restauračního zařízení odvíjela nově od toho, jestli je podnik ochotný vpustit na své toalety během své otvírací doby veřejnost, aniž by ji nutila si něco koupit nebo za toaletu platit,“ uvedl statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor. Takové podniky by byly označeny u vstupu samolepkou, která by na možnost využít WC upozorňovala.

Podle Stárka jsou reakce podnikatelů pozitivní a řada jich zvažuje nabídku přijmout. Radnice by chtěla údaje o zapojených podnicích exportovat do map na internetu, takže by lidé měli přehled, kde veřejně dostupné toalety jsou.

S obdobnou iniciativou přišla před třemi lety sousední Praha 7. K projektu SOS WC se připojily už více než tři desítky podniků, které umožňují občanům odskočit si na toaletu zdarma.


Holá místa na trávnících na Kamýku budou v pátek doseta

Dnes v 09:32

Po letošním a loňském suchu zůstala na trávnících holá místa, na kterých by se navíc příští rok znovu rozmnožily plevele jako například ječmen myší s nebezpečnými osinami. Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová to chce změnit dosetím trávníků jetelotravní směsí.

Křest knihy Světlany Witowské a Kamily Moučkové

Dnes v 06:34

Moderátorka Světlana Witowská vydala knihu, ve které vyzpovídala Kamilu Moučkovou. Křest knihy „Kamila Moučková: Hlavou proti zdi“, se koná v pátek 15. listopadu od 17 hodin v Písecké bráně, K Brusce 5, Praha 6.

Dobré víly zvou do podskalské kavárny Adastra na charitativní dražbu

Včera ve 21:06

V Café Adastra v Podskalské 8 se ve čtvrtek 14. listopadu uskuteční Dobročinná aukce 2019, kterou pořádá spolek Dobré víly.

Máte doma starý papír? Školy Prahy 15 jej sbírají

Včera v 19:36

Koncem listopadu pořádá Klub rodičů sběr papíru. Za získané finanční prostředky bude zřízena nová relaxační zóna pro žáky.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

Včera v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

Přijďte diskutovat: K projektu ve Strahovských zahradách se uskuteční veřejná beseda

Včera v 17:30

Na veřejnou besedu „Petřín-Komplex zahrad“ zve hlavní město Praha a první městská část. Uskuteční se v pondělí 18. listopadu od 17 do 19:30 hodin v sále Baráčnické rychty (Tržiště 23,praha 1 – Malá Strana).

Mráz může poškodit vodoměry, PVK doporučují jejich ochranu

Včera v 09:42

Řádné zabezpečení vodoměrů před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům Pražské vodovody a kanalizace.

Další články
Nahoru