dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-snih
6°C
pozítří
Pátek - snih
6°C
Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma
Ilustrační foto: pg-store.cz

Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma

Na území Prahy 6 by se od příštího jara mohl výrazně zvýšit počet veřejných toalet. Radnice restauratérům nabídla, že pokud umožní veřejnosti zdarma navštěvovat sociální zařízení ve svých podnicích, na oplátku dostanou slevu za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

V metropoli je nedostatek veřejných toalet, Praha 6 v tomto ohledu není výjimkou. Radnice loni nechala instalovat ke hřištím a do parků takzvaná chytrá WC, která lze využít po zaslání zpoplatněné smsky. Poptávka po dalších místech ve veřejném prostoru, kam si lze „odskočit“, je nadále velká.

Uspokojit by ji alespoň částečně mohl vstřícný krok podnikatelů, kteří by své toalety zpřístupnili veřejnosti. Kdo se do projektu zapojí, za zábor veřejného prostranství bude mít finanční zvýhodnění. To měli doposud podnikatelé od radnice při splnění řady podmínek, především té, že nábytek na předzahrádce stojí na pevném pódiu.

Památkáři však rozhodli, že tyto vyvýšené prvky, do kterých restauratéři investovali velké prostředky, musí z chodníků zmizet, aby po zavírací době nepřekážely kolemjdoucím.

„Navrhnul jsem, aby se sleva u restauračního zařízení odvíjela nově od toho, jestli je podnik ochotný vpustit na své toalety během své otvírací doby veřejnost, aniž by ji nutila si něco koupit nebo za toaletu platit,“ uvedl statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor. Takové podniky by byly označeny u vstupu samolepkou, která by na možnost využít WC upozorňovala.

Podle Stárka jsou reakce podnikatelů pozitivní a řada jich zvažuje nabídku přijmout. Radnice by chtěla údaje o zapojených podnicích exportovat do map na internetu, takže by lidé měli přehled, kde veřejně dostupné toalety jsou.

S obdobnou iniciativou přišla před třemi lety sousední Praha 7. K projektu SOS WC se připojily už více než tři desítky podniků, které umožňují občanům odskočit si na toaletu zdarma.


CzechPOINT od března v infocentru na Jiřáku

Dnes v 18:08

Informační centrum v Milešovské 1 rozšiřuje nabídku svých služeb a od 2. března zajišťuje kontakt s veřejnou správou a výdej parkovacích oprávnění.

Praha 4: Knihovna Jezerka se otevře v pondělí

Dnes v 17:55

Prostory v Nuselské ulici v domě číslo 94 se změnily v místo, kam se bude chodit za čtením, poznáním i zábavou. Nově zde lidé najdou moderní knihovnu, pobočku Městské knihovny v Praze, s názvem Jezerka. První návštěvníky knihovna přivítá v pondělí 2. března.

Praha neznámá. Přednáška v březnu zdarma

Dnes v 15:18

Architektura světová i česká, mosty v Praze, nerealizované pražské projekty nebo ikony designu. To jsou témata přednášek, pořádaných Prahou 8 zdarma, vždy druhý čtvrtek v měsíci. Třetí z nich na téma rodinného bydlení se koná 12. března.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

Dnes v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Praha 13: Upozorněte na aktuální problém

Dnes v 10:30

Obliba a rozšířenost mobilních telefonů s fotoaparátem a ochota lidí podílet se na řešení problémů může pomoci rychleji napravit nedostatky a odstranit závady na veřejných prostranstvích. Praha 13 nabízí občanům městské části možnost upozornit úřad pomocí zprávy MMS nebo e-mailu na aktuální...

Růžový únor, akce pro mladé z dětských domovů o bezpečném sexu

Včera ve 12:42

Mladí z pěti pražských a středočeských dětských domovů se sjeli tuto sobotu do Domu dětí a mládeže Klamovka v Praze. Společnost yourchance o.  p. s. zde pro ně uspořádala další ze série tematických setkání kampaně Růžový únor, v rámci níž si mladí z dětských domovů dělají jasno v tom, jak se...

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

Včera v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

Včera v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Další články
Nahoru