dnes
Úterý - skorojasno
25°C
zítra
Středa - obcasny-dest
23°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
22°C
Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma
Ilustrační foto: pg-store.cz

Praha 6 motivuje restaurace, aby zavedly veřejné toalety zdarma

Na území Prahy 6 by se od příštího jara mohl výrazně zvýšit počet veřejných toalet. Radnice restauratérům nabídla, že pokud umožní veřejnosti zdarma navštěvovat sociální zařízení ve svých podnicích, na oplátku dostanou slevu za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky.

V metropoli je nedostatek veřejných toalet, Praha 6 v tomto ohledu není výjimkou. Radnice loni nechala instalovat ke hřištím a do parků takzvaná chytrá WC, která lze využít po zaslání zpoplatněné smsky. Poptávka po dalších místech ve veřejném prostoru, kam si lze „odskočit“, je nadále velká.

Uspokojit by ji alespoň částečně mohl vstřícný krok podnikatelů, kteří by své toalety zpřístupnili veřejnosti. Kdo se do projektu zapojí, za zábor veřejného prostranství bude mít finanční zvýhodnění. To měli doposud podnikatelé od radnice při splnění řady podmínek, především té, že nábytek na předzahrádce stojí na pevném pódiu.

Památkáři však rozhodli, že tyto vyvýšené prvky, do kterých restauratéři investovali velké prostředky, musí z chodníků zmizet, aby po zavírací době nepřekážely kolemjdoucím.

„Navrhnul jsem, aby se sleva u restauračního zařízení odvíjela nově od toho, jestli je podnik ochotný vpustit na své toalety během své otvírací doby veřejnost, aniž by ji nutila si něco koupit nebo za toaletu platit,“ uvedl statutární místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS), který má v gesci kromě územního rozvoje a plánování také veřejný prostor. Takové podniky by byly označeny u vstupu samolepkou, která by na možnost využít WC upozorňovala.

Podle Stárka jsou reakce podnikatelů pozitivní a řada jich zvažuje nabídku přijmout. Radnice by chtěla údaje o zapojených podnicích exportovat do map na internetu, takže by lidé měli přehled, kde veřejně dostupné toalety jsou.

S obdobnou iniciativou přišla před třemi lety sousední Praha 7. K projektu SOS WC se připojily už více než tři desítky podniků, které umožňují občanům odskočit si na toaletu zdarma.


Kasárna Karlín se rozloučí s létem bojovkou a buřtem

Dnes v 09:31

Nádvoří bývalých kasáren v Karlíně vytváří prostor, na který jinde v centru Prahy jen těžko narazíte. Najdete zde dětské hřiště, lehátka pod stromy a žádná auta na dohled. Kulturní centrum, které tu dnes provozuje kavárnu nebo sportoviště, se loučí s letní sezónou a pro rodiče s dětmi si na...

Tři osobnosti převezmou Čestné občanství Prahy 8

Dnes v 07:40

Obřadní síň Libeňského zámku zažije 29. září výjimečnou událost – udílení Čestných občanství Prahy 8. Slavnostní udílení čestných občanství v Praze 8 již pošesté. Ocenění Čestný občan Prahy 8 převezmou Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze 8, Plk....

Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

Včera ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru